Doğal Afetler Raporu

Günümüzde insanoğlu gelişen teknolojik imkanların sayesinde birçok şeyi başarsa da, gün geliyor doğa kudretini bizlere gösteriyor. 2018 yılında tüm dünyada 10 bin 733 kişi doğal afetlerde yaşamını yitirdi. Yaşanan afetlerden 61 milyon 700 binden fazla kişi etkilendi.

Doğal Afetler Raporu

Depremler, tsunamiler, kuraklık, seller, orman yangınları, çığ ve heyelan gibi doğal afetler her yıl binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olsa da afet yönetimi konusunda gerekli tedbirler alınmıyor. İnsanoğlunun eliyle bozulan dünyanın dengesi küresel ısınma ile acı yüzünü bizlere gösteriyor ve bu doğal afetlerden tüm canlılar etkileniyor. 2018 yılında yaşanan doğal afetlerden en çok etkilenen ülkeler Çin, Hindistan ve Guatemala oldu. Afrika ve Asya’da süren kuraklık ise yıkıcı etkilere sebep olmaya devam ediyor. 2018 yılı itibari ile bu olumsuzluklardan etkilenen bir diğer kıta da Avrupa ve Kuzey Amerika oldu. Çıkan Orman yangınlarında birçok kişi hayatını kaybetti.

2019 yılının ilk yarısını bitirirken karşımıza çıkan rakamlar da oldukça iç karartıcı. Bu yılın tahminlerine göre doğal afetlerin faturası dünyaya 73 Milyar dolarlık bir kayıp olacak. 2019 yılının ilk altı ayında 3 binden fazla insan hayatını kaybetti. Bu yıl meydana gelen ve etkileri oldukça yıkıcı olan iki doğal afet bulunmakta: tropik siklonlar ve sel baskınları. Afrika’nın büyük bir bölümünü etkileyen bu afetler binlerce kişinin ve canlının ölümüne sebep oldu.