Aliya İzzetbegoviç Vefatının 16. Yılı | Vuslat Derneği

Aliya İzzetbegoviç Vefatının 16. Yılı

Aliya İzzetbegoviç Vefatının 16. Yılı

Aliya İzzetbegoviç 1925 yılında Bosna’nın Bosanski Şamats kentinde dünyaya geldi. Müslüman bir ailede doğup büyüyen İzzetbegoviç’in İslami konulara ilgisi lise yıllarında arttı ve dini konuları tartışmak amacıyla arkadaşlarıyla birlikte Müslüman Gençler Kulübü’nü kurdular. İlerleyen zamanlarda yalnızca bir tartışma platformu olmaktan çıkan bu kulüp, eğitim faaliyetlerinin yanı sıra İkinci Dünya Savaşı esnasında ihtiyaç sahiplerine yaptığı yardımlarla ismini duyurdu. 1949 yılında o dönem Yugoslavya’ya hâkim olan komünist rejim, Aliya İzzetbegoviç’i İslamcılık suçlamasıyla 5 yıl hapis cezasına mahkûm etti.

1983 yılında makalelerinin derlendiği İslami Manifesto adlı kitabı yayınlandı. İzzetbegoviç, kitabının uyandırdığı büyük ilginin akabinde ‘’hâkim sistemi değiştirmek ve Bosna-Hersek’i İslami bir devlete dönüştürmek için çalışmak’’ ile suçlandı ve 14 yıl hapis cezasına çarptırıldı ancak 1988 yılında çıkarılan afla beş yıllık hapis hayatının ardından özgürlüğüne kavuştu. Fikirlerinden ötürü mahkûm olması ona ve kitaplarına olan ilgiyi daha da arttırdı.

Aliya İzzetbegoviç mahkûmiyeti bittikten sonra Demokratik Eylem Partisi’ni kurdu ve 1990 yılındaki genel seçimleri kazanarak o dönemde Yugoslavya’nın özerk bir cumhuriyeti olan Bosna-Hersek’in cumhurbaşkanı oldu. Bosna Hersek’in 1992 yılında referandum ile bağımsızlığını ilan etmesinin ardından, tüm dünyanın izlemekle yetindiği o kanlı katliam başladı. Sırplar tüm dünyanın gözü önünde Müslüman Bosnalıları öldürdüler, şehirleri ve insanlık adına önemli tarihi eserleri tahrip ettiler. Aliya İzzetbegoviç önderliğinde kısıtlı güçleri olmasına rağmen tüm bu saldırılara direnen Bosnalılar, sonunda bağımsız devletlerine kavuştular.

Ömrü davası uğruna mücadele etmek ve halkına hem milli hem de dini değerleri aktarmakla geçen Aliya İzzetbegoviç hastalığı sebebiyle 19 Ekim 2003’te 78 yaşında iken aramızdan ayrıldı. Vefatının 16. yıldönümünde Bosna halkına bağımsız bir devlet bırakan bilge lider Aliya İzzetbegoviç’i rahmetle anıyoruz.


WhatsApp chat
Web Tasarım & Yazılım