Vuslat Yetimhanesi - Afrika

Sudan’ın Omdurman şehrinde zor şartlar altında faaliyetlerine devam eden yetimhane medresesini ihya çalışmalarımıza başlıyoruz. Siz değerli bağışçılarımızın destekleri ile 200 kişilik kapasitesi olan yetimhanemizin yatakhane, mutfak, kiler, tuvalet, banyo bölümlerini yeniliyoruz.

Yetimhanemizin bünyesinde bulunan camimizi onarıyor, çevre alanlarını düzenliyor ve bunlarla birlikte 8 metreye 4 metre genişliğinde yapacağımız iki ek blok ile öğrenci kapasitesini 300’e çıkarmayı hedefliyoruz.

Sudan halkının sürekli olarak mücadele hâlinde olduğu kuraklık, yoksulluk, salgın hastalıklar ve sağlık imkânlarının yetersizliği gibi olumsuzluklara, yakın zamanda cereyan eden iç karışıklıkların ve darbenin eklenmesi birçok sorunu beraberinde getiriyor. Tüm bu olumsuz şartlar ve savaş ortamı, ölüm oranlarının ve yetim sayılarının artmasına neden oluyor. Sudanlı yetimler ise -eğer bulunabilirse- yetimhanelerde hayatlarına devam ediyor. O yetimhanelerden biri de Sudan’ın Omdurman şehrindeki yetimhane…

Omdurman’daki yetimhanede 200 yetim hem yatılı olarak kalıyor hem de medrese eğitimi görüyor. Fakat bu yetimhanenin yatakhaneleri, derslikleri, tuvaletleri, banyoları ve diğer tüm alanları kullanılamayacak durumda. Yatakhane dediğimiz bölüm yatakların dahi olmadığı, yere serilen örtüler üzerinde yatılan; derslik dediğimiz bölüm ise masa-sıranın dahi bulunmadığı odadan oluşuyor.

Vuslat Yetimhanesi - Afrika

Yetimhane ihya çalışmalarına başlıyoruz.

Sudan’ın Omdurman şehrindeki yetimhane 2000m²’lik bir alandan oluşuyor. Bu alanın içerisinde cami ve yetimhane bulunuyor. Sizlerin destekleri ile bu alandaki tüm yapıları tadilat, onarım ve inşa ile ihya edecek, yetimlerimizin yaşam şartlarını daha iyi hale getirecek ve yapacağımız iki ek blok ile yetimhanedeki 200 yetim sayısını 300’e çıkaracağız.

Yetimhanemizde bulunan camimizin içi, halısı, dış cephesi ve çevre duvarları düzenlenecek, eksikleri tamamlanacak. Yatakhaneler, yapacağımız ilave yatakhanelerle birlikte yeniden inşa edilecek ve içerisinde ranzalar bulunacak. Tuvalet, banyo, kiler ve mutfak ise temiz ve kullanılabilir bir hâlde yeniden inşa edilecek. Yetimhanemizin bahçesinde bulunan ve öğrencileri rahatsız eden foseptik gideri de mahalle dışarısına taşınacak. Tüm bu çalışmalar nihayete erdiğinde, yetimhanemizin bulunduğu çevrenin etrafı duvar ile kaplanacak ve yetimhane alanına giriş, takılacak 3 demir kapıdan yapılacak.

Vuslat Yetimhane ve Medresesi - Sudan
Vuslat Yetimhane ve Medresesi - Sudan

Sizlerin destekleriyle…

Sudan’daki yetimhanede zorluklara karşı mücadele ederek eğitimlerine devam eden yetimlerimizin yükünü sizlerin destekleri ile hafifletiyoruz. Yapacağınız bağışlar yetimlerimizin ders göreceği masalara, akşam yatacakları ranzalara, huzurlu bir şekilde namaz kılabilecekleri camiye, temiz ve hijyenik tuvalet-banyolara dönüşecek.

Yetimhanemizin ihyası için 1m²’lik bağış bedeli 5000 TL’dir. Sizler de yapacağınız bağışlar ile bu hayra ortak olabilir, yetimlerimizin hem yaşam alanlarına hem eğitimlerine destekte bulunarak onların dualarında yer edinebilirsiniz.

Projenin Güncel Durumu

2022 Aralık ayı başında; çevre düzenlemesi, mutfak, yatakhane, tuvalet ve banyolar gibi yeni bağımsız bölüm ilaveleri ile tadilatına başladığımız yetimhanemizde güncel çalışmalarımızı içeren videomuz aşağıdadır.

Nasıl Destek Olabilirim?

Yetimhane ve medrese ihya çalışmamıza destek olmak için;

  • Genel Merkezimizi ziyaret ederek bağışta bulunabilirsiniz.
  • Anlaşmalı olduğumuz bankalardan herhangi bir ücret ödemeden bağışınızı yapabilirsiniz.
  • Online olarak bağışta bulunmak isterseniz vuslat.org.tr sitemizin “Bağış Yap” sekmesini kullanabilirsiniz.
  • 0212 659 28 80 numaralı hattımızı arayarak Vuslat Derneği İletişim Merkezi’ne ulaşabilir, bağışlarınızı bu hattımız üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.