Emanetlerimiz: Yetimler

Yetimlerimizin ihtiyaçlarını karşılamak için siz değerli bağışçılarımızın destekleri ile çalışmalarımıza devam ediyoruz. Çalışmalarımız kapsamında; bir yetimin eğitim, sağlık, gıda ve barınma gibi eksiklerini giderdiğimiz Yetim Büyütüyorum projemize desteğinizle bir yetime hâmi olabilirsiniz.

Yetim Faaliyetleri

Yetimlerimizin yeni kıyafetlere sahip olması, Yetim Giydirme projemize desteklerinizle mümkün, onların yüzlerinde tebessüm olmak ve yaşadıkları zorlukları bir nebze olsun unutturmak için Oyuncak Desteği çalışmalarımıza da bağışlarınızla destek olabilirsiniz. Yetimlerimizin eğitim hayatlarındaki eksiklikleri gidermek amacıyla Eğitim Seti ve Burs Desteği çalışmalarımıza desteklerinizle yetimlerimizin yarınlara umutla bakmasına vesile olabilirsiniz.

İnsanlığa yaşamlarını nasıl sürdürmesi gerektiğini vahiy yoluyla bildiren Rabbimiz, bizlere Kur'an'ı Kerim'de “Allah yolunda canlarınız ve mallarınızla cihad edin (Tevbe 41).” buyuruyor. Peki, bizler mallarımızı Allah yolunda nasıl harcayacağız? Önceliğimiz ne olacak? Bu sorular Peygamber Efendimize sorulduğunda Allah, yine bir ayet ile cevabı bizlere bildiriyor: “Rasûlüm! Sana, Allah yolunda ne harcayacaklarını soruyorlar. De ki: ‘Sevap kazanmak için harcayacağınız şeyleri öncelikle ananıza, babanıza, akrabanıza, yetimlere, yoksullara ve yolda kalmışlara verin.’ İyilik olarak her ne yaparsanız, Allah onu mutlaka bilir (Bakara 215).” Bu ilahi mesajda üzerinde durulması gereken husus; yardım edilecek kişilerde ana, baba ve akraba zikredildikten hemen sonra yetimlerin gelmesidir.

Vuslat Derneği olarak bizler; Kur’an ve sünnetin ehemmiyet vermemizi bildirdiği tüm hadiseleri dikkate alıyor, bu gaye ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yetimler adına yaptığımız tüm çalışmalarımız ve gayretlerimiz de bu ehemmiyetin büyük bir parçası.

Yetim Büyütüyorum

Yetim Büyütüyorum

Bir çocuk yetiştirmenin verdiği mutluluk tarif edilebilir mi? Üstelik bahsettiğimiz çocuk, Peygamber Efendimizin bizlere emaneti olan ve Kur’an-ı Kerim’de, yardım hususunda akrabadan hemen sonra zikredilen yetim ise? Bu mutluluk ancak yaşamakla tecrübe edilebilir.

“Velisi bulunduğunuz yetimleri evlilik çağına varıncaya kadar gözetip deneyin (Nisa 6).” ayetinden hareketle; yetimlere veli olmak, onların eğitim, sağlık, gıda, kıyafet ve barınma gibi temel ihtiyaçlarını karşılamak gayesi ile başlattığımız Yetim Büyütüyorum projemiz, siz değerli bağışçılarımızın/velilerimizin destekleri ile devam ediyor.

Bir yetime veli olmak, onun yaşadığı zorlukları bir nebze olsun hafifletmek için aylık yetim ihtiyacını karşılama bedeli 400 TL’dir. Bağışlarınızı 12, 18, 24 veya 36 ay olacak şekilde seçebilir ve bir yetimin büyümesine şahitlik edebiliriz. Bağışlarınız sonrası, velisi olduğunuz yetim çocuğunuzun bilgilerinin yazılı olduğu yetim karnesi de tarafınıza iletilecektir.

Yetim Bursu

Yetim Bursu

Çocuk yaşta anne/babalarını kaybeden yetimlerimiz, kendi hayatlarında yaşadıkları bir dizi zorlukla beraber bulundukları ülkede cereyan eden hadiselerle de karşı karşıya kalıyor. Asya ve Afrika kıtalarında yaşanan insan kaçakçılığı, çocuk istismarı, organ tacirliği, savaş, hastalık gibi birçok sorun yetimlerimizin hayatlarını olumsuz yönde etkiyor. Onların tüm bu yaşananlara rağmen güçlü duruşları ve geleceğe dair umutları da bizlere güç veriyor.

