Yetim

Resmi rakamlara göre yeryüzünde en az 153 milyon yetim çocuk bulunuyor. Fakat kayıtlara alınmayan; kaçırılan, sokakta yaşayan ve askere alınan yetim çocuklarla bu sayının 400 milyonun üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Savaşlar, çatışmalar ve afetler nedeniyle yeryüzündeki yetim sayısına her gün binlerce çocuk daha ekleniyor. Yetimlik, bir baba eksikliği gibi görünse de aslında zorlu coğrafyalarda çocukların da kaybolup gitmesi demek. Organ mafyaları, terör grupları, fuhuş çeteleri için bir insan kaynağı olan yetimleri bu tehlikelerden korumak ve insanlığa, ümmete faydalı bir birey hâline getirmek desteklerinizle mümkün.

Yetim

On sekizine gelmeden biten bir hayat ya da kendi ülkesine faydalı bir doktor, mühendis, yazılımcı… Bunu değiştirmek elimizde. Yetimlere yalnızca maddi destekte bulunmuyor, dini ve fenni eğitimlerini düzenliyor, fiziki ve ruhsal gelişimlerini de yakından takip ediyor ve her yetimin birer emanet olduğu bilinciyle hareket ediyoruz.

Bir Yetimi Sevindir

Bir Yetimi Sevindir

Yetim kardeşlerimizin sevincine vesile olmaya devam ediyoruz. Dünyanın farklı coğrafyalarındaki yetimlerimize hediye edeceğiniz oyuncaklarla bu sevince ortak olabilirsiniz. Yetimhanelerimizde geçekleştirdiğimiz barınma, giyinme, eğitim ve gıda yardımlarımızla birlikte çocuklarımızın gelişiminde önem arz eden diğer bir konu oyun ve oyuncaklar üzerinden sağlanacak meşguliyet ve gelişim terapisidir. Çünkü oyun ve oyuncak çocukların gelişimini destekler, duygularını açığa çıkarır, hayal güçlerini geliştirir, başkaları ile iletişim kurmalarını sağlar. Dünyayı tanıyarak birer yetişkin olma süreçlerine yardımcı olur.

Sizlerin burs ve bağışlarıyla her gün daha fazla yetime yardım etmek, her gün daha fazla yetimi hayata hazırlamak, her gün daha fazla yetimin yüzünü güldürmek istiyoruz.

Yetim Eğitim Yardımı

Yetim Eğitim Yardımı

Yeryüzünde 400 milyonun üzerinde yetim/öksüz çocuk olduğu tahmin ediliyor. Bir çok coğrafyada giderek artan yoksulluk, doğal afetler, savaşlar ve çeşitli felaketler milyonlarca insanı etkiliyor. Bu durumlardan en çok etkilenen ebeveynsiz kalan çocuklar ise mağduriyetlerini giderebilecek güçte değiller.

Yetimlik, bir baba eksikliği gibi görünse de zorlu yaşam mücadelesi içinde çocukların bir çok tehlikeyle karşı karşıya kalması demek. Organ mafyaları, terör grupları, fuhuş çeteleri için birer insan kaynağı olan çocuklarımızı bu tehlikelerden korumak ve tüm insanlığa faydalı bir birey hâline getirmek mümkün.

Vuslat Derneği olarak yetim sorumluluğunu hepimizin ortak meselesi olarak görüyoruz. Bir yetimin yalnızca hayatta kalmasını sağlamak yetmiyor, toplum içinde kendi ayakları üzerinde durabilmesi için psikolojik açıdan da desteklenmesi gerekiyor. Eğitimini tamamlayarak kendi potansiyelini ortaya koyması ve istihdam sürecine kadar bir aile kurabilme evreleri çok önemli süreçler. Sizlerin burs ve bağışlarıyla her gün daha fazla yetime destek olmak, her gün daha fazla yetimi hayata hazırlamak, her gün daha fazla yetimin yüzünü güldürmek için gayret ediyoruz.

Yetim Eğitim Yardımı

Yetim Sağlık Desteği

Yetimlere dair istatistikler her geçen gün değişse de değişmeyen tek şey; yeryüzünde yardım eli bekleyen milyonlarca yetim. Savaş, doğal afet, salgın gibi yıkımların arasında milyonlarca masum çocuk hayata tutunmayı bekliyor.

