Ömer Muhtar’ın Şehadetinin 88. Yıldönümü | Vuslat Derneği

Ömer Muhtar’ın Şehadetinin 88. Yıldönümü

Ömer Muhtar’ın Şehadetinin 88. Yıldönümü

İmanı, mertliği ve savaş meydanındaki becerisiyle Libya’da işgalci İtalyan kuvvetlerine karşı yirmi yıl direnen ‘’Çöl Aslanı’’ Ömer Muhtar 88 yıl önce bugün idam edildi.

Ömer Muhtar 20 Ağustos 1858’de Libya’nın dağlık bir bölgesi olan Cebel Ahdar’da dünyaya geldi. Eğitimini Senusi hareketinin medreselerinde alan Ömer Muhtar daha sonra hareketin ileri gelenleri arasına girdi. Ömrünün büyük kısmını savaş meydanlarında geçiren Ömer Muhtar’ın asıl mesleği Kur’ân-ı Kerîm ve İslami ilimler öğretmenliğiydi.

1911 yılında Libya işgalini başlatan İtalyanlar Trablus ve Bingazi’ye saldırdılar. Osmanlı ordusu aralarında Senusilerin de bulunduğu yerel savunma birlikleriyle işgale karşı dirense de 1912’de Balkan Savaşı’nın da patlak vermesiyle savunma gücünü büyük ölçüde kaybetti ve İtalyanlar bölgeyi ele geçirdi.

İlk olarak Çad’da sömürgeci Fransızlarla savaşan Ömer Muhtar daha sonra ülkesi Libya’ya döndü ve yirmi yıl boyunca arkadaşları, öğrencileri ve mücahitleriyle işgalci İtalyan güçlerine Libya’yı dar etti.

1930 yılında Mussolini tarafından bölgeye vali olarak atanan General Radolfo Graziani, Ömer Muhtar ve mücahitlerinin direnişini kıramayacağını anlayınca farklı bir yol izlemeye karar verdi. Bölgedeki yaklaşık 100 bin sivili sahil şeridindeki toplama kamplarına getirdi ve Mısır sınırını kapatarak direnişçilerin destek bulduğu hattı kapattı.

Direnişe devam eden Ömer Muhtar yaklaşık elli mücahit arkadaşıyla 11 Eylül 1931 günü Slunta bölgesinde İtalyanlar tarafından pusuya düşürüldü. Çıkarıldığı İtalyan askeri mahkemesinde 73 yaşındaki büyük komutanın Saluk kentinde umumi bir yerde asılarak idam edilmesi kararı alındı.

‘’Hüküm ve karar yalnızca Allah’ındır. Sizin bu sahte hükmünüzün hiçbir geçerliliği yoktur. Bizi Allah var etti ve tekrar ona döneceğiz.’’

16 Eylül 1931 günü idam yoluyla şehid edilen Çöl Aslanı Mücahit Ömer Muhtar’ı şehadetinin 88. yılında rahmetle anıyoruz.


WhatsApp chat
Web Tasarım & Yazılım