Ramazan'da Neler Yaptık?

Rahmet ve mağfiret ayı olan Ramazan’a erişmenin mutluluğunu yaşarken bir taraftan da Gazze başta olmak üzere birçok muhtelif coğrafyada ihtiyaç sahibi kardeşlerimizin yolumuzu gözlediği bilinci, bizleri hayırsever bağışçılarımız ile Ramazan ayını iyiliğe, paylaşmaya ve kardeşliğe vesile kılacak bir dizi hayırda birleştirdi.

Ramazan’ın başlamasıyla birlikte bereketlenen çalışmalarımız, Afrika’dan Asya’ya ve Ortadoğu’dan Balkanlara kadar birçok coğrafya ve ülkede ihtiyaç sahiplerinin eksiklerini giderdi ve yüzlerde tebessüm, gönüllerde dua oldu.

Ramazan ayında gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımıza bağışları ile destek olan tüm hayırseverlerimize teşekkür ederiz. Bu yazımızda, Ramazan ayında gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımızı siz değerli bağışçılarımız ve takipçilerimiz için ele aldık.

Ramazan'da Neler Yaptık?
Ramazan'da Neler Yaptık?
Ramazan'da Neler Yaptık?
Ramazan'da Neler Yaptık?

Gazze Yardımları

Siyonist İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze’de uyguladığı katliam yaklaşık 2,5 milyon Gazzeli kardeşimizi etkiledi. Evleri yıkılan ve yerlerinden edilen Gazze halkı son çare olarak Mısır sınırındaki Refah’a, yanlarına hiçbir ihtiyacını alamadan, göç etmek zorunda kaldı. Yaklaşık 2,5 milyon insan 55 km²lik Refah’a sıkıştı ve burada kurulan çadır kentlerde yaşam mücadelesi veriyor.

Bizler 7 Ekim tarihinden bu yana Gazze’de tıbbi malzeme, yakıt, çadır, içilebilir su, giyim, gıda, sebze-meyve, hijyen paketi ve sıcak yemek, çocuk etkinliği gibi birçok ihtiyaca çözüm olmaya çalıştık. Ramazan’da da Gazzeli kardeşlerimizin eksiklerini gidermek için tüm imkanlarımızla sahadaydık. Ramazan ayı içerisinde hayırsever bağışçılarımızın destekleriyle Gazze’de gerçekleştirdiğimiz faaliyetleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Çadır Yardımı (16 m², 1.80cm x 3m, 2 Pencereli, Suya Dayanıklı)
 • İftarlık Sıcak Yemek ve İçilebilir Su Dağıtımları
 • Fitre/Fidye/Zekat Dağıtımları
 • Kumanya Dağıtımları
 • Sebze ve Meyve Dağıtımları
 • Un Yardımı

Ramazan ayı öncesinde de işgalin başladığı günden itibaren Gazze’de olduğumuz gibi Ramazan ayı sonrasında da Filistin özgür olana dek, desteklerinizle faaliyetlerimizi artırarak Gazze’de olmaya devam edeceğiz.

Ramazan'da Neler Yaptık?

Fitre/Fidye/Zekat Dağıtımı

Ramazan ayı ile gelen bereketin ihtiyaç sahipleri ile paylaşılmasına vesile olan fitre, fidye ve zekat bağışlarını bu Ramazan ayında da onlarca ülkede binlerce kardeşimize ulaştırdık. Başta Gazze olmak üzere, yetimler, ilim talebeleri, yaşlı ve engelliler gibi ihtiyaç sahiplerine ulaştırdığımız fitre, fidye ve zekat bağışları ihtiyaç sahiplerinin yüzlerini güldürdü.

Ramazan'da Neler Yaptık?

Ramazan Kumanyası Dağıtımı

İhtiyaç sahibi ailelerin mutfak eksiklerini (temel gıda ihtiyaçlarını) hafifletmek amacıyla dağıttığımız kumanyalar vesilesiyle bu Ramazan’da da binlerce kardeşimizin kapısını çaldık. Hayırsever bağışçılarımın destekleriyle temin ettiğimiz Ramazan kumanyalarımızda un, şeker, yağ, pirinç, nohut gibi temel gıda malzemeleri bulunuyor.

