Filistin-Gazze Acil Yardım

Zalim İsrail, yaklaşık 80 yıldır Filistin topraklarında işgal faaliyetleri yürütüyor. Başta Hamas’ın yönetiminde olan Gazze olmak üzere Filistin’in birçok bölgesinde onlarca yıldır ambargo uygulanıyor. İşgalci İsrail, insanlık dışı faaliyetleriyle masum Filistin halkına zulmediyor. Bu zulüm, son zamanlarda şiddetini oldukça arttırdı. Öyle ki Gazze adeta bir açık hava hapishanesine döndü. Hamaslı mücahitler, zulüm karşısında her geçen gün köşeye sıkışan Gazze halkını, İslam’ı ve topraklarını savunmak için yaklaşık 80 yıldır süregelen zulme karşı cevap verdi.

İşgalci İsrail’in onlarca yıldır durmak bilmeyen saldırıları, Kassam Tugayı mücahitlerinin “Aksa Tufanı Harekâtı” ile karşılık buldu. Harekât 7 Ekim 2023 tarihinde başladı. Korkak, işgalci ve teröristlerden oluşan İsrail ordusu, bu harekâta karşılık kadın, yaşlı, çocuk ve bebek ayırmaksızın Gazzeli sivilleri hedef aldı. Gazze halkının mücadelesi yaklaşık 80 yıldır devam ettiği gibi 7 Ekim’den bu yana da aynı şekilde devam ediyor.

İsrail Gazze’de Soykırım Uyguluyor

Zalim İsrail’in 7 Ekim’de Gazze’ye yönelik başlattığı hava saldırıları on binlerce Gazzeli masum sivilin hayatını kaybetmesine ve yaralanmasına sebep oldu. Siyonist İsrail, kullanımı suç olan fosfor bombası gibi birçok bomba ve füzeyi Gazze’deki masum halka karşı düzenlediği hava saldırılarında kullandı. İsrail, kadınları ve çocukları hedef alarak Gazze’de soykırıma imza atıyor ve dünya bu soykırımı izlemekten başka hiçbir şey yapmıyor.

Vuslat Gazze’de Neler Yapıyor?

Vuslat, “Gazze Acil Yardım” çalışmaları ile Gazze’de yaşanan insanlık dışı faciaya merhem olmaya gayret ediyor. Bölgede yaşanan sorunlar ciddi derecede büyüdü ve Filistinli kardeşlerimizin ihtiyaçları her geçen dakika artıyor. İsrail’in zulmüne karşı bir şeyler yapmak her Müslüman’ın görevi. Bunun için yapabileceğimiz tek şey dualarımız ve malımız ile mazlumların yanında olmak. Vuslat ailesi olarak 7 Ekim’den bugüne kadar sizlerin destekleriyle Gazze için neler yaptık, birlikte inceleyelim.

Filistin-Gazze Acil Yardım
Filistin-Gazze Acil Yardım
Filistin-Gazze Acil Yardım
Filistin-Gazze Acil Yardım

Çadır Yardımı

Soğuk kış aylarının başlamasıyla evlerinden edilen ve göç etmek zorunda bırakılan Gazzeli kardeşlerimizin barınma sorunu daha da arttı. Yüz binlerce Gazzeli, evlerinden ayrı bir şekilde, zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor. Gazzeli kardeşlerimizin soğuktan korunmasını sağlamak ve barınma sorununu bir nebze olsun azaltmak amacıyla Gazze'ye çadır yardımında bulunuyoruz.

Kış soğuğuyla beraber geliyor ise destek de katlanarak artmalı. Gazzeli kardeşlerimizin her çeşit ihtiyacını imkanlar dahilinde gidermek biz Müslümanların öncelikli görevleri arasında yer alıyor. Çadır ihtiyacı da kış günlerinde Gazze'de ihtiyaç duyulanların başında geliyor. Bağışçılarımızın 10.000 TL'lik desteği ile Gazzeli bir aile barınabileceği bir çadıra kavuşabiliyor. Hayırsever bağışçılarımızın destekleriyle Gazze'deki zulüm son bulana dek çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Çocuk Şenliği

Onurlu Gazze halkının ihtiyaçlarına yönelik çalışmalarımız devam ederken Gazze’nin, Kudüs’ün ve ilk kıblemiz Mescid-i Aksa’nın yarınlarını inşa edecek yavrularımızın moral-motivasyonunu ve psikolojisini savaş cenderesinden bir an olsun uzaklaştırmak; onların, yaşlarının ötesinde bir olgunluk ile işgalciler karşısındaki direnişini takdir etmek ve birlikte, özgürce güleceğimiz günlerin bir nevi provasını yapmak gayesiyle Gazze’nin Han Yunus bölgesinde çocuk şenliği düzenledik.

