Yemen Açlık Krizi Raporu 2018 | Vuslat Derneği

Yemen Açlık Krizi Raporu 2018

İç savaşın ülkesi Yemen’de açlık krizi var. Bu krizden en çok etkilenenler ise çocuklar. İslam coğrafyasında yer alan kanayan yaramız Yemen için tüm sivil toplum kuruluşlarımız kolları sıvamış durumda. Bizler de Vuslat Derneği olarak Yemen için gıda yardımında bulunuyoruz.

Krizin istatistiksel raporları ise çok ağır, 3 yıldır iç savaşın devam ettiği Yemen’de 2 milyon çocuk okula gidemiyor, 4,5 milyon çocuğun eğitimi risk alında. Çocuklar kriz dolayısıyla çalıştırılıyor veya çeşitli terör örgütlerine katılması için zorlanıyorlar. 2 bin 500 okul artık aktif değil ve bunların yüzde 7’si askeri amaçla kullanılıyor.

Yemen’in yüzde 78’i yoksul. 8,2 milyonu çocuk olmak üzere 16 milyon Yemenlinin temiz su ve sanitasyon dahil insani yardıma gereksinim duyuyor. Kolera’dan ölen insan sayısı 2.200’dür, bu hastalıktan etkilenen sayısı ise yarım milyona ulaşmaktadır. 14 bin insan çatışmalar sonucunda ölürken, 88 bin insan yaralanmıştır.

Ülkenin sağlık hizmeti veren binalarının zarar görmesi dolayısıyla yaralılara acil müdahale sağlanamıyor, hastaların tedavisi yapılamıyor.

Sonuç olarak tüm sivil toplum kuruluşlarının Yemen’e acil yardım çağrısında bulunması ve islam ülkelerinin bu duruma müdahale etmesi gerekmektedir.


WhatsApp chat
Web Tasarım & Yazılım