Nijerya Borno’da 106 Su Kuyusu Açtık

Su ve temel gıda ihtiyaçlarının karşılanması hususunda oldukça ciddi sıkıntıların yaşandığı ülkelerden Nijerya’nın kuzeydoğusunda yer alan ve başkent Abuja’ya yaklaşık 1000 km uzaklıktaki Borno eyaletinde su kuyusu projelerimiz devam ediyor. Terör ve susuzluk bakımından en sorunlu bölgelerden biri olan eyalette devam eden çalışmalarımızın yanı sıra ülke genelinde de faaliyetlerimiz hız kesmeden devam ediyor.

Nijerya Su Kuyusu

Eyalette açılışını yaptığımız su kuyuları vesilesiyle bölgede binlerce insan temiz suya erişim sağlıyor. Başta Borno eyaletinin Baga Road, Khaddamari, Kaliri, Millionian Cotas, Shuwari ve Meri bölgeleri olmak üzere ülkenin birçok bölgesinde su kuyusu çalışmalarımız devam ediyor. Nijerya genelinde sıkıntıların giderilmesi için tüm hayırseverlerden destek bekliyoruz.

Vuslat Derneği olarak bölgenin bilinen acil ihtiyaçlarını gidermek adına son üç yılda, sondajlama tekniğini kullanarak ortalama 65 metre derinlikte 106 adet su kuyusu açtık ve bölge halkının hizmetine sunduk.

Borno Eyaleti Terör Sorunları ile Biliniyor

Nüfusu yaklaşık 5.5 milyon olarak bilinen Borno Eyaleti ülkenin kuzeydoğusunda bulunuyor. Bölgede varlık gösteren örgütlerin başında bulunan Boko Haram silahlı terör örgütü ise 2002 yılında Borno eyaletinde kuruldu.

Eyaletin güneyinde yer alan yerel yönetim bölgesi Chibok, aynı zamanda Boko Haram silahlı terör örgütünün karargâhı konumunda bulunuyor. Chibok kasabası 2014 yılında Boko Haram tarafından dünya çapında ses getiren bir olayla dikkat çekmişti. Boko Haram’ın 276 kız öğrenciyi toplu olarak kaçırmasının ardından uluslararası arenada tepkiler doğmuş ve bölgeye insani yardımlar giderek artmaya başlamıştı. Daha sonra kız öğrencilerden 57’si kaçarak kurtulmuş, diğer 107’si ise yapılan müzakerelerin ardından serbest bırakılmıştı. Kalan 112 kız öğrenci ise esir konumda kalmıştı. Kaçırılma olayından bu yana Nijerya ordusu Chibok’ta konuşlandı. Ancak bölgede Boko Haram baskınları artarak devam ediyor.

Birleşmiş Milletler‘e göre, ülkenin farklı bölgelerinde on yıl süren çatışmalarda 36.000 kişi öldü ve yaklaşık iki milyon Nijeryalı ülkenin kuzeydoğusunda bulunan evlerinden göç etmek zorunda kaldı.

Nijerya Su Kuyusu

Bölge Halkı Susuzluk Tehlikesi Yaşıyor

Sürekli yaşanan saldırıların dışında, bölge halkının, temel ihtiyaç maddelerinin eksikliği ve susuzluk tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı biliniyor. Sivil toplum kuruluşlarının bölgede olmaması halinde yaşanan insani krizin daha da kötüleşeceği eyalet halkı tarafından dile getiriliyor.

Bölgede gerçekleşen terör saldırıları ekonomik ve toplumsal sıkıntıları da beraberinde getiriyor. Bölgenin yaşadığı sıkıntıların başında terör, açlık ve susuzluk geliyor.

Bağışlarla Binlerce Kişi Suya Erişim İmkanı Sağlayacak

Dünya genelinde 800 milyondan fazla insanın temiz suya erişim sıkıntısı devam ediyor. Derneğimizin yürüttüğü su kuyusu projeleri, Afrika’nın Nijerya, Mali, Uganda, Çad, Nijer gibi ülkelerini kapsıyor. Vuslat Derneği olarak mazlum ve mağdur coğrafyalarda suya erişime katkıda bulunmayı sürdürüyoruz.

Nijerya’nın birçok bölgesinde su kuyusu projelerimiz sürerken, Borno Eyaleti’nde devam eden projelere yapılan destekler ile binlerce Afrikalı temiz suya erişim imkânı sağlamaya devam edecek.