Su Kuyusu

Su Kuyusu

Kardeşliği ve tebessümü paylaşmak için sudan sebeplerimiz var.

Gözlerinizi kapatın ve düşünün…
Yağmur sularının birikintisiyle oluşmuş gölette çamaşır yıkı¬yor, banyonuzu aynı gölette yapmak zorunda kalıyor, hayvanlarınıza yine aynı gölette su içiriyor, hayatta kalmak için çocuklarınızla beraber o göletin suyunu içmek zorunda kalıyorsunuz? Gözünüzü açıyor ve bir an irkilip kendinize geliyor halinize şükrediyorsunuz.

Bizlerin yüzlerce alternatif arasından ph değeri tercihi yaptığımız su, bir başkaları için ulaşılması zor ve meşakkatli yollarla (bir ihtimal elde edebileceği) damardaki kan gibi hayati önem arz eden paha biçilemez bir nimete dönüşmüş. Dünyada susuzluk ve buna bağlı nedenlerle baş gösteren kuraklık, açlık ve hastalıkla mücadele eden 800 milyon insanın israf ettiğimiz her damla suda hakkı var.

Su bizler için sıradan bir yaşam maddesi, onlarınsa hayatta kalmak için duyduğu en önemli ihtiyaç.
Bu çalışma, hayatta kalabilmek için suyun bir damlasına ihtiyaç duyan insanların ihtiyaçlarını Su Kuyusu açarak dindirmeye yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır.

Bir su kuyusu bedeli 5.000 TL – 20.000 TL

Su, yeryüzündeki tüm canlıların hayat bulduğu en önemli yaşam kaynağıdır.
Allah’ın bir lütfu olarak yaşadığımız coğrafya, genel itibari ile zengin su kaynaklarının üzerindedir.

Geçmişte büyükşehirlerde yaşanılan su sıkıntısı nedeniyle kıymeti az da olsa hissedilen temiz su, bugün ekmekle yarışır şekilde israf ettiğimiz nimetlerin başında gelmektedir. Bizlerin, musluklardan akan suyu beğenmeyip, kaynak su marka ve hatta menbaını seçtiği bir zaman diliminde suyun yokluğunun ne demek olduğunu hissedemiyoruz.

Bizler bu bolluk ve bereketten nasibimizi alırken, küresel ısınma, çevresel etkenler ve üçüncü dünya ülkeleri merkezli küresel sömürü düzeninin etkisiyle susuzluk ve kuralık, başta kara kıta denilen Afrika olmak üzere, yeryüzünün en büyük problemi haline gelmektedir. Diğer ekonomik ve yönetimsel yetersizliğinde etkisi ile su sıkıntısının en çok yaşandığı Afrika’da onlarca ülkede kuraklık ve beraberinde getirdiği kıtlık ve açlık en büyük sorun olarak görülmektedir.

Su Kuyusu 1

Bizim küçük bağışlarımız birikiyor, açtığımız her su kuyusuyla bir bardak su bulabilmek için kilometrelerce yol yürüyen insanlara ab-ı hayat oluyor.

Sadece coğrafi koşullar değil, zengin kaynaklara sahip olması nedeniyle sömürge devletlerinin iştahını kabartan kara kıtada, bilinçli olarak çıkarılan iç karışıklıklar, altyapı yetersizliği ve muhtelif sebeplerle susuzluğun ve buna bağlı olarak açlığın en büyük sorun olduğunu görüyoruz.

Özellikle Doğu ve Orta Afrika’da insanlar, arada bir yağan fakat genel kuraklık nedeniyle neredeyse toprağın harını dahi alamayan yağmur sularının biriktiği küçük göletçiklerde kişisel temizliklerini yapıyor, elbiselerini yıkıyor, hem kendilerinin hem de varsa hayvanlarının su ihtiyacını gideriyorlar.

Kuraklık ve kıtlık nedeniyle yeterli beslenemeyen çocuklar, ölümle sonuçlanan hastalıklara yakalanıyor ve sizler bu yazıyı okuduğunuz sırada Afrika’nın bilmediğiniz herhangi bir noktasında bir çocuk hayatını kaybediyor.

Suya hasret yüreklerin hayata tutunabilmesi için sudan bir sebebe ihtiyacı var.

Afrika ve Güney Asya’da aylarca yağış yüzü görmeyince insanlar, içecek bir bardak su bulabilmek için saatler süren (çoğu yalınayak) yolculuğu göze alıp hayatta kalma savaşı veriyorlar. Bu yolculuk kimi zaman içlerini ferahlatan mutlu bir sonla, kimi zaman suya ulaşmadan yarı yolda canlarını vererek bitiyor. İnsanlığın susuzluk, ilgisizlik ve sömürgeyle can çekiştiği Afrika’daki kardeşlerimizin içme suyu ihtiyacını karşılamak üzere şimdilik en acil çözüm su kuyusu açmak.

Vuslat Derneği, sizlerin yardım ve desteği ile başta Afrika olmak üzere tespitini yaptığı içilebilir temiz su ihtiyacı olan ülke ve bölgelerde su kuyuları açarak bu ihtiyaca cevap vermektedir.

Su Kuyusu 2

Siz de tebessümünde kaybolduğumuz bir çocuğun dünyasında yer almak ister misiniz?

