Paylaşmanın Faziletleri Nelerdir? | Vuslat Derneği

Paylaşmanın Faziletleri Nelerdir?

Paylaşmak Allâh-u Teâlâ’nın kullarına nasip ettiği en büyük nimetlerden biridir. Paylaşma sayesinde Müslümanlar arasında güven ve dayanışma bağları kuvvetlenir. Müslümanlar arasındaki sevgi ve muhabbet artar. Toplumlarda güven artar ve insanlar paylaşmanın faziletleri sayesinde kaza ve belalardan uzak olurlar.

Paylaşmanın Faziletleri Nelerdir?

İslam dininde durumu iyi olan kimselerin yardıma muhtaç kimseler ile Allâh-u Teâlâ’nın kendisine verdiği nimetleri paylaşması onun ve sevdiklerinin kaza ve belalardan uzak olmasını sağlar. Sadaka belaları defeder. Paylaşmanın tadına varan Müslümanlar mümin kardeşleri ile bağlarını güçlendirir. Müslümanların kendi faydalandığı nimetlerden kardeşlerinin de faydalanmasını sağlaması gerekmektedir.

Vuslat Ramazan

Hz. Muhammed (S.A.V) üç kişilik bir yemeğin dört kişi yenebileceğini ve bereketin artması için ayrı ayrı değil birlikte yenmesi gerektiğini buyurmuştur. Kendisine “biz doymuyoruz” diyen kimselere birlikte yemelerini yani paylaşmalarını öğütlemiştir.

Paylaşmanın Faziletleri Nelerdir?

Bir toplumda dayanışma, yardımlaşma ve paylaşma ne kadar çok olursa o toplumda o kadar çok saadet ve bereket olur. Abdullah b. Ab”bas (r.a)’dan rivayet edildiğine göre peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V) bir hadis-i şerifinde de “Yanı başındaki komşusu aç iken tok olarak geceleyen kişi mümin (olgun) değildir” diye buyurmuştur. Buradan da yola çıkarak paylaşmanın faziletlerine değinebiliriz. Hz. Muhammed (S.A.V) hadislerinde Müslümanların daima yardımlaşma, dayanışma ve paylaşım içinde olması gerektiğini vurgulamıştır. İslam dininde paylaşmak çok büyük bir erdem olarak kabul edilir. Paylaştıkça rızkın bereketi de artar. Maddi durumu yeterli olan vatandaşlar fitre ve fidye dışında bol bol sadaka vererek paylaşımcı olma erdemlerini pekiştirmelidir.

Huzur ve gönlünde ferahlık arayan kimseler Müslüman kardeşleri ile yediğini, içtiğini, giydiğini paylaşırsa gönlünde yeniden huzur bulur. Vuslat Derneği de hayırseverlerin paylaşımlarını daha çok mazluma ve ilim talebesine ulaştırmak için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Dünyanın birçok yerindeki mazluma, yetime ve ilim talebelerine ulaşan destekçiler sayesinde paylaşım ağı büyütülerek birlik ve beraberliğimizin diri kalması sağlanmaktadır. Hayırsever kimseler Vuslat Derneği aracılığıyla bağışlarını mazlumlara ulaştırmaya devam ediyor. Sizler de paylaşmanın eşi benzeri olmayan faziletlerine nail olmak istiyorsanız dernek bünyesindeki projelere bağışlarınızla katkı sunabilir mazlumların yüzündeki gülümsemenin mimarı olabilirsiniz.

Paylaşmanın Faziletleri Nelerdir?

 


WhatsApp chat
Web Tasarım & Yazılım