Su Kuyusu Açma Süreci, Maliyeti ve Bağışı

Dünya üzerinde 1 milyardan fazla kişi temiz suya erişim sağlama noktasında problemler yaşıyor. Her 10 kişiden biri suya erişemezken, kuraklık, yokluk, hızlı nüfus artışı ve çevre kirliliği gibi faktörler içilebilir temiz su kaynaklarını tehdit etmeye devam ediyor. Her geçen gün artan susuzluk sebebiyle hastalıklar artıyor ve özellikle Asya ve Afrika bölgesinin mazlum ve mağdur insanlarının ölmesine neden oluyor.

Su Kuyusu

Ayrıca iklim değişikliklerinin bir sonucu olarak özellikle Afrika kıtasında bulunan birçok ülkede kuraklık üst düzeylere çıkmış durumda. Milyonlarca insanın hâlihazırda temiz su sıkıntısı çektiği Afrika kıtasında yaşanacak böyle bir durum sonucu, uzmanlar, gelecek yıllar içerisinde bu sayının giderek artacağını belirtiyor.

Su kuyularının olmadığı bölgelerde yaşanan kuraklıklar sebebiyle Afrikalı ve Asyalı kardeşlerimiz kilometrelerce yürüyerek bidonlar ile su almaya gidiyor. Bu sebeple hayatın olağan akışı aksıyor ve bölgede yaşayan tüm insanlar bu durumdan etkilenmeye devam ediyor. Erkekler günlük ortalama 1 dolar gibi düşük ücretler karşılığı çalışmak zorunda kalırken, hanelerin kadın ve çocukları evlerine bidonlar ile su taşıyor. Üstelik kilometrelerce yürümek zorunda kaldıkları bu su temiz dahi değil. Çamurlu çukurlardan ve hayvanların da kullandığı göletlerden su içmek zorunda kalıyorlar.

Tüm bu istatistikler ve sonuçlar doğrultusunda susuzluk problemi yaşayan coğrafyalarda su kuyuları açmak gerekli hale gelmektedir. Bu sebeple bizler de Vuslat Derneği olarak Afrika ve Asya kıtalarında su kuyusu açmaktayız.

Bağışçılarımızın desteğiyle bugüne kadar Afrika ve Asya’da 7110 su kuyusu açarak yüzbinlerce insanın mutluluğuna vesile olduk.

Su Kuyusu Açma Süreci, Maliyeti ve Bağışı

Su kuyusu ne kadar sürede açılmaktadır?

Su kuyusu çalışmaları yaklaşık 3-6 ay sürmektedir. Kuyunun açıldığı bölgelerde yaşanabilecek sıkıntılara göre bu süreler değişiklik göstermektedir. Bağışlarla açılan su kuyularının denetim ve takibi ekiplerimiz tarafından yapılır. Su kuyusu açılan bölgelerde sorumlu kişiler belirlenir ve arıza durumunda müdahale edilir. Su kuyularının herhangi birinden arıza bilgisi ulaştığında, tamirat ve benzeri sorumluluklar yerine getirilir. Yapılan denetimler sonucu üç yılı aşmış olan su kuyularında tespit edilen arızalar için tamirat projeleri yapılır.

Su kuyusu açtırmanın maliyeti nedir?

Asya ve Afrika’da açmış olduğumuz su kuyuları, derinlik, bölgenin coğrafi koşulları, hizmet vereceği nüfus gibi etkenler sebebiyle farklılık göstermektedir. Bu etkenler sebebiyle su kuyularımız bölgelere göre değişkenlik gösteren bedeller ile açılmaktadır. Vuslat Derneği olarak bizler su kuyularımızı Asya’da 7.500 TL’ye, Afrika ülkelerinde ise 40.000 TL’ye açıyoruz. Açılan ülke ve bölgelere göre fiyat farklılıkları oluşmakla birlikte dernek olarak yaptığımız toplu malzeme alımları, uzun süreli teknik personel temini vb. yöntemlerle bağışçılarımızı olabilecek en makul fiyata bu hayra ulaştırıyoruz.

Afrika’da (Nijerya, Çad, Kenya, Somali, Kamerun, Sudan vs.) açılan su kuyularında zeminin jeolojik yapısı ve suya zor ulaşma etkenlerinden dolayı; temiz su ancak 80-140 metre yerin derinliklerinden elmas uçlu sondaj makineleri marifeti ile çıkarılabilmekte, böylelikle temiz yer altı suyu kaynağına ulaşılmaktadır. Bu büyük kuyularda kullanılan malzemeler yüksek sıcaklığa ve keskin güneş ışığına dayanıklı olabilmesi için 1. kalite en dayanıklı malzemeden yapılmaktadır. Düzenli yıllık bakımları yapılması halinde 25 yıldan daha uzun süre bölge halkına hizmet verebilmektedir.

Su Kuyusu Açma

Nasıl bağış yapılır?

Web sitemizin bağış bölümünden ya da banka hesap numaraları vasıtasıyla bağış yapılabilmektedir. Bağışçılar, su kuyusu çalışmaları yürüttüğümüz ülkelerden birinde bir su kuyusu açtırarak su kuyusuna diledikleri ismi verebilirler.

Ayrıca bağışçılarımıza su kuyusunun açılışına dair video ve fotoğrafların gönderimini yaparak hayırlarının oluşturduğu sevinci görme imkanı tanıyoruz. Bunun yanında bir su kuyusunun tüm inşaatını karşılayamayacak gönüllülerimiz ise su kuyusu bağış havuzumuza bağışta bulunarak katkılarını sağlayabilir ve diledikleri miktarda bağışta bulunarak bu hayra ortak olabilirler.