Adnan Menderes’in 58. Ölüm Yıldönümü | Vuslat Derneği

Adnan Menderes’in 58. Ölüm Yıldönümü

Adnan Menderes’in 58. Ölüm Yıldönümü

Milletin iradesine ağır darbe vuran eller, 58 yıl önce bugün Başbakanımız Adnan Menderes’i idam ettiler.

Ali Adnan Menderes 1899 yılında Aydın’da dünyaya geldi. Anneanneleri, küçük yaşta anne babasını kaybeden Menderes ve ablasına sahip çıktı ve birlikte çiftlikten ayrıldılar. Daha sonra İzmir’deki tek arkadaşı olan ablası Melike’yi de kaybeden Menderes, 18 yaşını bitirdiğinde toprak ağası olarak Aydın’daki çiftliğine geri döndü. Arkadaşlarıyla bitlikte Kurtuluş Savaşı’nda düşmana karşı çarpışan Adnan Menderes’in İstiklal Madalyası da vardır.

Daha önce Serbest Cumhuriyet Fırkası saflarında siyaset yapan Adnan Menderes, 1931 yılında CHF Aydın milletvekili seçildi. CHF içinde muhalif kanatta yer alan Menderes, 1945 yılında ihtilaflara sahne olan bütçe görüşmelerinde Celal Bayar ile birlikte ret oyu vermesiyle partiden ihracının yolunu açtı. Partiden ihraç edilen arkadaşlarıyla birlikte Demokrat Parti’yi kurdular ve 1950 seçimlerinde ‘’Yeter! Söz milletindir’’ diyerek iktidar oldular. Menderes başbakanlığında iktisadi atılımlar ile ülke kalkındı. Türkçe okunan ezanın Arapça okunması serbest kılındı. 1954 seçimlerinde o zamana kadarki en yüksek oy oranı olan yüzde 57 ile Demokrat Parti yeniden iktidara geldi. On yıllık Menderes döneminde Türkiye ekonomisi yıllık ortalama yüzde 7,8 oranında büyüdü.

27 Mayıs 1960 darbesiyle millet iradesi hiçe sayıldı ve seçimle göreve gelen hükümet cunta tarafından görevinden alındı. Darbeciler Yassıada’da kurdukları mahkemede aylar süren yargılamalar sonunda Başbakan Adnan Menderes ve iki bakanımız Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan için idam kararı alarak Türkiye tarihine kara bir leke bıraktılar.

17 Eylül 1961 Pazar günü darağacına giderken Adnan Menderes ‘’Hayata veda etmek üzere olduğum şu anda devletim ve milletime ebedi saadetler dilerim…’’ diyordu.

17 Eylül 1990 günü 29. ölüm yıldönümünde Adnan Menderes ve iki bakanımızın naaşları Cumhurbaşkanı Özal ve binlerce vatandaşın katıldığı törenle İstanbul Topkapı’daki anıt mezara taşınarak itibarları iade edilmiştir.

Vefatının 58. yıldönümünde merhum Başbakanımız Adnan Menderes’i ve bakanlarımızı rahmetle anıyoruz.


WhatsApp chat
Web Tasarım & Yazılım