Dünya Çocuk Günü - 2019 | Vuslat Derneği

Dünya Çocuk Günü – 2019

Dünya Çocuk Günü - 2019

Dünyada farklı ülkelerde farklı tarihlerde kutlanan Dünya Çocuk Günü, ülkemizde 1 Ekim’de kutlanır.

Ülkemizin ve tüm dünyanın geleceği olan çocuklarımızın sağlıklı ve mutlu yetişmesi, biz yetişkinlerin temel gayesidir. Bizleri büyüten ebeveynlerimize minnettar olduğumuz kadar, çocuklarımızın maddi ve manevi ihtiyaçlarını gözetip onları insanlığa faydalı nesiller hâline getirmek için çabalarız. İnsanlık olarak çocuklarımıza verdiğimiz önem, devamlılığımızın teminatı olacaktır.

El üstünde tutmaya özen gösterdiğimiz çocuklarımız, günümüzde halen -özellikle dünyanın mazlum coğrafyalarında- savaş, yoksulluk, kuraklık ve hastalıklarla mücadele etmektedirler. Dünyadaki gelir dağılımının eşitsizliği, çocukları da olumsuz etkilemektedir. Özellikle Afrika’da milyonlarca çocuk yetersiz beslenmektedir. Bu durum onların bedensel ve zihinsel gelişimlerine ket vuruyor ve onları hastalıklara karşı savunmasız hâle getiriyor. Önlenemeyen yoksulluk, aynı zamanda çocukların eğitim alamamasının da bir numaralı sebebi. Yeterli eğitim alamayan bireyler, yoksulluk duvarını aşamıyorlar ve bu durum nesillerce devam ediyor. Ekonomik krizler ve savaşlar gibi insanlığın yarattığı ve önleyemediği birçok sorun, bu gibi konularda hiçbir dahli olmayan çocuklarımızı doğrudan etkileyerek onları mağdur ediyor.

Dünya Çocuk Günü gibi özel günler vasıtasıyla günümüz çocuklarının ihtiyaçlarını daha iyi kavrarız ve onların karşılaştıkları sorunlara çözümler getirmeye çalışırız. Bu gibi günler aynı zamanda çocukların da ayrı bireyler olup kendilerine özgü haklara sahip olduklarını bizlere hatırlatması açısından önemlidir. Tüm çocuklarımızın 1 Ekim Dünya Çocuk Günü kutlu olsun.


WhatsApp chat
Web Tasarım & Yazılım