Su Kuyusu Nasıl Açılır?

Afrika ve Asya kıtasının büyük bir çoğunluğu temiz ve içilebilir suya ulaşmakta sorun yaşıyor. Bu sorunun çözüme kavuşması için en çok ihtiyaç duyulan bölgelere su kuyusu açmaya devam ediyoruz. İhtiyaç sahibi kardeşlerimizin su eksikliğini gidermek için gösterdiğimiz çaba neticesinde Afrika ve Asya bölgesinde toplam 10.000 su kuyusunu sizlerin destekleriyle hizmete sunduk. Peki, bu su kuyuları nasıl açılıyor? Bir su kuyusunun inşasında ne gibi aşamalardan geçiliyor? Su kuyusunun açılma aşamalarına dair tüm sorularınızı bu yazımızda cevapladık.

Su Tespiti ve Sondaj

Su Kuyusu Nasıl Açılır?
Su Kuyusu Nasıl Açılır?

Bir su kuyusunun inşa edilebilmesi için öncelikle yer altı su kaynağı bulunan bölgenin tespit edilmesi gereklidir. Kaynağın tespit edilmesi için alanında uzman kişiler tarafından dedektörler kullanılır. Bu dedektörler, yer altındaki su kaynağını ve bu kaynağın seviyesini tespit edebilmektedir. Su kaynağının seviyesi kuyu açımına uygun ise bölgeye sondaj uygulanır.

Coğrafi şartlar ve su kaynağının seviyesiyle alakalı olarak sondaj işlemleri farklılık gösterebilir. Asya kıtasında genellikle zeminden 20 ila 50 metre derine sondaj uygulandığında yer altındaki su yüzeye çıkarılabilirken Afrika’da bu derinlik 60 ila 100 metre olarak değişmektedir.

Tulumba / Çeşme Sisteminin Kuruluşu

Su Kuyusu Nasıl Açılır?
Su Kuyusu Nasıl Açılır?

Yer altına uygulanan sondaj sonrasında yüzeye çıkan su sürekli olarak akmaktadır. Suyun akışını kontrol altına almak için kuyunun cinsine göre bir sistem kurulur. Klasik tulumba sistemi, çeşmeli, ve şebekeli su kuyusu sistemi buna örnektir.

Vuslat Derneği olarak klasik tulumba sistemiyle açtığımız su kuyularımızla birlikte şadırvan, çeşmeli ve şebekeli su kuyuları da inşa ediyoruz. Afrika’da açtığımız çeşmeli su kuyularımız 6 musluktan, Asya’da açtıklarımız ise 7 musluktan oluşmaktadır. Şadırvanlarımız ise Asya’da 12, Afrika’da 9 musluktan oluşmaktadır.

Sudan’da dördüncüsünü açmaya hazırlandığımız şebekeli su kuyumuz ise jeneratörü, 5.000 litre deposu, kazan odası ve boru şebeke sistemi ile bölge halkının evlerine kadar temiz ve içilebilir su ulaştıran devasa kuyumuzdur.

Taş-Çimento Örülmesi ve Boya

Su Kuyusu Nasıl Açılır?
Su Kuyusu Nasıl Açılır?

Sondajı yapılan, tulumba/çeşme sistemi yerleştirilen su kuyularımızın etrafı, suyun toprağa akmasını önlemek ve kuyu kullanımını pratik hale getirmek için taş ve çimento ile örülür. Bu işlemin tamamlanmasını ardından taşların üstü boyanır ve su kuyusu inşa işlemi tamamlanmış olur.

Suya Kavuşmak Ne Güzel

Su Kuyusu Nasıl Açılır?
Su Kuyusu Nasıl Açılır?

Afrika ve Asya kıtasında sizlerin destekleriyle açtığımız su kuyaları, bölge halkının en temel gereksinimi olan temiz ve içilebilir su ihtiyacını gideriyor. Açılan su kuyuları, kardeşlerimiz ile gönül bağı kurmamıza da vesile oluyor. Onların suya kavuştukları an yaşadığı mutluluk, bizlerin çalışma gayretini de artırıyor. Susuzluk ve kirli su sorunu altında yaşam mücadelesi veren kardeşlerimize bir yudum umut olmak, onların yüreklerine su serpmek ne güzel!

Sizler de yapacağınız bağışlar ile Afrika ve Asya’daki temiz suya ulaşmakta zorluk yaşayan ihtiyaç sahiplerine destek olabilirsiniz.