fbpx

Yetim Raporu

Yetim Raporu

Kimi zaman doğal afetler, kimi zaman savaşlar, kimi zaman da elverişsiz yaşam koşulları sebebiyle dünya üzerinde her gün binlerce çocuk yetim kalıyor.

Rakamlarla yetim gerçeği…

2015 yılında açıklanan UNICEF raporuna göre dünya üzerinde 140 milyon yetim ve öksüz bulunmaktadır. Bu rakamın 61 milyonu Asya, 52 milyonu Afrika, 10 milyonu Latin Amerika, 7.3 milyonu Doğu Avrupa ve Asyalı yetimler oluşturmaktadır. Dünya üzerindeki 140 milyon yetimin 15.1 milyonunu hem annesini, hem de babasını kaybetmiş çocuklar oluşturmaktadır.

Dünyada barındırdıkları yetim sayılarına göre, en çok yetime sahip ülkelerin sıralaması şu şekildedir:

Hindistan: 31 milyon
Çin: 20 milyon
Bangladeş: 4.8 milyon
Etiyopya: 4.8 milyon
Endonezya: 4.8 milyon
Brezilya: 4.2 milyon
Güney Afrika: 3.7 milyon

Dünya üzerindeki yetim sayısı çarpıcı olsa da, konuyla ilgili farkındalık bir hayli düşük. Suç örgütleri, terör örgütleri, fuhuş çeteleri ve uyuşturucu örgütleri gözlerini yetimlere çevirmiş durumdular. Tüm bu tehditlere rağmen yetimler ile ilgili yapılan çalışmalar ne yazık ki yetersiz. Evlat edinme oranları ise bir hayli düşük. Her yıl milyonlarca çocuk bir aileye sahip olacakları günü heyecanla bekliyorlar. Evlat edinme başlı başına bir çözüm olsa da, yetimler için yapılabilecek birçok farklı çalışma mevcut. Kendi ayakları üzerinde durabilecekleri güne değin yapılacak maddi yardımlar ve eğitim desteği, yetimlerin geleceklerine yapılacak mühim bir katkı olacaktır.


Web Tasarım & Yazılım