Van Depreminin 8. Yılı | Vuslat Derneği

Van Depreminin 8. Yılı

van depremi

Cumhuriyet tarihinin en büyük depremlerinden biri olan Van Depremi, 23 Ekim 2011 günü saat 13:41’de başladı. Yirmi beş saniye süren ve merkez üssü Van’a 17 kilometre uzaklıktaki Tabanlı Köyü olan 7,2 şiddetindeki bu depremi 9 Kasım 2011 tarihli Van-Edremit merkezli 5,6 şiddetindeki diğer bir deprem ve on binlerce artçı izledi.

Depremlerde toplam 644 kişi hayatını kaybederken 4152 kişi yaralandı, 252 vatandaşımız ise enkaz altından sağ olarak kurtarıldı. Bölgede 200’e yakın köy hasar gördü, toplam 2262 bina yıkılırken binlerce konut oturulamaz hâle geldi.

Hayatını kaybedenler arasında bir eğitim seminerinden çıkıp Buse Kafe’ye giden, çoğu yeni atanmış 68 öğretmen de bulunuyor. 9 Kasım günü gerçekleşen ikinci büyük depremde toplamda 40 kişi hayatını kaybetti, ikisi otel yirmi beş bina yıkıldı. Yirmi beş kişinin öldüğü Bayram Otel enkazında hayatını kaybedenler arasında depremzedelere yardım için gelen Japon yardım gönüllüsü Doktor Atsushi Miyazaki de vardı.

Ülkemizi ve milletimizi derinden yaralayan Van Depremi mucizelere de şahit oldu; depremin simgesi hâline gelen 14 aylık Azra Bebek ve annesi depremden 46 saat sonra enkaz altından sağ çıkarıldı. Arama çalışmalarında yurtiçinden 140, yurtdışından ise on ülkeden 12 ekip seferber olmuştu.

Van Depremi’nin 8. yılında hayatını kaybedenleri rahmetle anıyor, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.


WhatsApp chat
Web Tasarım & Yazılım