Ramazan Başlangıcı 2024

Ramazan ayı, içerisinde birçok mübarek geceyi ve yapılacak ibadeti barındırdığından günahların affına vesile kılınabilecek önemli bir fırsattır. Bu nedenle Müslümanlar, Ramazan’ın gelişini dört gözle beklerler. Bu ay içerisinde tutulan oruçlar, verilen zekatlar, yapılan ibadetler ve infaklar Allah’ın biz Müslümanlara sunduğu güzelliklerdir. Ramazan ayını hakkı ile geçiren bir Müslüman Allah’ın izni ile günahlarından arınır.

Adak Kurbanı Nedir?

Orucun İlk Günü Ne Zaman

Ramazan ayı, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bildirmesine göre 11 Mart Pazartesi günü başlamaktadır. Ramazan başlangıcı, 11 Mart olduğuna göre Müslümanlar bu gün, bir ay sürecek olan Ramazan orucunun ilk gününe niyetlenirler.

2024 Ramazan Bayramına Kaç Gün Kaldı?

Sağlık durumu yerinde olan her Müslüman’ın oruç tutması farzdır. Bir ay süren bu ibadetin nihayete ermesiyle Ramazan Bayramı kutlanır. Ramazan Bayramı, tüm aylardan daha hayırlı ay olan Ramazan’ın bitişini eda etmek anlamına gelir. Müslümanlar Ramazan Bayramı’nda sıla-ı rahim yaparlar, Allah’a şükrederler ve bir sonraki Ramazan ayına kavuşmak için Allah’a dua ederler. 2024 yılı Ramazan Bayramı, 10 Nisan Çarşamba gününe denk gelmektedir.

Ramazan Bayramı Ayın Kaçında ve Ne Zaman Bitecek?

Ramazan ayının son günü, arefe günü Nisan ayının 9. günüdür. Ramazan Bayramı 10 Nisan’da başlamaktadır. Nisan ayının 10-11 ve 12. günleri Ramazan Bayramı olarak belirlenmiştir. 12 Nisan, Ramazan Bayramı’nın son günüdür.

Adak Kurbanı Nedir?

Ramazan Ayının Önemi

Ramazan ayı, Müslümanların günahlarından arınmasına vesile olacak aydır. Bu ayın kutsiyeti ve fazileti ayet ve hadisler ile belirtilmiştir. Bu nedenle Ramazan ayı “11 ayın sultanı” olarak anılmaktadır.

Ramazan, birlik ve beraberliğimizin güçlendiği, kardeşlik bağlarımızın kuvvetlendiği ve ibadetlerle Allah’a en çok yakın olduğumuz bir aydır. Ramazan ayını önemli kılan birçok unsur bulunur. Kur’an-ı Kerim’in “Oku” ayeti ile bu ayda inmeye başlaması, “bin aydan daha hayırlı olan” Kadir Gecesi’nin Ramazan ayı içerisinde bulunması ve Bedir Savaşı’ndaki zaferin Ramazan ayında kazanılmış olması Ramazan ayını önemli kılan gelişmelerdir.

Tüm bu önemli hadiselerle birlikte Ramazan ayı, Müslümanların bağışlanmasına vesile olacak bir aydır. Bu ay içerisinde tutulan oruçlar, kılınan teravihler ve diğer nafile ibadetler günahlardan arınmak için büyük bir fırsattır. Kur’an-ı Kerim’in indiği Kadir Gecesi de Ramazan ayının içerisinde bulunur. Kadir Gecesi’nin ehemmiyeti Kur’an-ı Kerim’de şöyle bahsedilir:

“Şüphesiz, biz onu (Kur'an'ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.” (Kadir Suresi

Adak Kurbanı Nedir?

Ramazan ayında ifa edilen ibadetlerden birisi de fıtr sadakasıdır. Fıtr sadakası (fitre) dinen zengin sayılan her Müslüman’ın Ramazan ayının sonuna kadar vermesi vacip olan bir sadakadır. Ramazan orucunu tutmanın ve bayrama erişmenin şükrü fıtr sadakası ile ifade edilir. Ramazan ayında yapılan sadaka ve zekat bağışları da diğer ibadetler gibi kişinin günahlarının bağışlanmasına vesile olacaktır.

Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennem azabından kurtuluş olan oruç ayı Ramazan, kardeşlik bağlarının güçlenmesine, birlik ve beraberlik bilincinin artmasına ve tüm ümmetin günahlardan uzaklaşmasına zemin hazırlayan mübarek bir aydır. Müslümanlar olarak bu ayı iyi değerlendirme, ibadet ve dualar ile Allah’tan af dileme ve ihtiyaç sahiplerine uzanan yardım eli olma gayretinde olmalıyız.

Vuslat Derneği olarak bizler, Ramazan ayında mazlum coğrafyalarda ümmet sofraları kuruyor; yetimlerin, ilim talebelerinin, ihtiyaç sahiplerinin sofralarına bağışçılarımızın destekleriyle misafir oluyoruz. Bununla birlikte fitre ve zekat bağışlarını da ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor, dünyanın dört bir yanındaki kardeşlerimizle gönül köprüleri inşa etmeye devam ediyoruz.

Sizler de bağışlarınız ile Ramazan ayında gerçekleştirdiğimiz insani yardım faaliyetlerimize destek olabilir, ihtiyaç sahiplerinin gönüllerinde yer edinebilirsiniz.