Yetim sağlık yardımlarınızla, yetim çocuklarımızın sağlık sorunlarının teşhisi, tedavi süreçleri için sağlık çalışmaları gerçekleştirilmektedir. Yetimhanelerimizdeki sağlık çalışmaları sonucunda ortaya çıkan tıbbi ihtiyaçlar sağlık yardımlarınız ile karşılanmaktadır.

Yetim Bağışı

Siz de Bu İyilik Yolculuğunun Bir Parçası Olabilirsiniz

Biz, bütün bunları göz önünde bulundurarak yetim meselesini, hepimizin ortak meselesi olarak görüyoruz. Bir yetimin yalnızca hayatta kalmasını sağlamak yetmiyor, toplum içinde kendi ayakları üzerinde durabilmesi için psikolojik açıdan da desteklenmesi gerekiyor. Eğitimini tamamlayarak kendi potansiyelini ortaya koyması da en önemli noktalardan biri ayrıca. Sizlerin burs ve bağışlarıyla her gün daha fazla yetime yardım etmek, her gün daha fazla yetimi hayata hazırlamak, her gün daha fazla yetimin yüzünü güldürmek tek gâyemiz.

Yetimleri, karnı doyurulması gereken çocuklar değil, üzerimizde hakları olduğunu bilerek destekliyoruz.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) bir hadisinde şöyle buyurmuştur: “Kalbinin yumuşamasını ve hacetinin görülmesini sever misin? Yetime merhamet et, onun başını okşa ve ona yediğinden yedir. Kalbin yumuşar ve hacetine erişirsin.” Biliyoruz ki iyilik çığ gibi büyür. Zaman yok, gelin birlikte yetimler için harekete geçelim!

Yetim Giydirme

Yetim Kimdir?

İslâm'a göre yetim kavramı, henüz buluğ çağına ermeden babasını kaybeden çocuklar için kullanılırken günümüz uluslararası literatüründe, on sekiz yaşın altında olup bir veya iki ebeveyni de vefat etmiş çocuk, yetim olarak tanımlanmaktadır.

Resmi rakamlara göre dünyada bulunan yetim sayısı en az 153 milyondur. Yine Birleşmiş Milletler (BM) Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) verilerine göre dünyada her gün 10.000’e yakın çocuk yetim ve/veya öksüz kalmaktadır. Diğer taraftan dünya genelinde her gün ortalama 10.000 çocuk savaş, yoksulluk, açlık, salgın veya bunlara bağlı sebeplerle hayatını kaybediyor; hayatta kalan çocuklar ise insan kaçakçılığı, çocuk işçiliği, organ mafyası gibi birçok suç şebekesinin ağına düşme tehlikesiyle karşı karşıya kalabiliyor. Yetim çocuklar elbette yalnız fiziksel tehdide maruz kalmıyor. Psikolojik şiddet görüyor, sağlık hizmetlerine erişemiyor ve eğitim konusunda dezavantajlı duruma düşüyorlar.

Bir aile korumasında olan çocukların, diğer yetim çocuklara nazaran daha güvenli bir hayat sürüp eğitim ve sağlık hizmetlerine kolaylıkla ulaşabildiğini biliyoruz.

Biz de Vuslat Derneği olarak onlarca ülkede, yüzlerce yetimi bu dezavantajlı durumdan kurtarmak için çabalıyor, eğitimden sağlığa, barınmadan insani yardıma birçok alanda onlara destek olmaya çalışıyoruz. Ev sıcaklığında yetimhaneler inşa ediyor, ilmi eğitim veriyor, kendi ayakları üstünde durana kadar yanlarında oluyoruz.

Yetim Sponsorluğu; bir kişi, aile, arkadaş grubu veya kurumun, bir yetime aylık 400 TL bağışta bulunarak sponsor olduğu bir sistemdir. Böylelikle yetimin; eğitim, sağlık, gıda, kıyafet ve barınma ihtiyaçlarına önemli bir katkı sağlayabiliyoruz. Şimdiye kadar çok sayıda yetime umut olduk, yıl sonuna kadar en az on bin yetime hâmilik etmeyi hedefliyoruz. Unutmayın, küçük bir destekle büyük hayırlara vesile olabilir, yetim bir çocuğun hayatına dokunabilirsiniz.