Hayırseverlerin Ramazan ayında ihtiyaç sahiplerinin sofrasına bağışlarıyla bir nevi misafir olma fırsatı bulduğu kumanya bağışları, iftar sofralarının bereketlenmesini sağlıyor. Bağışçılarımız bu vesile ile ihtiyaç sahiplerinin hayır dualarında yer ediniyor. Ramazan ayında kumanya ulaştırdığımız Afrika, Asya ve Balkan ülkelerinden bazıları:

 • Gazze
 • Bangladeş
 • Kuzey Makedonya
 • Kosova
 • Bosna Hersek
 • Nijer
 • Sudan
 • Yemen
Ramazan'da Neler Yaptık?

Yurtiçi Vuslat Kart

Vuslat Kart, yurt dışında dağıtım yaptığımız kumanyaların bir nevi yurt içindeki karşılığıdır, diyebiliriz. Öyle ki Vuslat Kart’ın içerisinde bir kumanya tutarı kadar meblağ bulunuyor ve ihtiyaç sahipleri bu kart ile kendi eksiklerini marketten temin edebiliyor.

Vuslat Kart sayesinde ihtiyaç sahipleri dilediği ve ihtiyacı olan mutfak malzemelerini marketlerden kendileri alabiliyor. Bu durum, ihtiyaç sahipleri için kumanyadan daha elverişli oluyor. Ramazan ayı boyunca desteklerinizle yurt içindeki ihtiyaç sahibi ailelerimize Vuslat Kart’larını teslim ettik.

Ramazan'da Neler Yaptık?
Ramazan'da Neler Yaptık?
Ramazan'da Neler Yaptık?
Ramazan'da Neler Yaptık?

Medrese/Yetimhane İftar Sofraları

Bu Ramazan, Afrika ve Asya kıtasında belirlediğimiz muhtelif medrese ve yetimhanelerde her gün iftar vermeyi amaçladığımız “30 Medrese/Yetimhane 30 İftar” projemizi hamdolsun bağışçılarımızın destekleriyle gerçekleştirdik. Ramazan ayının her günü farklı bir medrese ve yetimhanede ilim talebelerimiz ve yetim yavrularımız için iftar sofraları kurduk.

İftar sofraları kurduğumuz medrese ve yetimhanelere birkaç örnek:
 • Qaran Yetimhanesi – Somali
 • İbni Abbas Medresesi – Çad
 • Dera Müslim Yetimhanesi – Etiyopya
 • Zamia Abu Houraira Medresesi – Bangladeş
 • Ammar bin Yasin İslamiyya Medresesi – Nijerya
Ramazan'da Neler Yaptık?

Külliye İftar/Sahur Sofraları

Erzurum’da bulunan Dev Külliyemizde Arapça, İslami İlimler ve Hafızlık alanında eğitim gören yaklaşık 500 ilim talebemiz için Ramazan ayının her günü hayırseverlerimizin destekleriyle iftar ve sahur sofraları kurduk.

Geleceğin inşasında öncü olacak talebelerimizin iftar ve sahur sofralarına bağışlar ile misafir olmak ve onların hayır dualarında yer edinmek bizlerin çalışma azmini artıran en büyük etkenlerden biri. Külliye çalışmalarımız ve eğitimlerimiz tüm heyecanı ile devam ediyor.

Ramazan'da Neler Yaptık?
Ramazan'da Neler Yaptık?

Yurtiçi Eşya Yardımı

Ramazan ayında ihtiyaç sahibi ailelerimizin eksiklerini gidermeye devam ettik. Çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi gibi beyaz eşyalarla birlikte halı ve masa gibi çeşitli ev eşyalarını da ihtiyaç sahibi ailelerimize teslim ettik. Ramazan’ın bereketini yurt içinde ve yurt dışında yüz binlerce kişi ile paylaşmak ne güzel.

Teşekkürler!

Ramazan ayı boyunca hem yurt içinde hem de yurt dışında gerçekleştirdiğimiz insani yardım faaliyetlerimize bağışları ile destek olan tüm hayırseverlerimize teşekkür ederiz. Bağışçılarımızın infakları ile başta Gazze olmak üzere birçok ülkede ihtiyaç sahibi kardeşlerimizin eksiklerini giderdik, dertlerine çözüm aradık. Ramazan’ı iyiliğe vesile kılan tüm bağışçılarımıza bu süreçte bizlere olan desteği için bir kez daha teşekkür ederiz.