17 Ağustos Depreminin 20. Yılı | Vuslat Derneği

17 Ağustos Depreminin 20. Yılı

17 Ağustos Depreminin 20. Yılı

Marmara’da 17 Ağustos 1999, saat 03:02’de önce ani bir patlama sesi duyuldu; ardından yaklaşık 45 saniye süren büyük bir zelzele tüm bölgeyi salladı. Deprem sona erdiğinde bölgede sayısız yapı yerle bir olmuştu, enkaz altında kurtarılmayı bekleyen binlerce kişinin feryatları ise tüm dünyayı yasa boğdu. Sağ kalanlar büyük bir gayretle arama çalışmalarına yardım edip yakınlarını kurtarmaya çalışıyorken beton yığınının altında saatlerce hatta günlerce bekleyenler ise aynı derecede büyük bir umutla yaşama tutunmaya çabalıyorlardı.

Merkez üssü Kocaeli’nin Gölcük ilçesi olan 7,4 büyüklüğündeki deprem Sakarya, İstanbul, Yalova, Bolu, Bursa, Eskişehir ve Zonguldak gibi çevre illerde de büyük can ve mal kayıplarına yol açarken Ankara’dan İzmir’e kadar geniş bir alanda dahi hissedilmişti.

Resmi bilgilere göre 17.480 kişi bu elim depremde hayatını kaybederken 23.781 kişi yaralandı, 505 kişi ise sakat kaldı. Yüzbinlerce konut ve binlerce iş yeri hasar gördü. Sular altında kalan Gölcük-Değirmendere Çınarlık Meydanı enkazında bugün dahi suyun altında binalar, arabalar ve hatta çınar ağaçları görülebiliyor.

Acı sonuçlarıyla ülkemizi ve milyonlarca vatandaşımızı derinden etkileyen, yakın tarihimizin en üzücü felaketlerinden olan bu hadisenin bir benzerinin daha yaşanmamasını temenni ediyor; depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, geride kalanlara ve aziz milletimize başsağlığı diliyoruz.


WhatsApp chat
Web Tasarım & Yazılım