fbpx

Su Kuyusu

Su Kuyusu

Kara Kıta Afrika’ya Su Ulaştırıyoruz

Çoğumuz susuzluk nedir bilmeyiz, çünkü evimizde her zaman sular akar, kesildiğinde ise mutlaka bir yerlerde önceden doldurulmuş bir kaç pet şişe su olur, fazla sıkıntı hissedilmez. Dert de etmeyiz, çünkü biliriz ki bir süre sonra evimizde sular yeniden akmaya başlayacaktır. Suyun musluklardan akması sıradan bir olaydır ve üzerinde düşünme ihtiyacı hissetmeyiz hiç. Suyun yokluğunu bilmediğimiz için, hayatımızdaki pek çok şeyde olduğu gibi, suyun ve ne kadar büyük bir nimet olduğunu da unutabiliriz.

Oysa bugün birçok ülkede içme suyu sıkıntısı yaşanıyor. Buna rağmen dünya genelinde israf edilen su miktarı akıllara durgunluk veriyor. Son yüzyılda dünya nüfusu 4 kat atarken, tüketilen su miktarı ise 10 kat artmıştır. Bugün sadece bir otomobilin üretimi için harcanan su miktarı 20 tondan fazla. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre bir insanın yeme, içme, yemek yapma, temizlik v.s. diğer ihtiyaçlarını karşılamak için günde 25 litre su yeterli olurken, ABD ve Japonya’da bugün kişi başına su tüketimi günlük 300 litreyi geçiyor.

Vuslat Derneği olarak Afrika’daki bu su kıtlığına geçici bir çözüm olarak su kuyuları açıyoruz. Açtığımız bu su kuyularının her birinden yaklaşık 4000 kişi istifade ediyor.

Afrika’da suya ulaşmanın en kolay yolu su kuyularıdır. Su Kuyusu projemiz ile Afrika’ya umut oluyoruz.

Afrika’nın üstünde susuzluk yaşanırken, kıtanın altında zengin yeraltı su kaynakları bulunuyor. Kıtanın susuzlukla boğuşan ülkelerinde bile yerin sadece 30 metre altında su bulunabiliyor, ancak yoksulluk yüzünden su yeryüzüne çıkartılamıyor. Afrika’ya yardım götürmeye devam eden Vuslat Derneği, bir yandan da susuz ülkelerde su kuyuları açtırıyor. Gönüllü ve yardımseverlerin destekleriyle bugüne kadar Afrika’nın farklı ülkelerinde bir çok su kuyusu açılırken bu kuyular sayesinde binlerce Afrikalının hayatı değişti.

“Sa’d İbn Ubâde, Rasûlullah (sav)’a gelerek, hangi sadakanın hoşuna gideceğini sorduğunda Hz. Peygamber, “su” diye cevap vermiştir. (Ebu Dâvud, Zekât 41) Ölenlerin ruhuna kuyu, çeşme gibi su vakıfları yaptırmak ta nebevî tavsiyeler arasındadır. Sa’d ibn Übâde vefat eden annesi için bir kuyu kazdırmıştır.”
(Ebu Dâvud, Zekât 42; Nesâi, Vesâyâ 9) 75)

Sizin de Bir Su Kuyusunda İsminiz Muhtaçların Kalbinde Yeriniz Olsun

BİR SU KUYUSU BEDELİ: 15.000 TL