Ramazan Bağışı 2023

Ramazan 2023

Bu Ramazan Tam Zamanı; Kardeşlik ve Birlik Zamanı

Bereket, paylaşma ve yardımlaşma iklimi olan Mübarek Ramazan ayında Vuslat Derneği olarak ülkemizde yaşanan ve ilk gününden itibaren yardımlarımızı ulaştırmaya devam ettiğimiz afet bölgelerini merkeze alarak kapsamlı bir yardımlaşma seferberliği gerçekleştiriyoruz.

Her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz paylaşma ve yardımlaşmayı mübarek üç aylar ve Ramazan ayı vesilesiyle; tam zamanı, kardeşlik ve birlik zamanı diyerek tüm bağışçı ve gönüllülerimizi bu seferberliğe davet ediyoruz.

100 Köyde 100 İftar

Depremin açtığı yaraları milletçe sarmaya gayret ettiğimiz şu günlerde mübarek Ramazan ayı vesilesiyle yardımlaşma ve dayanışmamızı artırmak, gönül sofraları kurmak adına başlattığımız 100 köy, 100 iftar sofrası projemizde afet bölgesindeki köylere ulaşıyoruz.

Afet bölgesindeki şehirlerimizde, kamu kurumlarımız ve Afad iş birliğiyle en çok etkilenen 100 köyde, 100 iftar sofrası kurarak hem acılarını paylaşmayı, hem de ülkemizin dört bir yanından vuslat gönüllüsü ve bağışçılarının gönderdiği ikramları kendilerine ulaştırmayı hedefliyoruz.

Desteklerinizle ulaştığımız köylerde afetzede vatandaşlarımıza on bir ayın sultanı Ramazan vesilesiyle bir kez daha kardeşlik sofraları kuruyoruz.

Ramazan Kumanya
Ramazan Kumanya

Gıda Kumanyası

Çadır veya konteynerlerde yaşayan sayısı milyonu aşan afetzede vatandaşlarımız kimi zaman aşevlerimizden yemeklerini alırken, kimi zaman da kurulan sobalar veya tüplerin üzerinde kendi yemeklerini pişiriyor, hayatlarını sürdürüyorlar. Acil ve yenilenen ihtiyaç olarak karşımızda duran gıda tedariği konusunda Ramazan ayı vesilesi ile desteklerimizi arttırıyor, sizlerin destekleriyle onbinlerce kumanyayı bölgeye sevk ediyoruz.

Siz de 500₺ karşılığında içerisinde kahvaltılık ve temel gıda ürünlerinin yer aldığı bir gıda kumanyasını bir aileye ikram edebilirsiniz.

Kardeşlik Sofraları

Adıyaman merkez, Adıyaman Gölbaşı ve Kahramanmaraş’ta kurduğumuz aşevilerimiz ile afetin ilk günlerinden itibaren her gün takribi 15.000 kişiye günde 3 öğün yemek dağıttık ve dağıtımlara devam ediyoruz. Ramazan ayında da kuracağımız kardeşlik sofraları iftar yemeği ikram edecek, vatandaşlarımızla kurduğumuz iftar sofralarında buluşacağız.

Kardeşlik, dua ve paylaşma ile bu zorlu süreci atlatacağız. Kardeşlik sofrasında bir kişinin yemek bedeli 50₺’dir. Siz de 5000₺ bedelli 100 kişilik kardeşlik iftar sofrasını kurabilirsiniz.

Deprem Acil Yardım
Deprem Acil Yardım

Zekat

Zekat Allah Teala’ya verdiği nimetlerin teşekkürü, malındaki kardeşinin payı demektir. Zekat kardeşlik ve sevgi köprüleri kurar, ümmet olduğumuzu hatırlatır. Bu zorlu dönemde infak etmenin, muhtacın ve zorda olan kardeşinin hissesini ziyadesiyle paylaşma zamanıdır.

Zekatlarınızı afet bölgesindeki ailelere ve başka şehirlere göç etmek zorunda kalmış, geçim sıkıntısı çeken ve ev kurmaya çalışan ailelere ulaştırıyoruz. Siz de zekatınızı "zekat hesaplama panelimizi” kullanarak hesaplayabilir, hızlı bağış gerçekleştirebilirsiniz.

Ramazan Fitre
Ramazan Fitre

Fitre

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın verdiği fetva üzere afetzedeler için Ramazan ayı gelmeden de fitre/fidye vermek mümkündür. Öncesinde ve Ramazan ayında vereceğiniz fitrelerinizi (fıtır sadakası) ve fidyelerinizi özellikle afetzede vatandaşlarımıza ve düzenli destek sağladığımız yetim, dul ve yaşlı bakıma muhtaç ailelere ulaştırıyoruz.

