Nafile Kurban Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Kurban ibadeti vacip ve nafile olmak üzere ikiye ayrılır. Vacip kurban, maddi imkânı yeterli olan her Müslümanın Kurban Bayramı’nda kesmekle mükellef olduğu kurbandır. Nafile kurban ise bir mükellefiyeti bulunmayan, kişinin istediği takdirde kestiği kurbanlara denir. Bu yazımızda nafile kurbanı hakkında bilinmesi gerekenleri ele aldık.

Adak Kurbanı Nedir?

Nafile Ne Demek?

İslami literatürde nafile; bir kimsenin yapmakla mecbur ve mükellef olmadığı halde Allah’ın rızasını kazanmak için yaptığı ibadetlere denilir. Beş vakit farz namaz dışında kılınan nafile namazlar, Ramazan ayı haricinde tutulan nafile oruçlar ve Kurban Bayramı dışında kesilen nafile kurbanlar nafile ibadetlere örnektir.

Kesilmesi için herhangi bir mükellefiyet ve mecburiyeti bulunmayan, vacip olmayan kurbanlara nafile kurban denilir. Allah’a yakınlaşmak ve şükretmek maksadıyla kesilen nafile kurbanlar, kesilme niyetine göre çeşitlilik gösterir.

Nafile Kurban Çeşitleri Nelerdir?

  • Adak Kurbanı: Kişinin istediği bir olay/durumun gerçekleşmesi sonucunda kurban keseceğine dair öncesinde niyet ettiği kurban çeşididir.
  • Akika Kurbanı: Yeni doğan çocuk için kesilen kurbandır.
  • Şükür Kurbanı: Allah’a şükrü ifade etmek için kesilen kurbandır.
  • Şifa Kurbanı: Hastalıklardan Allah’ın izni ile kurtulmak için kesilen kurbandır.

Nafile Kurbanı Ne Zaman Kesilir?

Nafile kurban kesmek için belirli bir zaman dilimi yoktur. Yılın her günü nafile kurban kesilebilir ancak Kurban Bayramı’nda nafile kurbanların kesilmemesi, sonrasında yahut öncesinde kesilmesi tavsiye edilir.

Nafile Kurban Nasıl Kesilir?

Nafile kurban kesmek isteyen kişi, kurban kesebiliyorsa kurbanı kendisinin kesmesi en eftal olandır. Kurban kesemeyen kişi ise nafile kurbanını kesebilen birisine kestirir. Bununla birlikte kişi, nafile kurban için bağışta bulunup vekâlet vererek kesimini gerçekleştirebilir. Vuslat Derneği olarak nafile kurbanlarınızı kesiyor, sizleri SMS ve video kesim görüntüleri ile bilgilendiriyoruz.

Adak Kurbanı Nedir?

Nafile Kurbanının Şartları Nelerdir?

Nafile kurbanının ve kurbanı kesecek kişinin sahip olması gereken şartlar şunlardır:

  • Nafile kurbanı kesecek kişinin ergenlik çağına ulaşmış ve aklı yerinde olması.
  • Kişinin maddi imkânlarının kurban kesecek derecede yeterli olması.
  • Kurban edilecek hayvanın kurbanlık şartlarına uygun olması.
  • Nafile kurbanı kesiminin, besmele ve dualarla birlikte yapılması.

Nafile Kurbanını Kimler Yiyebilir?

Nafile kurbanını kesen kişi ile birlikte herkes yiyebilir. Nafile kurbanlardan olan adak, kurbanının etini ise kesen kişinin kendisi, anne-babası, dede-ninesi, çocuklar ve torunları yiyemez. Diğer nafile kurbanlardan akika, sadaka, şifa ve şükür kurbanlarının etini herkes yiyebilir.

Nafile Kurban Yerine Para Verilir Mi?

Kurban miktarınca parayı, kurban kesimi yerine bir başka hayırda kullanmak sadaka olarak adlandırılır. Nafile kurbanının kabul edilebilmesi için kurbanlık bir hayvanın kesilmesi gerekir. Kişi, kurbanı kendisi kesemiyorsa bir başka kişi/kuruma vekâlet vererek kestirebilir.

Nasıl Nafile Kurban Bağışında Bulunabilirim?

Nafile kurban çalışmalarımıza bağışta bulunmak için Genel Merkezimizi ziyaret edebilir yahut anlaşmalı olduğumuz bankalardan herhangi bir ücret ödemeden bağışınızı yapabilirsiniz. Online olarak bağışta bulunmak isterseniz sitemizin Bağış Yap sekmesini kullanabilirsiniz. 0212 659 28 80 numaralı hattımızı arayarak Vuslat Derneği iletişim merkezimize ulaşabilir, bağışlarınızı bu hattımız üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

Yurtdışı nafile kurban bedeli 2.900 TL, yurt içi nafile kurban bedeli ise 6.000 TL’dir.

Nafile kurban faaliyetlerimizi yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştiriyoruz. Yurt dışı nafile kurbanı çalışmamızı kuraklık, yoksulluk, iç çatışma ve savaş ortamında yaşamlarını sürdürmekte zorluk çeken kardeşlerimiz için Asya ve Afrika’da gerçekleştiriyoruz.

Bağışınız sonrasında SMS ile bilgilendirilecek, kesim sonrasında ise nafile kurbanının kesim video görüntüleri tarafınıza iletilecektir.