Akika Kurban Bağışı - Bilinmesi Gerekenler

Akika Kurbanı İslam dinine göre yeni doğan bebek için kesilmesi sevap olan ancak yapılmasa da günah olmayan kurban türüdür. Peki, Akika Kurbanı nedir? Akika Kurbanı ne zaman kesilir? Akika Kurban etinden kimler istifade edebilir? Akika Kurbanı keserken hangi hususlara dikkat etmek gerekir? Akika Kurbanı'nın dinimizdeki yeri ve önemi nedir? Tüm bu soruların cevaplarını Akika Kurban ibadeti daha detaylı ve doğru bilgi sahibi olmanız için cevaplayacağız.

Akika Kurban Bağışı

Hayata yeni gelen çocuğun başındaki ilk saçlarına Akika denilmektedir. Yeni doğan bebeğin doğumundan sonra geçen ilk 7 gün içinde başındaki saçların tamamen tıraş edilmesinin ardından kulağına ezan okunarak adı koyulur. Bu sırada Allah’a şükretmek için kesilen kurbana da Akika Kurbanı ismi verilmektedir. Akika Kurbanı ile müminler evlat sevinçlerini taçlandırır ve Allah'ı sevindirir.

Akika Kurbanı İslam’a göre müstehaptır. Yeni doğan bebek için kurban kesmek dinimize göre sevap kazandırır ancak kesilmezse de bir günahı yoktur. Çocuğun doğumundan buluğ çağına erene kadarki zaman arasında kesilebilir ancak doğumundan en geç 7 gün içinde kesilmesi daha faziletlidir. Akika Kurbanı Allahü Teâla’ya adanan adaktır. Akika Kurbanı müminleri Allah’a yakınlaştırır. Hem kız hem de erkek çocukları için kurban adanabilir. Akika Kurbanı ile anne babalar çocuklarının saygılı, hayırlı evlatlar olması için dua ederler. Dinimizde çok güzel bir yeri olan Akika Kurbanı kesilirken seçilen kurbanlıkların kurban edilmeye uygun olması gerekir. Bu adakta da kurbanların İslami usullere göre kesilmesi gerekir. Akika Kurbanı’ndan kurban sahipleri de dâhil olmak üzere herkes fayda sağlayabilir.

Akika Kurban

Evlat sevincinizin mazlum evlatlara da sirayet etmesini istiyorsanız Akika Kurban bağışı nda bulunabilirsiniz. Vuslat Derneği olarak Akika Kurban bağışlarınızı Türkiye’deki ve dünyanın birçok farklı mazlum coğrafyasındaki yardıma muhtaç kimselere ulaştırıyoruz. Gönüllerde dua, yüzlerde tebessüm olmak için Akika Kurban adaklarınızı bağışlayabilir yardıma muhtaç kimselerin hayatına dokunabilirsiniz. Akika Kurban bağışlarınız gerçek ihtiyaç sahiplerine İslami usullere göre kesilerek ulaştırılıyor. Bağış yapmak için bagis.vuslat.org.tr adresinden online bağış yapabilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak ve bağışlarınızı takip etmek için bizlere telefon yoluyla da ulaşabilirsiniz.