Dev Külliye Projesi

Dev Külliye Projesi ile İslam’ın ve kültürümüzün öğrenilmesi, öğretilmesi, yaşanması ve gelecek nesillere aktarılmasını amaçlıyoruz. Projemiz neslimizin Kur’an ve sünnet çerçevesinde yetiştirilmiş ve terbiye edilmiş imanı kâmil , ahlâkı güzel insanlar olarak yetiştirilmesine katkı sağlayıcı niteliktedir. Bu bağlamda Dev Külliye Projesi kültürümüzün, dini ve ahlaki değerlerimizin yaşatılmasında, geleceğin İslam alimlerinin yetişmesinde önemli bir role sahip olacaktır.

Dev Külliye Projesi

Bu yapı Türkiye ve Dünya'nın çeşitli coğrafyalarından gelecek öğrenciler ile adeta ümmetin buluşma mekanlarından bir tanesi olacaktır. Erzurum Merkeze bağlı Aziziye Mevkiinde kendi mülkümüz 61 dönüm (61.000 m2 ) arsa üzerinde, 2016 Haziran ayında başlayan İslami İlimler Akademisi inşaat projesinin üç bloktan oluşan ilk etabı tamamlanmıştır. Toplam 130.000m2 kapalı alana sahip olacak projenin 20.000m2 kapalı alanında yaklaşık 500 hafızlık öğrencimiz 2018 yılında eğitimlerine başlamıştır.

Külliye'nin Bölümleri

Dev Külliye Derslikler

Derslikler

Hem hafız hem mühendis, hem hafız hem doktor, hem hafız hem öğretmen olmak hayaliyle yetiştirdiğimiz çocuklarımız Kur’an’ın ışığında, temel İslami ve beşeri ilimleri alarak çağın tüm meşru imkanlarından istifade ediyorlar.

Dev Külliye Kütüphane

Kütüphane

Eğitimlerine devam eden talebelerimiz külliye içerisinde bulunan kütüphanede binlerce kaynağa ulaşabiliyor ve çeşitli araştırmalarını internet üzerinden yapabiliyor.

Dev Külliye Konferans

Konferans Salonu

Ulusal ve uluslararası seminer ve konferanslara ev sahipliği yapacak kapasitede tasarladığımız konferans salonumuz yeterli kişiye hizmet verebilecek büyüklüktedir.

Dev Külliye Yemekhane

Yemekhane ve Mutfak

Külliye içerisinde eğitim gören ilim talebelerimize her gün sıcak yemek sunuluyor, bunun yanı sıra ihtiyaç sahibi aileler de bu hizmetten faydalanıyor.

Dev Külliye Terzihane

Terzihane

İlim talebelerimizin ve eğitim kadromuzun giyim ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında külliye içerisinde terzihanemiz bulunmaktadır.

Dev Külliye Yatak ve Lavabolar

Yatakhaneler ve Lavabolar

Talebelerimizin günün yorgunluğunu atıp iyi bir şekilde dinlenebilecekleri yatakhaneler ve hijyenik bir ortamda ihtiyaçlarını görebilecekler lavabolar, abdesthaneler ve banyolar oluşturduk.

Dev Külliye İslami Sanatlar

İslami Sanatlar Eğitim Merkezi

Medreselerimizde eğitim gören ilim talebelerimiz ve hafızlarımızın el becerilerini geliştirmeleri adına İslami Sanatlar ve Hat Sanatları alanında eğitim verilmektedir.

Dev Külliye Sosyal Alanlar

Sosyal Alanlar

Öğrencilerimizin sosyal aktivite yapmalarına olanak sağlayacak olan sosyal alanlarımız bünyesinde; havuz, okuma salonları, açık kapalı spor alanları, halı saha, basket sahası ve yürüyüş yolları bulunacaktır.


Bir nesil bekliyoruz hayalleri olan, bir nesil özlüyoruz gece gündüz umut dolu yarınlar için koşturan. Bir nesil istiyoruz özünden kopmadan, kadim geleneğine bağlı, geleceğe sağlam adımlarla yürüyen bir nesil. Bir nesil ki İslami ilimlerden aldığı feyz ile kalbini, fenni ilimlerle de zihnini aydınlatmış; özgüveni yüksek, çalışan, okuyan, üreten, ilmen ve fikren ufuk sahibi bir nesil! İşte bu ruh ve mana üzere inşa edilen, çağa çağrısı olan bir haykırıştır; Dev Külliye Projesi.