Terörist İsrail’in saldırıları sonucunda Gazze’nin kuzeyindeki evlerini terk etmek zorunda kalan ailelerin bir kısmı Gazze’nin güneyinde bulunan Han Yunus’taki bir okula yerleştiler. Bu okulda onlarca minik yavrumuz bulunuyor. Düzenlediğimiz etkinlik ile savaşın çocuklarda oluşturduğu olumsuz etkileri azaltmak ve minik yavrularımızın yüzlerinde tebessüm olabilmek için resim çizme, yüz boyama, çember kapma, çuval yarışı, şiir okuma ve oyuncak dağıtımı gibi oyun ve aktivitelerde bulunduk.

Sıcak Yemek Dağıtımları

İsrail saldırıları sonucunda yerlerinden edilen yüzbinlerce Gazzeli, günlük öğün ihtiyacını gidermekte sorun yaşıyor. Bombardıman sonucunda evleri yıkılan, hasar gören Gazzeliler yemek yapabilecek imkânlara da sahip değiller. Vuslat, Gazzeli kardeşlerinin günlük öğün ihtiyacını gidermek için bölgedeki partner kuruluşlar aracılığı ile sıcak yemek dağıtımında bulunuyor.

Bağışçılarımızın destekleri ve imkânlar dahilinde, içeriden temin edilen malzemeler ile Gazzeli kardeşlerimiz için günlük öğün pişiriliyor ve dağıtımı gerçekleştiriliyor. Bununla birlikte bölgede kesimini gerçekleştirdiğimiz nafile kurban etleri de yemek olarak hazırlanıyor ve Gazzeli kardeşlerimize ikram ediliyor. Her Müslüman sofraya oturduğunda, ilk kıblemizi ve İslam'ı, Siyonist kafirlere karşı savunan Müslüman kardeşlerini aklına getirmeli ve ekmeğini kardeşleriyle paylaşmalı diyor, sıcak yemek yardımlarımıza desteklerinizle devam ediyoruz.

Hijyen Paketi Dağıtımları

Siyonist İsrail, savaşın ilk günlerinde Gazze’nin su borularındaki su akışını durdurdu. Gazzeli kardeşlerimiz aylardır sudan mahrum bir şekilde yaşam mücadelesi veriyor. Bu durum, bölgede suya erişim olmadığı için, kişisel temizlik ve bakım malzemelerine duyulan ihtiyacı arttırıyor. İçerisinde kişisel temizlik ve bakım malzemeleri bulunan hijyen paketi yardımımız ile Gazzeli kardeşlerimize yardımcı olmaya gayret ediyoruz.

Nakdi Yardım

Gazze’deki partner kuruluşlarımız ile şehrin içerisinden ve civar şehirlerden temin ettiğimiz yardımları Gazzeli kardeşlerimize ulaştırdığımız gibi bölgede nakdi yardımlarda da bulunuyoruz.

Tıbbi Malzeme Desteği

Zalim İsrail, Gazze’de kadın, çocuk, bebek ayırmaksızın sürdürdüğü bombardımanlarda hastaneleri de hedef aldı. 7 Ekim’den bu yana 60 bini aşan yaralı sayısına rağmen Gazze’de yaralıları tedavi edecek çok az sayıda hastane kaldı. Öyle ki Gazze'de 30 hastane ve 53 sağlık merkezi hizmet dışı kaldı. Hizmet verebilen birkaç hastane ise yaralılarla dolu, tedaviler artık koridorlarda ve ilaçsız yapılıyor. Bu nedenle hastaneler elektrik yokluğu ve tıbbi malzeme eksikliği sebebiyle sağlıklı tedavi gerçekleştiremiyor. Öyle ki Gazzeli çocuklar, anestezisiz bir şekilde ameliyat ediliyor.

Gazze'de zor şartlar altında faaliyet gösteren hastaneler tıbbi malzeme yardımına ihtiyaç duyuyor. Gazze Acil Yardım çalışmalarımız kapsamında Gazze’deki hastanelere acil tedavilerde kullanılacak tıbbi malzeme yardımında bulunduk. Gazzeli kardeşlerimizin yaralarını hayırsever bağışçılarımızın destekleriyle sarmaya devam ediyoruz.