Yetimlerimizin, yaşadıkları zor şartlar altında hayatlarına devam edebilmesi için desteğe olan ihtiyaçları her geçen gün artıyor. Bizler, kendi konfor alanlarımızdan, kendimiz için çabalıyor, Allah’tan istiyor fakat her sabah güne endişe ile gözlerini açan yetimlerimizi gün içerisinde ne kadar hatırlıyoruz? Onlara ne derecede yardımcı oluyoruz? Allah’ın “Hayır! Doğrusu siz, Allah’tan ikram bekliyorsunuz ama kendiniz yetime değer vermiyor, ona ikram etmiyorsunuz (Fecr 17).” buyruğunu kendimize gün içerisinde hiç hatırlatıyor muyuz?

Tüm bu hassasiyet ve düşünceler ile yetimlerimize olan ilgi ve alakamızı artırmaya ve bu yolda bir şeyler yapabilmek için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Siz değerli bağışçılarımızın destekleri ile çalışmalarımız karşılık buluyor ve yetimlerimizin yüzlerindeki tebessüme şahit oluyoruz. Burs bedeli 400 TL olarak belirlenen yetim bursu projemize desteğinizle, daha çok yetimimiz gülsün istiyoruz. Çünkü gülmek yetimlerimize çok yakışıyor!

Yetim Faaliyetleri - Giyim

Yetim Giyim Yardımı

Bir çocuğun en doğal hakkıdır, temiz ve yeni kıyafetler giymek. Çocukların yeni kıyafetler içerisindeki mutluluğu ve heyecanı ışık saçar etrafına. Gözler, onların güzelliği ile kamaşır; yüzler onların mutluluğu ile gülümser. Fakat mazlum coğrafyalarda yaşayan, yiyecek ve içecek gibi temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan çocuklarımız, yetimlerimiz? Onların giydikleri eski ve kirli giysiler? Bizlerin ne kadar dikkatini çekiyor? Bizler; Vuslat Derneği olarak bu gerçeği de fark ediyor ve “Yetimlerimizin giysileri de kalpleri gibi temiz olsun!” diyoruz.

Bir yetimimizin giyim eksiğini karşılamak için belirlenen Yetim Giyim Yardımı bedeli 500 TL’dir. Siz kıymetli bağışçılarımızın destekleri ile temin ettiğimiz yeni giysileri Asya ve Afrika kıtasındaki yetim kardeşlerimize ulaştırıyor, onların güzelliklerini taçlandırmaya devam ediyoruz.

Yetim Faaliyetleri - Eğitim

Eğitim Seti Yardımı

Asya ve Afrika kıtasındaki her çeşit zorluğa ve çetin şartlara rağmen -bir Müslüman şuurun yansıması olarak- gelecekten ümitlerini kesmeyen yetim kardeşlerimiz, eğitim hayatlarına da devam etmek için gayret gösteriyorlar. Onların bu gayreti ve İslam’ın ilim tahsil edenlere verdiği değer, Vuslat Derneği olarak bizleri bu istikamet üzere çalışmaya da sevk ediyor. kalıcı projeler çatısı altında gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımız ile mazlum coğrafyalarda cami, mescid ve medreseler açıyor, ilim tahsil etmek isteyen kardeşlerimize destek oluyoruz. “Kim ilim tahsil etmek için bir yola girerse, Allah o kişiye cennetin yolunu kolaylaştırır.” hadis-i şerifinden hareketle, ilim tahsil etmek isteyen yetim kardeşlerimizin karşılaştıkları imkânsızlıkları azaltmak için çabalıyoruz.

Eğitimlerine devam eden yetim kardeşlerimiz için çanta, kalem, silgi, defter vb. kırtasiye ürünlerinden oluşan Eğitim Seti yardımlarımızı, siz değerli bağışçılarımızın destekleri ile temin ediyor ve kardeşlerimize ulaştırıyoruz. Yetimlerimizin eğitim eksiklerini gidermekte kullanacağımız Eğitim Seti Yardımı tutarı 500 TL’dir. Sizler de yapacağınız bağış ile bir yetimimizin eğitimine destek olabilirsiniz.

Yetim Faaliyetleri - Oyuncak

Oyuncak Desteği

Yetimlerimizin zorluklarla beraber yaşamlarını sürdürmeleri, yaşlarının ötesinde bir olgunlukla hayata bakmaları, kimi zaman onların birer çocuk olduğu gerçeğini bizlere unutturabiliyor. Kardeşine annelik yapmak durumunda kalan ablalar, çocuk yaşta çalışmak zorunda kalan abiler, aslında her biri, oyuncakları ile oynayacak birer çocuk. Bu gerçekliğin farkında olarak yetimlerimize yaşadıkları zorlukları bir an olsun unutturacak, eğlenmelerine vesile olacak oyuncaklar hediye ediyoruz. Sizler de 100 TL bağışınızla yetimlerimizi sevindirmek için Oyuncak Desteği’nde bulunabilirsiniz.