Bangladeş Sel Felaketi Acil Yardım

Bangladeş’te meydana gelen sel felaketi, 2 milyonun üzerinde insanı olumsuz yönde etkiledi. Yaklaşık 3 haftadır sel sularının bölgeden çekilmemesi sonucunda yüz binlerce insan, gıda ve temiz su gibi temel ihtiyaçlara erişmekte sorun yaşıyor. Vuslat, hayırsever bağışçılarının destekleriyle Bangladeş’teki afetzedelere yardım elini uzatıyor.

Bangladeş Sel Felaketi Acil Yardım

Bangladeş’in Sunamganj bölgesine bağlı Sadar, Bishvambharpur, Şantiganj, Jaganatpur, Dovarabazar, Çatak ve Tahirpur ilçelerinde sel suları 3 haftadır geri çekilmedi. Birçok ev ve iş yeri halen sular altında. Onlarca ölü, yaralı ve kayıp bildirilen sel felaketinde evlerinde mahsur kalan yüz binlerce Bangladeşli ise yardıma ihtiyaç duyuyor.

Son aylarda Güney Asya’da etkili olan şiddetli yağışlar Nepal, Hindistan ve Bangladeş’i etkisi altına aldı. Öyle ki Bangladeş’te, sel felaketi sebebiyle 24 saat içinde 8 kişinin öldüğü, onlarca kişinin yaralandığı ve kaybolduğu bildirildi.

Bangladeş Afet Yönetim Bakanlığı Sekreteri Kamrul Hasan, sellerden 2 milyondan fazla insanın etkilendiğini ve ülkenin 64 bölgesinden 17’sinin zarar gördüğünü açıkladı. Bangladeş’te son 40 gün içerisinde, aşırı yağışların yol açtığı afet ve kazalarda en az 102 kişi hayatını kaybetti.

Acil Yardım Çağrısı

Yaşanan sel felaketi sonrasında iş yerlerine gidemeyen ve evlerinde mahsur kalan Bangladeşliler, yardıma muhtaç durumdalar. 3 haftadır suların çekilmemesi, durumun vahametini gösteriyor. Sürecin bu şekilde devam etmesi, selin etkilediği bölgelerde kirli su kaynaklı hastalıkların yaygınlaşmasını da tetikliyor.

Bangladeş Sel Felaketi Acil Yardım

Bir D-8 (Developing 8 Countries) ülkesi olan Bangladeş, Vuslat Derneği olarak yardım eli uzattığımız ülkelerin başında geliyor. Kardeş ülke Bangladeş’te, bağışçılarımızın destekleriyle insani yardım ve sosyal çalışmalar alanında birçok projeye imza attık. Şu anda afetle mücadele eden Bangladeş halkının da desteklerinizle yanındayız.

Sel felaketinden etkilenen Bangladeşlilere sizlerin destekleriyle kumanya dağıtıyoruz. İçerisinde temel gıda malzemelerinin bulunduğu kumanya kolileri, sel felaketi sebebiyle temel gıda malzemelerine ulaşamayan Bangladeşlilerin ihtiyaçlarını giderecek. Kumanya bağış bedeli 1.000 TL’dir. Bununla birlikte, Bangladeş Sel Felaketi Acil Yardım çalışmalarımıza SEL yazıp 6067’ye SMS atarak 20 TL, SEL yazıp 6068'e SMS atarak 100 TL katkıda bulunabilirsiniz.