Kurban'a Dair Sık Sorulan Sorular

Kurban bağışında bulunan hayırsever bağışçılarımızın, kurban çalışmalarımıza dair tüm detayları bilmesini önemsiyoruz. Bağışta bulunan hayırseverlerin ve genel olarak kurban çalışmaları hakkında bilgi edinmek isteyenlerin aklındaki birçok soruyu bu yazımızda cevapladık.

Kurban'a Dair Sık Sorulan Sorular

1- Kurbanlık seçimi ve kesimi nasıl yapılmaktadır?
Kurbanlıkları veteriner hekim kontrolü altında seçiyor, İslami usullere uygun şekilde kesimini gerçekleştiriyor ve nihayetinde dağıtımını yapıyoruz.

2- Kurbanlar bayramın hangi günü kesilecek?
Kurban Bayramı’nın 1. günü Bayram namazı sonrası başlayacak olan kesimlerimiz, bayramın 3. gününe kadar devam etmektedir.

3- Kurban videoları tarafımıza ne zaman gönderilecek?
Kurban kesim videoları, kurban faaliyetlerimizi gerçekleştirdiğimiz zorlu coğrafi koşullara rağmen, bayram bitimine kadar bağışçılarımıza gönderilmektedir.

4- Kurbanlar ortalama kaç kilogram?
Kurbanlık hayvan kiloları, ülkelerin farklı coğrafi şartlara sahip olması ve cins (ırk) çeşitliliğinden dolayı değişkenlik göstermektedir. Büyükbaş kurbanlar ortalama 150-300 kilogram, küçükbaş kurbanlar ise 35-50 kilogram ağırlığındadır.

5- Kurban videosunu nasıl göndereceksiniz?
Kurban için kayıt yapılan telefonlara, SMS ile bir video linki gönderiliyor. Bağışçılarımız bu linke tıklayarak kesim videosunu izleyebiliyor. Bununla birlikte web sitemizden online olarak bağışta bulunan bağışçılarımız, üyelikleri üzerinden “Bağışlarım” “Kurban Bağışlarım” sekmesinden de izleme yapabiliyor. Kurban koduna sahip olan bağışçılarımız web sitemizin ana sayfasındaki “Kurban Videosu İzle” sekmesinden kod yazarak da izleyebiliyor.

Kurban'a Dair Sık Sorulan Sorular

6- Gazze’de kurban kesimi gerçekleştiriyor musunuz?
Gazze’de yaşanan ağır şartlar sebebiyle, kurbanlık hayvan temin etmek ciddi derecede zorlaştırdığından, maalesef kurban kesimi gerçekleştiremiyoruz.

7- Kurban fiyatları neden bu kadar uygun?
Kurbanlık vasfına dikkat edilerek seçilen hayvanlar, cins gereği cüsse olarak Türkiye ile kıyaslandığında daha küçük cüsselere sahip olduğu ve kesim yapacağımız ülkeden, belirli bir süre önceden toplu olarak satın alındığı için kurban fiyatlarımız uygun oluyor.

8- Taksitle kurban kesimi yapıyor musunuz?
Taksitle kurban kesimi yapmıyoruz.

9- Vekalet alıyor musunuz?
Evet, online bağış üzerinden yazılı olarak ve çağrı merkezimizden de sözlü olarak bağışçılarımızdan vekalet almaktayız.

10- İstediğimiz ülkede kurban kesebiliyor muyuz?
Hisse bedeli 2.900 TL olan kurbanlarımız Afrika, Asya ve Avrupa kıtalarında, muhtelif ülkelerde kesilmektedir. Kesim yapılacak ülkeler, kurumumuzun imkanları ve gelen talepler üzerine belirlenmektedir. Bununla birlikte bağışçılarımız, web sitemizin online bağış bölümünden, kurban bağışı yapılabilen ülkeleri görebilirler.

11- Adak-Akika-Şükür vs kurbanları aynı hissede kesilebiliyor mu?
Nafile kurban hisse bağışları ayrı olarak kesilmektedir. İsteğe göre nafile kurbanlar aynı hissede de kesilebilir.

Kurban'a Dair Sık Sorulan Sorular

12- Ne zamana kadar kurban bağışı verebilirsiniz?
Kurban bağış alımlarımız bayramın 2. günü 18:00'a kadar devam edecektir.

13- Kurban etlerini nasıl ve kimlere dağıtıyorsunuz?
Kesim sonrasında kurban etleri bölgede bulunan yetimhanelere, kırsal köy ve kasabalarda bulunan yaşlı ve bakıma muhtaç insanlara, bölgede bulunan ihtiyaç sahipleri kardeşlerimize teslim edilmektedir. Dağıtımlarda önceliğimiz ise yetimler, ilim talebeleri, yaşlılar ve genel anlamda ihtiyaç sahipleridir.

14- Kurban ile Hedeflenen ve Amaçlanan Nedir?
Vuslat Derneği kurban çalışması yaparken öncelikle yapılanın bir ibadet olduğu ve en temel maksadın Allah’ın rızasına ermek olduğu bilinciyle hareket etmektedir. Bu bilinçle gerçekleştirdiği çalışmalarında özellikle dikkat ettiği hususlar ise şunlardır: Hayırseverlerin kurban ibadetlerini yerine getirmelerinde aracı olmak. Bayramı milyonlarca kardeşimizle onlarca ülke ve bölgede beraber eda ederek bir ümmet buluşması gerçekleştirmek.

İslam coğrafyasının farklı noktalarındaki insanlar için bir moral, motivasyon ve yaşama sevinci olabilmek. Kurban çalışmasıyla misyonerlerin çalışmalarına karşı bir panzehir etkisi oluşturabilmek. Bölgelerdeki gelişmeleri, kardeş coğrafyalarda yaşananları yerinde gözlemleyebilmek, gelişmeleri takip edebilmek. Bölgelerdeki ihtiyaçları yerinde gözlemleyerek sorunların çözümü için gerekli olan projeleri oluşturarak hayırsever Müslümanların bilgisine sunabilmek. İhtiyaç sahibi insanlara kurban eti sunmak.

15- Vacip kurban bağışımı nasıl yaparım?

  • Vuslat Derneği merkezlerine gelerek hem vekaletinizi verebilir hem de vacip kurban bağışınızı yapabilirsiniz.
  • Online bağış sistemini kullanarak internet üzerinden bağış yapabilirsiniz.
  • Bağışınızı sitemizde yer alan banka hesap numaralarına iletişim bilgilerinizi ve kurban açıklamanızı yazarak havale/EFT ile gönderebilirsiniz.
  • Kurban bağışınızı 10297685 numaralı posta çeki hesabına iletişim bilgilerinizle birlikte yatırabilirsiniz.
  • 0212 659 28 80 numaralı telefondan çağrı merkezimize ulaşarak kurban bağışınızı yapabilirsiniz.