Kumanya Bağışı

İslam dininde yoksulları doyurmanın, ihtiyaç sahiplerine yardım etmenin büyük önemi vardır. Bu, insanlar arasında dayanışma ve adaletin sağlanması için hayati bir konudur. Kuran'ın birçok ayetinde yoksullara yardım etmenin Allah'a yaklaştırdığı bildirilir. Ayrıca Peygamber Efendimiz (SAV) de yoksulu doyurmak konusunda müjdeler vermiştir:

“Bir mümin, aç bir mümini doyurursa Allah da o kimseyi cennet meyveleriyle doyuracaktır. Yine bir mümin, susuz kalan bir mümine bir şeyler içirip susuzluğunu giderirse Allah kıyamette ona ‘Rahîk-ı Mahtûm’dan (misk ile mühürlenmiş lezzetli bir içecek) içirecektir. Yine bir mümin, elbiseye ihtiyacı olan bir mümini giydirirse Allah da ona cennetin yemyeşil elbiselerinden giydirecektir.” (Tirmizî, Kıyâme, 18)

Yurtdışı Kumanya Bağışı

Neden Kumanya?

Vuslat; sürdürülebilir proje ve ilim çalışmalarına öncelik verse de acil durumlar ve belirli dönemlerde kumanya çalışmaları da yapar. Zira özellikle afetlerde, insanların ilk ihtiyacı gıda olur. Yine kronik yoksulluğun olduğu bölgelerde, mevsimsel işsizlik ya da Ramazan gibi dönemlerde genel ihtiyaçtan dolayı gıda desteğine ağırlık verir.

Çünkü dünya genelinde açlık, yetersiz beslenme ve gıda güvensizliği birçok insanın hayatını etkileyen ciddi bir sorundur. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) son raporlarına göre, 2021 yılı itibarıyla dünya genelinde yaklaşık 811 milyon insan açlıkla karşı karşıyadır.

Açlık ve yetersiz beslenmenin birçok olumsuz etkisi bulunmaktadır. Bunlar arasında çocuklarda büyüme geriliği, bağışıklık sistemi zayıflığı, ölü doğum ve düşük oranları, yetişkinlerde iş gücü kaybı, üretkenliğin azalması, sağlık sorunları ve ölüm riskinin artması yer alır.

Özetle; dünya genelindeki insan sağlığı, refahı ve kalkınması için ciddi bir tehdit olan açlık sorununun çözümü için, herkesin birlikte hareket etmesi ve acil adımlar atması gerekmektedir. Vuslat da bu konuda özellikle Ramazan ayında birçok proje üretir.

Kumanyalar Nasıl Hazırlanır ve Ulaştırılır?

Tamamen hijyenik koşullarda, belirlenen ölçü ve ağırlıklara göre paketlenen gıda maddeleri önceden belirlenen ihtiyaç sahiplerine ulaştırılır. Böylece veren el ile alan el arasında köprü olunur.

Kumanya paketleri coğrafyaya göre değişkenlik gösterse de bir örneği şöyledir:

  • 1 kg pirinç
  • 1 kg makarna
  • 1 kg kuru fasulye
  • 1 kg nohut
  • 1 lt sıvı yağ
  • 1 kg şeker
  • 1 kg tuz
  • 1 kutu çay
  • 1 kutu kahve
  • 1 kutu bisküvi

İnsanların temel beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli olan bu gıda ürünleri, bir ay boyunca tüketilebilir. Hazırlayacağımız kumanya paketleri, toplumdaki ihtiyaç sahibi insanlara ulaştırılarak onlara yardım eli uzatılır.

Sonuç olarak; İslam'da yoksulları doyurmak ve onlara yardım etmek, dinin temel değerleri arasında yer alır. Bu, insanların birbirleriyle dayanışması, adaletin sağlanması ve toplumsal barışın korunması için önemlidir. Vuslat da sizlerin desteğiyle daha fazla aileye ulaşarak; sofrasını şenlendirip hayatına dokunur.

İyiliğin ve hayrın bir parçası olmak için bağışta bulunabilirsiniz.

Deprem Kumanya
Afrika Gıda
Kumanya Bağışı
Gazze Kumanya
Gazze Kumanya
Tanzanya Kumanya