Giyim Yardımı

Siyonist İsrail’in hava saldırıları ile Gazze’de binlerce evi yıkması, Gazzeli kardeşlerimizin gündelik yaşamda kullandıkları her eşyasının da kaybolması anlamına geliyor. Evleri yıkılan yahut hasar gören Gazze halkının ihtiyaç duyduğu önemli bir eksik de kıyafet ve iç çamaşırı. Kardeşlerimizin giyim ihtiyaçlarını gidermek ise bağışlarınızla mümkün.

Kumanya Dağıtımları

Gazze'de ihtiyaç duyulan en önemli eksiklerden birisi de hiç şüphesiz gıda malzemeleri. Siyonist İsrail'in uyguladığı abluka ve Gazze'nin dünyaya açılan tek kapısı Refah Sınır Kapısı'nın Mısır tarafından kapalı tutulması, Gazzeli Müslümanları açlığa sürüklüyor. Kapıda bekletilen binlerce yardım tırına rağmen Gazzeli kardeşlerimiz açlıkla imtihan oluyor. Bu gerçeğin farkında olarak siz değerli bağışçılarımızın desteğiyle Gazze'deki kardeşlerimize imkanlar dahilinde kumanya yardımında bulunuyoruz.

Çadır kentlerde ve barınma merkezlerinde zor şartlar altında yaşam mücadelesi veren Gazzeli kardeşlerimiz için temin ettiğimiz kumanyalar un, şeker, bakliyat gibi temel gıda malzemelerinden oluşuyor. Barınma merkezlerinde ve çadır kentlerde yemek yapma imkânı bulan Gazzeli kardeşlerimize temel gıda malzemelerinden oluşan kumanyalarımızı sizlerin destekleriyle ulaştırıyoruz.

Yakıt Desteği

Zalim İsrail, Gazze saldırılarının henüz ilk günlerinde Gazze’nin elektriğini kesti. Masum ve onurlu Gazze halkı, saldırıların başladığı ilk günlerden bu yana elektrik olmadan hayatlarına devam etmeye çalışıyor. Bu durum, birçok sıkıntıyı beraberinde getiriyor. Öyle ki Siyonist İsrail’in bombardımanlarından etkilenmeyen birkaç hastane dahi elektrik kesintisi sebebiyle yaralıların tedavisini gerçekleştirmekte sorun yaşıyor. Vuslat, bu durumun farkında olarak hastane jeneratörlerinde kullanılması için Gazze’ye yakıt ikmali gerçekleştirdi.

Su Desteği

İşgalci terör devleti İsrail, Gazze’de uyguladığı soykırım ve katliamı, halkın temel ihtiyaçlarına erişimini engelleyerek sürdürüyor. Gazze’nin elektriğini kesen zalimler, şehrin su borularındaki su akışını da durdurdu. Gazze halkı aylardır susuz bir şekilde yaşam mücadelesi veriyor. Onurlu Gazze halkının su ihtiyacını bir nebze olsun giderebilmek adına bölgedeki partner kuruluşlarımız vasıtasıyla Gazze’ye su tankerleri ile su ikmali gerçekleştirdik.

Vuslat Gazze’de Kardeşlerimizin Yanında!

Siyonist İsrail ordusunun savaş ahlakını ve insani değerleri hiçe saydığı Gazze bombardımanları, Filistinli masum sivillerin yaralanması yahut şehit olması ile sonuçlanıyor. Biz biliyoruz ki “Allah yolunda öldürülenler ölü değillerdir. (Bakara, 154)” Yine biliyoruz ki bir Müslüman, zorda olan diğer Müslüman kardeşine yardım etmekle mükelleftir.

Sizlerin destekleriyle Gazze’de acil yardıma ihtiyaç duyan kardeşlerimizin yaralarını sarmak için çalışıyoruz. Yapacağınız her bir bağış, bölge halkının temel ihtiyaçlarının giderilmesine yardımcı olacaktır. Gayret bizden, tevfik Allah’tandır.

Gazze İçin Nasıl Bağış Yapabilirim?

“Gazze Acil Yardım” çalışmalarımıza destek olmak isteyen bağışçılarımız;

  • Derneğimizin Genel Merkezini ziyaret ederek elden nakit bağış yapabilir.
  • vuslat.org.tr web sitemiz üzerinden online olarak bağış yapabilir.
  • Banka hesaplarımıza Havale/EFT yolu ile bağış yapabilir.
  • GAZZE yazıp 6067’ye SMS göndererek 20 TL bağışta bulunabilir.
  • GAZZE yazıp 6068’e SMS göndererek 130 TL bağışta bulunabilir.
  • Çağrı Merkezimizin 0212 659 28 80 numaralı hattını arayarak bağış yapabilir ve çalışmalarımız hakkında bilgi alabilir.