Güney Asya bölgesi, Afrika kıtasından sonra en fazla su kuyusunun açıldığı bölge konumundadır. Afrika’nın aksine buradaki ihtiyaç su yetersizliğinden değil, suyun içilebilir hijyende olmamasından kaynaklanmaktadır.

Bangladeş, Pakistan, Sri Lanka, Kamboçya, Endonezya gibi ülkelerde suyun çamurlu olması ve içerisinde yüksek miktarda arsenik bulunması, insan hayatına ciddi tehdit unsuru olmakta ve bu sebeple dünya genelinde birçok uluslararası kuruluş Güney Asya’da su kuyuları açarak bu sorunu gidermeye çalışmaktadır.

Özellikle yağış mevsimindeki yüksek yağış oranları da altyapısı kötü durumda olan bu ülkelerde su kaynaklarının çamurla dolmasına sebep olarak temiz suya olan ihtiyacı arttırmaktadır.

Vuslat Derneği olarak, siz değerli bağışçılarımızın desteği ile Afrika’dan Asya’ya onlarca ülkede yüzlerce su kuyusu açtık, onbinlerce insanın temiz su ihtiyacını karşıladık.

Ebû Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: “Resûlullah (aleyhissalâtü vesselâm) buyurdular ki: “Bir adam yolda, yürürken susadı ve susuzluğu arttı. Derken bir kuyuya rastladı. İçine inip susuzluğunu giderdi. Çıkınca susuzluktan soluyup toprağı yemekte olan bir köpek gördü. Adam kendi kendine: ‘Bu köpek de benim gibi susamış.’ deyip tekrar kuyuya inip, mestini su ile doldurup ağzıyla tutarak dışarı çıktı ve köpeği suladı. Allah onun bu davranışından memnun kaldı ve günahlarını affetti.” (Buhari, Müslim)

Su Kuyusu 3

Kilometrelerce yol yürüyüp, bir bardak suya ulaşamadan evladı kucağınca can vermiş annenin yürek yangınını bilir misiniz?

Geçtiğimiz yüzyılın son çeyreğinde başlayan küresel ısınma ve ekolojik dengenin tahribi ile buna bağlı etkenlerle, yüz binlerce insanın hayatını kaybettiği kuraklık ve kıtlık sonrası Birleşmiş Milletler, 2010 yılında aldığı kararla temiz suya erişimi insan hakları kapsamına aldı.

Alınan tedbirlerin yetersizliği Dünya Sağlık Örgütünün verilerine de yansımaktadır. Örgütün son verilerine göre dünya üzerinde 800 milyon insan temiz su bulamazken, 2.5 milyar insan da asgari sağlık şartlarından uzak, susuzluğun getirdiği hastalık riskiyle hayatını devam ettirmektedir.

Uluslararası örgütlerin tahminlerine göre, yeryüzünde her gün 1400 ü aşkın çocuk yeterli su, hijyen imkanlarının olmayışı ve buna bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmektedir.

UNICEF ve WHO tahminlerine göre iyileştirilmiş içme suyu imkanlarından yoksun küresel nüfusun hemen hemen üçte biri şu 10 ülkede yaşıyor:
Çin (108 milyon)
Hindistan (99 milyon)
Nijerya (63 milyon)
Etiyopya (43 milyon)
Endonezya (39 milyon)
Kongo Demokratik Cumhuriyeti (37 milyon)
Bangladeş (26 milyon)
Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti (22 milyon)
Kenya (16 milyon)
Pakistan (16 milyon)

Su kuyusu açmak için nasıl bir yol izlemeliyim?
Su Kuyusu

Bağışçılarımız, su kuyusu çalışması yaptığımız ülkelerden her hangi birinde ismini vermek istedikleri bir kuyunun toplam bedelini karşılayabilir ve kendi su kuyularını açtırabilirler.

 

Bir su kuyusu açmaya bütçesi müsait olmayan bağışçılarımız, su kuyusu havuzuna imkânları miktarınca bağışta bulunabilirler. Havuzda toplanan paralarla ortak bir su kuyu açmak suretiyle muhtaç kardeşlerimizin su ihtiyacını gidermiş olurlar.Süreç nasıl işliyor?

Su Kuyusu VuslatÜlke, bölge ve saha şartlarına göre bir su kuyusunun çalışması üç ay içerisinde bitirilmektedir. Adınıza yaptırılmış su kuyusunun açılışı video ve fotoğraflarla belgelenmektedir. Arzu eden bağışçılarımız şahsi imkânlarını kullanmak suretiyle bu açılışa katılabilir, kıtlık ve susuzluktan kuruyan göz pınarlarının sevinçten yaşardığı anlara şahitlik edebilirler.

 

“Sa’d İbn Ubâde, Rasûlullah (sav)’a gelerek, hangi sadakanın hoşuna gideceğini sorduğunda Hz. Peygamber, “su” diye cevap vermiştir. (Ebu Dâvud, Zekât 41) Ölenlerin ruhuna kuyu, çeşme gibi su vakıfları yaptırmak ta nebevî tavsiyeler arasındadır. Sa’d ibn Übâde vefat eden annesi için bir kuyu kazdırmıştır.”
(Ebu Dâvud, Zekât 42; Nesâi, Vesâyâ 9) 75)

Sizin de Bir Su Kuyusunda İsminiz Muhtaçların Kalbinde Yeriniz Olsun

BİR SU KUYUSU BEDELİ: 5.000 TL – 20.000 TL

Şimdi Bağış Yap