Bugünün en büyük eksikliği model olacak bir eğitim sisteminin olmayışıdır. Çağımızın medresesini inşa etmek için kadim medreselerimizden bugünün İslami birikimine katkı sağlayan birçok müessesenin müfredatı gözden geçirilmiş ve bu minvalde çağın ihtiyaç duyduğu medreseyi hedefleyen Dev Külliye Projesi, işin başında olduğunun farkında olarak bu tohumu toprakla buluşturmuştur.

Medeniyetimizin beşiği olan medreseler çağın ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tekamül ettirilmeli ve beklediğimiz, özlediğimiz, gözlediğimiz neslin yetişmesi için ne gerekiyorsa yapılmalıdır.

Dev Külliye Hafızlık

Hafızlık Eğitim Merkezi
Hazırlık eğitimini alan öğrencilerimiz hafızlık kursunda ortalama 18 ay içinde hafızlığını tamamlayarak dönem sonunda hafızlık belgesini alabileceklerdir.

Ortaöğrenim kurumlarında eğitimi devam eden öğrencilerimize, okul beraberinde hafızlık eğitimi verilecektir.

İbtida Hafızlık
Kur’an-ı Kerim’i yüzüne okuma, talim, tecvid bilgisi ve ilmihal bilgisi eğitimleri verilecektir.

Arapça Eğitim Merkezi
Çağımızın İmam-ı Gazalilerinin yetişeceği merkezimizde İslami İlimlerin tüm dallarında (Fıkıh, Hadis, Usul vb.) eğitim verilecektir.

Dev Külliye Sanal Tur

Erzurum merkeze 2 km mesafede bulunan, 61 dönüm üzerine kurulu Dev Külliye Projesi, tamamlandığında 15 bloktan oluşacak ve 5000 ilim talebesine hizmet verecek uluslararası bir İslami İlimler Akademisi niteliğindedir. Külliyede yer alacak cami, ilim ehli ile halkın bir araya geleceği, bünyesindeki aşevinde her gün 5 bin kişilik yemeğin üretileceği, İslami İlimler Kütüphanesi ile dünyanın sayılı ve kapsamlı İslami eserler temin merkezi haline geleceği, 2000 kişilik dev konferans salonu ile yurt içinden ve yurt dışından öncü şahsiyetlerin ağırlanıp seminer, panel ve çalıştayların yapılacağı; havuz, futbol, basketbol, voleybol ve yürüyüş kortları ile çağın tüm sosyal ve sportif gerekliliklerine cevap verecek, ilim tahsili için muhteşem bir sakinlik ve engin bir tabiat seyrine imkan tanıyan eşsiz bir ilim merkezidir. Tamamlanan ilk etabında 3 blokta hizmet veren Nizamiye, ikinci etabı için ek 2 blok ve camii şerif inşaatına devam edilmektedir.

Erzurum Dev Külliye Projesi

Dev Külliye Projesi tıpkı gökyüzünde ışıldayan yıldızlar gibi insanlığın karanlığına ışık olma gayesindedir. Bunu gerçekleştirirken “kitap yaşanmak için okunmalı ve yaşananlar muhakkak ki kitabi olmalı” ilkesini kendisine düstur edinmiştir. Dev Külliye Projesi akıl ve kalbi, vahiyle yoğurup muhtaç olunan o ruha sahip olabilme derdindedir. Eğitim modeliyle şahsiyetli, ideali olan, özgüvene sahip, ahlakı en büyük kalkanı bilen, tevazuyu ve saygıyı hiçbir zaman bırakmayacak nesiller yetiştirerek, hikmet çağına havza olma gayretindedir.

Dev Külliye Teknoloji

Medresemizdeki tüm eğitimler ve hizmetler ücretsizdir. Talebelerimiz ve ailelerinden ne eğitimleri süresince ne de sonraki yaşamlarında Allah’ın rızası, ilme rağbet ve davaya sadakat dışında herhangi bir beklentimiz söz konusu değildir.

Dijital ve basılı yayınlarla araştırma ve okumaların yapılabildiği kütüphanesi, hoca ve talebelerin sunumlarını yapabildikleri konferans salonu, istişare edilip kararların alındığı toplantı salonu, manevi atmosferde misafirlerin ağırlandığı misafirhane ve misafir ağırlama salonu, idare ve veli görüşme odaları, rahleli ve sıralı olarak hazırlanmış derslikler, ferah ve sıhhatli yatakhaneler, her katında ayrı temizlik görevlilerinin bulunduğu tuvalet ve abdesthaneler, oyun alanları, kamelyalar, şadırvanlar, yürüyüş alanları ve toplu ders ve namaz alanları bölümlerimiz kompleks içerisinde yer almaktadır.