Su Kuyusu – SSS | Vuslat Derneği

Su Kuyusu – SSS

Dünyada her 10 kişiden biri suya erişemiyor. Kuraklık, yokluk, hızlı nüfus artışı ve kirlilik içilebilir temiz su kaynaklarını tehdit ediyor. Milyarlarca insanın sağlıklı suya sahip olamadığı dünyamızda kitlesel hastalıklar giderek artıyor. Temiz su kaynaklarının azalması için ciddi ve uygulanabilir önlemler alınmazsa insanların karşı karşıya olduğu tehlikeler daha da artacak.

Vuslat Derneği olarak Afrika ve Asya kıtalarında su sıkıntısı yaşayan milyonlarca insanın her türlü ihtiyacını giderebileceği temiz suya ulaşabilmesi için çalışmalar yapıyoruz.

Vuslat Derneği olarak Afrika ve Asya kıtalarında su kuyusu açmaktayız.

Vuslat Derneği bağışçılarının desteğiyle bugüne kadar Afrika ve Asya’da 7.110 su kuyusu açarak yüzbinlerce insanın yüzünde tebessüm, dilinde dua, yaşamında ferahlığa vesile olmuştur.

Su kuyusu çalışmaları yaklaşık 3-6 ay sürmektedir. Bölge ve o bölgeden yaşanabilecek sıkıntılara göre bu süre değişiklik gösterebilir.

Bağışlarınızla açılan su kuyularının denetim ve takibi ekiplerimiz tarafından yapılır. Su kuyusu açılan bölgelerde sorumlu kişiler belirlenir ve arıza durumunda müdahale edilir. Su kuyularının herhangi birinden arıza bilgisi ulaştığında, tamirat ve benzeri sorumluluklar yerine getirilir. Yapılan denetimler sonucu üç yılı aşmış olan su kuyularında tespit edilen arızalar için tamirat projeleri yapılır.

Asya ve Afrika’da açtığımız su kuyuları derinliği, coğrafi koşulları, hizmet vereceği nüfusa göre büyük-küçüklük seçenekleri sebebiyle farklılık göstermektedir. Bu doğrultuda su kuyuları 7.500 TL ve 40.000 TL’ye açılmaktadır.

Su kuyusu projesi nihayete erdiğinde bununla ilgili hazırlanmış olan bir adet su kuyusu fotoğrafının bulunduğu fotoğrafın plaketi ve yapımından açılışına kadar olan sürecin çekimlerinin bulunduğu usb bellek tarafınıza teslim edilmektedir.

Evet bulunabilirsiniz. Dilediğiniz miktarda bağış yaparak su kuyusu projelerine destek verebilirsiniz. Bağışlarınız ortak bağışlı su kuyularında kullanılır.

Evet açtığınız su kuyusuna dilediğiniz ismi verebilirsiniz.

Vuslat Derneği olarak dünyanın her yerinde her insanın temiz suya ulaşması gerektiğine inanıyor ve bunu bir insanlık görevi olarak görüyoruz. Açtığımız su kuyuları ile hem ülkemizi, hem derneğimizi ve inanç değerlerimizi temsil ediyor hem de kendilerinin yalnız olmadıklarını hissettiriyoruz.

Bu bölgeler çoğunlukla yoksulluk, afet, savaş ve iç karışıklıkla zor bir yaşamın olduğu bölgeler olması hasebiyle açılan her su kuyusu ile bir selam, bir umut ve bir tebessüm götürüyoruz.

Su kuyularımızı Asya’da 5.000 TL’ye, Afrika ülkelerinde ise 40.000 TL’ye açıyoruz. Açılan ülke ve bölgelere göre fiyat farklılıkları oluşmakla birlikte dernek olarak yaptığımız toplu malzeme alımları, uzun süreli teknik personel temini vb. yöntemlerle bağışçılarımızı olabilecek en makul fiyata bu hayra ulaştırıyoruz.

Afrika kıtası yaşam biçimi, ekonomik zorluk, çok geniş saha alanı ve ekonomik koşullar bakımından Asya’ya göre oldukça zor bir kıta. Afrika’da insanlar kabileler ve karyeler şeklinde yaşarlar dolayısıyla 150-200 hane hatta bazı bölgelerde daha fazla hane bir birine çok yakın bir şekilde yerleşmişlerdir. Buralarda küçük kuyular yetersiz kalmaktadır. Karye meydanına açılan büyükçe bir kuyu bölgedeki her insana, hayvana ve habitata hizmet vermektedir.

Afrika’da (Nijerya, Çad, Kenya, Somali, Kamerun, Sudan vs.) açılan bu kuyularda zeminin jeolojik yapısı ve suya zor ulaşma etkenlerinden dolayı; temiz su ancak 80-140 metre yerin derinliklerinden elmas uçlu sondaj makineleri marifeti ile çıkarılabilmekte, böylelikle temiz yer altı suyu kaynağına ulaşılmaktadır. Bu büyük kuyularda kullanılan malzemeler yüksek sıcaklığa ve keskin güneş ışığına dayanıklı olabilmesi için 1. kalite en dayanıklı malzemeden yapılmaktadır. Düzenli yıllık bakımları yapılması halinde 25 yıldan daha uzun süre bölge halkına hizmet verebilmektedir.

Suyun kuvvetli çıktığı kimi bölgelerde bu büyük kuyuların yanına depo inşa edilip eğimin uygun olduğu evlere ya da tarlalara kadar su hattı çekilebilmektedir.

Asya kıtasındaki ülkelerde ise (Bangladeş, Arakan Sri Lanka, Myanmar vs.) engebeli ve dağınık yerleşim sebebiyle daha çok 5-10 aile birbirine yakın mesafede yaşamlarını sürdürmektedir. Dolayısıyla daha küçük bir su kuyusu ile ihtiyaç karşılanabilmektedir.

Daha çok el makineleri ile kazılan kuyularda 10-20 metre derinliklerde temiz suya erişilebilmektedir. Daha az insanın kullanımında olacağı için kullanılacak malzeme daha az ve suyu yüzeye çıkaracak alet olarak el pompası kullanılmaktadır. Ayrıca Asya kıtasında; ürün tedâriği, ulaşım ve ekonomik koşullar itibariyle Afrika kıtasına göre daha düşük fiyatlara su kuyusu imal edilebilmektedir.

Vuslat Derneği olarak Afrika’da 40.000 TL, Asya’da ise 7.500 TL gibi makul bir fiyata açtığımız binlerce su kuyusu, milyonlarca insanın, hayvanın, bitkilerin ve habitatın su ihtiyacını karşılamaktadır. Su kuyularının üzerinden yazan isimler ve hayır sahipleri dualarla anılmakta, ay yıldızlı bayrağımız binlerce kilometre ötede kalplerde yer edinmektedir.

WhatsApp chat
Web Tasarım & Yazılım