Uganda Kur’ân-ı Kerim Dağıtımı - 2019 | Vuslat Derneği

Uganda Kur’ân-ı Kerim Dağıtımı – 2019

Uganda’da Medrese Öğrencilerine Kur’ân-ı Kerim Dağıtımı Gerçekleştirdik.

Susuzluk, kuraklık, açlık, ekonomik sıkıntılar, bulaşıcı hastalıklar gibi çok sayıda problem ile başa çıkmaya çalışan Afrika’da, ne yazık ki eğitim alanında da birçok zorluk ile karşılaşılıyor. İslami eğitimlerine devam etmek isteyen öğrenciler, çoğu zaman baraka benzeri yapılarda ve çetin şartlar altında eğitimlerini sürdürüyor. Yeterli sayıda Kur’ân-ı Kerim’e sahip olmadıkları için “Luh” adı verilen tahtalara ayetleri yazarak Kur’ân-ı Kerim’i öğrenmeye çalışıyorlar. Bu sebeplerden ötürü ezber yapmaları güçleşiyor, öğrenme süreleri uzuyor.

Yardımlar sürecek

Zorlu koşullar altında İslam’ın yaşatıldığı ülkelerden biri olan Uganda’ya ülkemizden bir yardım eli uzandı. Vuslat Derneği Uganda’nın başkenti Kampala’da medrese öğrencileri ile kucaklaştı. Medrese öğrencileri tarafından büyük bir sevinç ve heyecan ile karşılanan Vuslat Derneği yetkilileri, ülkemizden hayırseverlerin armağanı olan Kur’ân-ı Kerim’lerin dağıtımını yaptı. Öğrencilerin eğitim sürecinde karşılaştıkları problemleri dikkatle dinleyen Vuslat Derneği yetkilileri bölgeye sağlanan eğitim desteğinin süreceğini belirtti. Afrika ve Asya’nın çeşitli bölgelerinde farklı ilmi ve insani yardım faaliyetleri yürüten Vuslat Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Keleş de projelerle ilgili duygularını şu sözleri ile ifade etti:

“Vuslat Derneği olarak bizim için eğitim gerçekten mühim bir husus. Eğitim dünya üzerinde her bireyin eşit derecede hakkı. Bu bölgelere yaptığımız ziyaretler sonucunda birçok insanın çok zorlu şartlar altında eğitimlerini sürdürmeye çalıştığını gördük. Onlar derme çatma, kimi zaman çamurdan yapılarda tahtalara kazıyarak Kur’ân-ı Kerim öğrenmeye çalışıyorlar. Burada halkın kendi imkanlarıyla kurdukları medreselerin her bir zerresinde emek var. Bizlerin buruşturup attığı bir yaprak kağıda bile sahip olmadan ezber yapmaya çalışan öğrencilerin, onlara sabırla ilim öğreten hocalarının emekleri var. Bunları görmezden gelemeyiz. Bu çabalarını takdir ediyor, ilim yolunda tüm çalışmalarını imkanımız kapsamında desteklemeye çalışacağımızın sözünü veriyoruz.”

Vuslat Derneği’nin bu projesi hakkında detaylı bilgi almak isteyen hayırseverler destek 0212 659 28 80 telefon numarasını arayabilirler. Projeye destek vermek isteyen hayırseverler bir Kur’ân-ı Kerim hediye etmek için 30 TL tutarındaki bağışlarını hesap numaralarına HAVALE/EFT yaparak, derneği bizzat ziyaret ederek ya da vuslat.org.tr bağış bölümü aracılığıyla iletebilirler.


WhatsApp chat
Web Tasarım & Yazılım