FİTRE yazıp tüm operatörlerden 6068’e göndereceğiniz bir sms ile 70₺ karşılığında bir fitre/fidye bedeli bağışlayabilirsiniz.

Her Aileye Sefer Tası

Her Aileye Sefer Tası

Çadır ve konteynerlerde kalan afetzede ailelerin aş evlerimizden aldıkları yemeklerini koyup ailece sofra kurabilecekleri sefer tası setini hediye ediyoruz. Deprem sonrası bir çadıra veya bir konteynere sığınan afetzedeler aileleriyle birlikte aynı sofrada yiyecekleri yemeklerini muhtelif aş evlerinden temin ediyorlar.

Ancak bir çoğu plastik kovalarda ağzı açık şekilde taşıdıkları yemeklerini ısıtabileceklere tencerelere vs de sahip değiller. Ailelerimize hediye edeceğimiz sefer tası setleriyle bir nebze bu süreçlerine katkı sağlamaya gayret ediyoruz. Sefer tası seti bedeli 400₺

Hijyen Paketi
Hijyen Paketi
Deprem Giyim Desteği
Deprem Giyim Desteği

Temizlik, Barınma, Giyim Ürünleri

Deprem sonrası 13,5 milyon insanın doğrudan etkilendiği bu süreçte, bölgede temizlik malzemeleri, soba ve yakacak malzemeler, battaniye, tüp, mutfak gereçleri, kıyafet ve çamaşır gibi bir çok daimi malzemelere ihtiyaç devam ediyor.

Ayrıca bölgeden ayrılmak zorunda kalıp çeşitli illere göç eden kimi afetzede aileler yeni bir ev kurmak zorunda kalıyorlar. Tüm bu süreçlerde sizlerin kıymetli destekleriyle kendilerine maddi ve manevi desteklerimizi sürdürüyoruz. Yapacağınız her bir bağış afetin izlerini taşıyan mahsun gönüllerde bir yarayı daha sarmaya büyük katkı sağlayacaktır.

Külliye Ekmek Fırınımız Afet Bölgesine Kesintisiz Ekmek Üretiyor

Deprem bölgesinde fırınların yıkılması, var olanlarının da bir kısmının çalışacak usta sorunu yaşaması sebebiyle üretim ihtiyacın çok altında. Bu sebeple dışarıdan günlük olarak ekmek tedariği gerekiyor. Dev külliyemizdeki hafızlık talebelerimize günlük ekmek üreten fırınımız depremin ilk anından itibaren afet bölgesi için ekmek üretmeye devam ediyor.

Erzurum’da üretilerek kamyonetlerle bölgeye sevk edilen ekmekler yüzbinlerce afetzede ailemizin sofrasına kardeşlik taşıdı. Daimi bir ihtiyaç olan ekmek yardımlarımızın devamı için siz de bir çuval unu 500 TL bedelle bağışlayarak yüzlerce ekmeğin üretilip afetzedelere ikram edilmesini sağlayabilirsiniz.

Ramazan Ümmet Sofrası
Ramazan Ümmet Sofrası

Ümmet Sofraları

Bizi kardeş kılan Allah’a hamd olsun diyeceğimiz, rengi, dili, teni ve coğrafyası farklı fakat davası aynı olan kardeşler topluluğu olarak; ümmet coğrafyalarında ümmet sofraları kuruyoruz. Siz de Ümmet Sofralarını 1000₺ bağışla kurabilir, Asya ve Afrika’da kardeşlerimizi sofranıza misafir edebilirsiniz.

Ayrıca bir kardeşimize 50₺ ile iftar yaptırabilir, İFTAR yazıp 6067’ye tüm operatörlerden sms göndererek ümmet sofralarına 10₺ bağışlayabilirsiniz.

Kuranı Kerim Kampanyası

Kuran Ayında Kuran’ım Afrika’ya

Kuran-ı Kerim’in indirildiği ay olan Mübarek Ramazan ayı vesilesiyle Afrika’da düzenli olarak sürdürdüğümüz Kuran-ı Kerim kampanyasına daha çok önem veriyoruz. İmkansızlıklar içerisinde medrese eğitimlerini sürdüren ve Kuran mushafı olmadığı içim luh adı verilen tahta parçalarına kömür ile ayetleri yazıp ezber yapan medrese talebelerine Kuran-ı Kerim hediye ediyoruz.

Siz de 75₺’ye bir mushafı şerifi hediye edebilirsiniz.