Biz açlıktan ölmeyiz, Somali’ye götürün | Vuslat Derneği

Biz açlıktan ölmeyiz, Somali’ye götürün

Erzurum’da yardımlarla yaşayan 500 aile, ihtiyaçları olmasına rağmen verilen yardım paketlerini “Onların bizden daha çok ihtiyacı var” diyerek geri çevirdi. Dar gelirli ailelerin ‘Komşularımız bize yardım ediyor biz idare ederiz” sözleri karşısında donup kalan yardım kuruluşu yetkilileri “İhtiyaçları olmasına rağmen almak istemediler. Hatta çocuklarının kıyafetlerini de vermek istediler” dedi. Onları görünce iki gün ağladım

Erzurum’da her ay düzenli olarak bin kişiye sıcak aş dağıtımında bulunan Vuslat Derneği, Bayram nedeniyle de bin aileye kuru gıda yardımı yapmak istedi. Margarin, pirinç, helva, makarna ve daha birçok gıda maddesinin bulunduğu kolileri kamyonlarla ihtiyaç sahiplerine taşıyan dernek yöneticileri, gittikleri bazı evlerde şaşkınlıklarını gizleyemedi. İhtiyaçları olmalarına rağmen yardımları geri çeviren vatandaşlar, “ Biz ölmeyiz ama onlar ölürler. Siz bunları Afrika’ya gönderin” dedi. Yaklaşık 500 ailenin bu şekilde yardımları istemediğini anlatan Vuslat Derneği Aşevi sorumlusu Celil Çalışkan, “Hepsi ağız birliği etmiş gibi yardımların Afrika’ya gönderilmesini istedi” diye konuştu. Tek gözlü evinde yaşam mücadelesi veren Ertuğrul Yılmaz, yıllardır tek başına yaşadığını ve hiçbir geliri olmadığını anlatarak,“Televizyonda Afrikalıları ve açlıktan ölen çocukları gördüm. İki gün boyunca ağladım. Keşke param olsaydı da yardım etseydim ama yok” dedi.Eşini kaybetmiş 4 çocuğuyla yaşayan Sümer Durak da, “Biz aç kalınca komşularda veriyor, ya onlar?” diyesordu. Çocuklarının kıyafetini vermek istediler.

Ailelerin duyarlı davranışı karşısında çok duygulanan Vuslat Derneği Aşevi Aşevi sorumlusu Celil Çalışkan şunları söyledi: “Yıllardır ihtiyaç sahibi olduğunu bildiğimiz bin kişiye sıcak aş yardımında bulunduğumuz ailelerin bu örnek davranışı bizi çok duygulandırdı. Kapılarına kadar götürdüğümüz yardımları ‘biz ölmeyiz ama onlar ölürler’ diyerek geri çevirdiler. ‘Onların durumu daha çok kötü, biz yine sıcak aş buluyoruz, onlar bulamıyorlar. Siz oraya gönderin’dediler. Biz de bunların adına kolileri Somali’ye gönderme sözü verdik.Ramazan’da bir tır yardım gitti zaten. Ayrıca çocuklarının giyilmiş elbiselerini teklif eden dahi oldu” dedi.


WhatsApp chat
Web Tasarım & Yazılım