Zekat Bağışı

Zekatlarınızı yetimlere, hafızlık talebelerine, Türkiye’mizde ve 20 ülkede ihtiyaç sahibi mazlumlara ulaştırıyoruz.

“Namazı tam kılın, zekatı hakkıyla verin, rükû edenlerle beraber rükû edin.” (Bakara Süresi 43. Ayet)

Zekat, malımızdan ihtiyaç sahibinin hakkını vermek, onların sıkıntısını gidermektir. Zekat Allah Teala’nın verdiği nimetlerin şükrünü yerine getirmektir. Zekat paylaşmak ve yardımlaşmaktır.

Zekat Bağışı

Zekat temel ihtiyaçlar karşılandıktan sonra üzerinden 1 yıl geçmiş olan malın nisab (1/40) miktarınca ihtiyacı olan müminlerle paylaşılmasıdır.

Zekatlarınızı başta yetim ve Türkiye genelinde giderlerini üstlendiğimiz 10bine yakın hafızlık talebesine ve salgın süreciyle birlikte sıkıntı yaşayan ülkemizdeki ihtiyaç sahibi ailelere ve 4 kıta 20 ülkede yolumuzu gözleyen mazlum kardeşlerimize ulaştırıyoruz.

Vuslat Derneği olarak zekatlarınızın ve bağışlarınızın ülkemizdeki ve dünyanın dört bir tarafındaki hafız talebelere, yetim ve ailelerine, bakıma muhtaç yaşlılara, savaş mağduru ve mazlum ihtiyaç sahibi kardeşlerimize ulaşmasına vesile oluyoruz. “Ramazan’a Kavuşmak Ne Güzel” diyerek çıktığımız bu iyilik yolculuğuna desteklerinizle milyonlarca kardeşimizin kalplerine dokunalım, yolumuzu gözleyenlere umut, derdi olanlara derman olalım.

Ebu Eyyûb (r.a) Efendimiz’e (s.a.v) beni cennete götürecek bir amel söyler misin Ya Rasulallah dediğinde Efendimiz:
“Allah’a ibadet eder, O’na hiçbir şeyi ortak koşmazsın. Namazı kılar, zekatı verir ve akrabanı görüp gözetirsin” buyurdu. (Buhari, Zekat 1 – Müslim İman 12)

Zekat Kimlere Verilir?

Zekât ve fitrenin kimlere verilebileceği Kur’an-ı Kerim’de belirlenmiştir. (Tevbe Sûresi, 60) Bunlar; fakirler, düşkünler, esaretten kurtulacaklar, borçlu düşenler, Allah yolunda cihada koyulanlar (mukaddesatı korumak için mücadele verenler, ilim tahsil edenler), yolda kalmış olanlar, zekât toplamakla görevlendirilen memurlar ve müellefe-i kulûb adı verilen, kalpleri İslam’a ısındırılmak istenen kimselerdir.

Zekat Bağışı

Zekat Ne Zaman Verilir?

Zekat vermek için belirli bir zaman esas kılınmamıştır. Allah rızası için bu ibadeti gerçekleştirmek isteyen kişi, istediği bir zamanda zekatını verebilir. Ramazan ayı yardımlaşmanın, paylaşmanın ayı olduğu için genelde İslam alemi bu ayda zekatını vermeyi tercih eder.

“İyilik, yüzlerinizi doğu ve batı tarafına çevirmeniz değildir. Asıl iyilik, o kimsenin yaptığıdır ki, Allah’a, ahiret gününe, meleklere, kitaplara, peygamberlere inanır. (Allah’ın rızasını gözeterek) yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışlara, dilenenlere ve kölelere sevdiği maldan harcar, namaz kılar, zekât verir. Antlaşma yaptığı zaman sözlerini yerine getirir. Sıkıntı, hastalık ve savaş zamanlarında sabreder. İşte doğru olanlar, bu vasıfları taşıyanlardır. Müttakîler ancak onlardır!” (Bakara, 177)

ZEKAT yazıp 6067’ye SMS göndererek 10 TL bağışlayabilirsiniz.

Zekât, nisap miktarının 40/1’idir.

80,18 gr. altın veya bunun tutarında para veya ticaret malına zekât düşer. Bu malların üzerinden bir sene geçmesi gerekir.

Zekât hesaplamalarınızı sitemizin Zekât Hesaplama sayfasından yapabilirsiniz. Bununla birlikte, 0549 807 76 91 numaralı zekât danışma whatsapp hattımıza mesaj atarak zekâtla ilgili merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Zekât vermek için belirtilen nisap miktarı 80,18 gr. altın veya bunun tutarında para veya ticaret malıdır.

Araba, kâr etmek amacı ile ticari bir mal olarak alınmadıysa zekât düşmez.

Evler, ticari mal olarak alınmadıysa yahut evlerden gelen kira geliri nisap miktarı kadar birikmediyse zekât düşmez.