Kıbrıs Barış Harekâtı’nı 45. Yılında Anıyoruz | Vuslat Derneği

Kıbrıs Barış Harekâtı’nı 45. Yılında Anıyoruz

Kıbrıs Barış Harekâtı’nı 45. Yılında Anıyoruz

45 yıl önce şanlı milletimiz ve ordumuz, kadim imparatorluğumuzun bizlere emaneti olan Kıbrıs Türk Halkının feryadına göz yummadı ve 20 Temmuz 1974 günü şafağında Kıbrıs’a inen Türk paraşütçüler ile zulme karşı barış harekâtı başlamış oldu.

1950li yıllarda Enosis (Yunanistan ile birleşme) emeliyle yola çıkan Rumların silahlı örgütü EOKA eylemlerine başladı. Bu dönemde Enosis yanlısı Rumlar, 300 yıl Osmanlı hakimiyetinde kalmış adanın sahiplerinden olan Kıbrıs Türklerini yok sayma gafletine düşmüştü. Devam eden yıllarda silahını Türklere döndüren EOKA katliamlarına devam etti.

Çözüm olarak 16 Ağustos 1960’ta bir anayasa hazırlanarak Kıbrıs adası eşit iki unsur olarak kabul edilen Rumlar ve Türklerin yönetiminde kalmak suretiyle bağımsızlık kazandı ve Türkiye de bu devletin bütünlüğünün garantörlerinden biri oldu.

Ancak Enosis fikrini canlandırmak isteyen Rumlar tekrar silaha davrandı ve 21 Aralık 1963 gecesi Kıbrıs Türk Alayı’nın doktoru Nihat İlhan’ın evini basan EOKAcılar evdeki üç küçük çocuğu haince katlederek Kanlı Noel olarak anılan saldırılarını başlatmış oldular. Takip eden günlerde Lefkoşa Türk Mahallesi ve Küçük Kaymaklı ateşe verildi, bir bölük insan haince kurşunca dizildi. Vahşi katliamın 4. gününe gelindiğinde ölü sayısı 300, yaralı sayısı 700’ü bulmuştu. 25 Aralık günü Kıbrıs semalarında görünen Türk uçakları ise Türk milletinin bu zulme boyun eğmeyeceğini tüm cihana göstermiş oluyordu.

15 Temmuz 1974’te Enosis emelinden uzaklaşıldığını savunan EOKAcıların adadaki hükümete darbe yapması ile devletimiz emaneti olan Kıbrıs Türk halkını korumak için harekât kararını vermiş ve askerlerimiz 45 yıl önce bugün Kıbrıs’a ayak basmıştır. Girne’den yapılan ve iki safhada muvaffak olan çıkartma sonucunda bir taraftan Mağusa’ya diğer taraftan Lefke’ye ulaşılarak sınır çizildi ve adanın bölünmesi neticesinde 1983 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ilan edildi.

Harekâtın 45. Yılında Gazilerimizi minnetle; yüce şehitlik mertebesine erişen 498 Türk askeri, 70 Kıbrıslı Mücahit ve 270 Kıbrıs Türkünü rahmetle anıyoruz.


WhatsApp chat
Web Tasarım & Yazılım