Dünyanın çeşitli yerlerinde, yardıma muhtaç yetimleri bulup sizlerin bağışlarıyla onlara yeni bir gelecek hazırlamaya çalışıyoruz. Eğitimden sağlığa ve güvenliğe kadar farklı alanlarda onlara hizmet ulaştırıyoruz. Birlikte onlara yeni bir hayat hazırlayabiliriz. Bunun için yapmanız gereken web sitemiz üzerinden “Yetim Büyütüyorum” projemiz için online bağışta bulunmak. Bir yetimin aylık ihtiyacını karşılama bedeli 400 TL’dir. Dilerseniz her ay düzenli ödeme yaparak bir yetimin bütün bakım masraflarını üstlenip “yetim sponsorluğunuzu” gerçekleştirebilir; bağışlarınızı 12, 24 veya 36 ay olacak şekilde düzenleyebilirsiniz. Ayrıca yapacağınız bağış karşılığında sponsorluğa dair yetim karnesi hediye edilecektir.

Yetimlerle ilgili çalışmalarımızı, tek değil birçok alanda yürütüyoruz. Eğitim, barınma, gıda, sağlık vb. alanlarda birçok çalışma yapıyoruz.

Türkiye ve dünyanın birçok yerinde yetimlerin barınma, eğitim, sağlık vb. ihtiyaçlarının karşılanması için sizlerin yardımlarını yetimlere ulaştırıyoruz. Ekip arkadaşlarımız ve gönüllülerimizle durmadan çalışıyor, yeni yöntemler geliştiriyoruz. Bu yöntemlerden biri de yetim sponsorluğudur.

Vuslat Yetimhanesi

Yetimhaneler

Birçok yetim savaşlar ve doğal afetlerden ötürü barınma sıkıntısı yaşıyor. Sık sık doğal afetlerin vurduğu, yoksulluğun hat safhada olduğu ve salgın hastalıkların yaşandığı Bangladeş’te yetim çocuk sayısının 5 milyona ulaştığı düşünülüyor. Bu yüzden Kardeş Medrese projemiz kapsamında Bangladeş’te 70 talebenin eğitim göreceği, 350 m² kullanım alanına sahip, 3 eğiticinin görev yapacağı medresemizin inşaatına başladık. Hâlihazırda Bangladeş'te 1000 yetime barınma, eğitim ve çeşitli desteklerde bulunuyoruz. Ayrıca Somali’de şu an altyapı çalışmalarını tamamladığımız bir yetimhanenin inşasına başlamak üzereyiz. Bu yetimhaneler yalnızca barınma ihtiyacını karşılamıyor; yetim sponsorluğu ve bağışlarla eğitim faaliyetleri yürüterek yetimlerin eğitim ihtiyacını karşılayarak travma, dil sorunları ve sosyal uyumsuzlukla karşılaşmasına engel oluyoruz.

Sudan'ın Omdurman şehrinde zor şartlar altında faaliyetlerini sürdüren bir yetimhanemizi, sizlerin destekleriyle ihya ediyoruz. Yetimhanemizin bünyesinde bulunan camimizi onarıyor, çevre alanlarını düzenliyor ve bunlarla birlikte 8 metreye 4 metre genişliğinde yapacağımız iki ek blok ile öğrenci kapasitesini 300’e çıkarmayı hedefliyoruz. Yetimhanemizi ihya çalışmamlarımızda sizlerin destekleriyle güzel bir yol aldık. Sudan'daki iç savaşın getirdiği olumsuz durumlara rağmen oradaki çalışmalarımıza imkan dahilinde devam ediyoruz.

İnsani Yardım

Yetimlerin eğitim ve barınma ihtiyacını karşıladığımız gibi onların sosyal hayata daha aktif şekilde katılıp çeşitli imkanlardan mahrum kalmamaları için faaliyetler yürütüyoruz. Gerek yetim sponsorluğu gerekse bağışlarınızla ihtiyaç sahibi yetimlere kıyafet yardımı yaparak giyecek ihtiyacını karşılıyoruz. Ramazanda toplu iftarlarda birlik ve beraberlik ruhuyla sofralarını şenlendiriyor, bayramlarda bayramlık ve harçlıkla bayram sevinçlerine ortak oluyoruz. Bunların yanında eğitim seti ve oyuncak hediye ederek hayal dünyalarına sesleniyoruz.