Su Kuyusu | Vuslat Derneği

Su Kuyusu

Su KuyusuSu yaşamın temeli, en hayati ihtiyaçlarımızdan bir tanesidir bizler için. Yaşadığımız coğrafya ve imkanlarımız bakımından, dünyada bu temel ihtiyaca en kolay ulaşabilen şanslı milletlerden biriyiz.

Peki ya bizim kadar şanslı olmayanlar?

Ne yazık ki her coğrafya bizler kadar şanslı değil, bir yandan halimize şükür ederken bir yandan da susuzluk problemi ile hayatlarını sürdürmeye çalışan kardeşlerimizi göz ardı etmemeliyiz. Teknolojinin, imkanların bu denli geniş olduğu günümüzde bir damla suya muhtaç milyonlarca insanın olması ne kadar acı bir gerçek. Bu insanları yoksullaştıran tek etken ise ne yazık ki coğrafik konumları değil. Yüzlerce yıldır politik sebeplerle sömürülen bu topraklar bilerek ve istenerek yoksullaştırılıyor. Sömürgecilik devri bitse de zulüm ve acı halen devam ediyor.

Susuzluk konusundaki veriler göz korkutuyor.

Bizden uzakta yaşanan bu acıları ise bazen sadece rakamlar halinde okuyoruz. Dünyaca kabul edilen verilere göre;

  • Dünya’da 785 milyon insan içme su sıkıntısı çekiyor.
  • 144 Milyon insan su ihtiyacını su birikintilerinden karşılamak zorunda.
  • Kirli sulara bağlı hastalıkları sebebiyle çeşitli bölgelerde can kayıpları olmakta.
  • 206 Milyon insanın suya erişimi en az yarım saat sürüyor.
  • 2025 yılında gezegenizimin nüfusunun yaklaşık yarısının su sıkıntısı çeken bölgelerde yaşamak zorunda kalması bekleniyor.

Vuslat Derneği - Su Kuyusu

Onlar sadece bir istatistik değiller. Anne, baba, kardeş, eş dost veyahut evlatlar.

Yukarıda bahsettiğimiz rakamların sadece bir istatistik malzemesi olmadığını hatırlamalıyız. Bunlar sadece birer rakam değil koşan, gülen, ağlayan ve hisseden kimi zaman ise çaresizlik ile ellerini duaya açan birer insan. Onlar birer anne, baba, kardeş, eş dost veyahut evlat.

Koşulları çetin, umutları ise yok olmuş…

Sıcak yuvalarımızdan hayal edebilmemiz zor olsa da, bir mümin diğer kardeşinin acısını kalbinde hissetmeli. Zor da olsa deneyelim hayal etmeyi: düşünün ki barakadan bozma bir evde uyanıyorsunuz, soğuk sıcak yaz kış fark etmiyor, başınızdaki çatı size bir yuva güvenini vermiyor. Baş ucunuzdaki bir bardak tertemiz su yok artık. Uyanır uyanmaz kendinizi güne hazırladığınız sıcacık duşunuz da yok. Birazdan kilometrelerce yol yürüyeceksiniz. Yağmurda biriken bir damla suyun umuduyla yolunuza koyulduğunuzda unutacaksanız o suyun kirliliğini. Çünkü zorundasınız kendinizin ve çocuklarınızın temizlik ihtiyacını bu pek de temiz olmayan sudan gidermeye. Kıyafetleriniz bu kirli yağmur suyu gölünde yıkanacak, siz de bu kirli gölde yıkanacaksınız. İçilecek gibi olmayan o suyun yanında bir damla temiz suyun hayalini kuracaksanız. Bunları düşünürken de kirli sudan hastalanıp ölen dostlarınızın haberlerini alacaksınız.

Vuslat Derneği - Açılan Su Kuyuları

Bir damla hayır, umut kapılarını aralıyor.

Ömrü susuzluk mücadelesi ile geçen kardeşlerimiz ile empati kurmak zor olmamalı. Güney Asya ve Afrika kıtası yüzyıllardır bu problemle boğuşuyor. Afrika’nın genelinde hakim olan bu problem Güney Asya’da da felaket boyutunda. Bangladeş, Pakistan, Sri Lanka, Kamboçya, Endonezya gibi ülkelerde su çamurlu ve içerisinde yüksek miktarda arsenik bulunduruyor.

Vuslat derneği olarak, bu coğrafyalarda yaşanan zulme kayıtsız kalmıyoruz. Gönülleri bizimle atan bağışçılarımız ile birlikte su kuyuları açarak mazlum coğrafyalarda da hizmetimizi sürdürüyoruz. Bugüne kadar yüzlerce ülkede su kuyusu açtık. Çünkü her insan gibi onların da temizlenip Allah’ın nimetinden rızıklanmaya hakları var. Bu topraklarda yaşayan milyonlarca mümin kardeşimiz de gönüllerince abdestlerini almalı ve temizlenmelidir. Temizlik bir müslümanın imanının yarısıdır.

Su ile ilgili bir Hadisi Şerif ise şöyledir.Üç kimse vardır ki Allah kıyamet günü kendilerine bakmaz, onları temize çıkarmaz, onlar için acıtıcı bir azap vardır: Yol üzerinde kendisinin ihtiyaç dışı su fazlalığı olup da bunu yolcuya kullandırmayan kimse… Allah: “Tıpkı senin ellerinin üretmediği su fazlalığını kullandırmayıp engellediğin gibi bugün de ben seni lütuf ve ihsanımdan engelliyorum”

Allah rızası için bir damla sevap işleyebilir isek ne mutlu bize!

İşte bu yüzden tüm gücümüzle bu topraklara su getirmek için çalışıyoruz. İstiyoruz ki bir ana daha evladını susuzluktan kaybetmesin. Bir çocuk daha kirli sudan hastalanan anne ve babasını kaybedip yetim kalmasın. Allah’ın hepimiz için yarattığı bu eşsiz nimetten hep birlikte yararlanalım. Bu isteği bizimle paylaşan bağışçılarımız ile nice hayra imza atmak tüm dileğimiz.

Su kuyusu açmak isteyen bağışçılarımız ilk adım olarak;

Bu çalışmaları yürüttüğümüz ülkelerden birinde bir su kuyusu açtırarak bir su kuyusuna isimlerini verebilirler. Arzu eden bağışçılarımız su kuyularının açılışına bizzat katılarak hayırlarının ulaştığı bölgedeki sevince şahit olabilirler. Üç ay içerisinde inşaatı tamamlanan su kuyusunun bizzat açılışına katılamayacak bağışçılarımıza ise video ve fotoğraf gönderimi yaparak hayırlarının yarattığı mutluluğu görme imkanı tanıyoruz.

Bunun yanında bir su kuyusunun tüm inşaatını karşılayamayacak gönüllülerimiz ise su kuyusu bağış havuzumuza bağışta bulunarak katkılarını sağlayabilirler. Ne de olsa:

“Bir damla hayır, bin sevaba sebep olur.”

Bir su kuyusu bedeli 5.000 TL-25.000 TL’dir.

Şimdi Bağış Yap
Vuslat Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, kar amacı gütmeyen, insani ve islami faaliyetler sürdüren bir sivil toplum kuruluşudur.
Güneşli V.D. 883 032 1285 Sicil No: 34-183107

WhatsApp chat
Web Tasarım & Yazılım