Akika Kurbanı Nedir? Şartları Nelerdir?

Kurban ibadeti, vacip ve nafile olarak iki farklı şekilde yerine getirilmektedir. Maddi durumu belirtilen şartları sağlayan Müslümanların Kurban Bayramı’nda kurban kesmesi vaciptir. Bununla birlikte adak, akika, şükür, sadaka ve şifa kurbanları nafile kurbanlar arasındadır.

Akika Kurbanı Nedir?

Nafile bir kurban olan akika kurbanı hakkında merak edilen bilgileri; akika ne demek? Akika kurbanı nedir? Ne zaman kesilir? Neden kesilir? Kesmek şart mıdır? Her çocuk için bir tane mi kesilir? Etinden kimler yiyebilir? Şartları nelerdir? Kimler kesebilir? soruları üzerinden cevaplayalım:

Akika Ne Demek?

Arapçada, yeni doğan çocuğun başındaki saçlara akika denilmektedir. Akika kurbanının kesildiği gün çocuğun saçları tıraş edildiği için bu kurbana Akika kurbanı adı verilmiştir.

Yeni doğan erkek yahut kız çocuk için Allah’a şükretmek maksadı ile kesilen kurbana Akika kurbanı denilir. Akika kurbanının adı, Arapçada yeni doğan çocuğun saçlarına akika denmesi ve kurbanın kesildiği gün çocuğun da saçlarının tıraş edilmesinden gelir. Araplarda, İslamiyet’ten önce sadece erkek çocuk doğduğunda kesilen ve kurban kanının çocuğun alnına sürülmesi şeklinde bir âdet olan akika, İslamiyet ile birlikte Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) tarafından yeni doğan erkek ve kız çocuk için kesilen kurban olarak devam ettirilmiş ve çocuğun alnına kan sürülmesi âdeti kaldırılmıştır.

Akika Kurbanı Ne Zaman Kesilir?

Kurban Bayramı’nda, Müslümanların belirli bir zaman aralığında kesmesinin vacip olduğu kurbandan farklı olarak Akika kurbanı, nafile bir ibadet olduğu için belirli bir zaman aralığı şartı yoktur ancak tavsiye edilen, doğumun 7. gününde kesilmesidir.

Akika Kurbanı Neden Kesilir?

Müslümanlar, kendilerine nasip olanın Allah’ın bir lütfu olduğunu ve Allah’ın isteği dışında hiçbir şeyin mümkün olmadığı bilinci ile yeni doğan çocuklarının da Allah’ın izni ve keremi ile hayat bulduğuna iman ederek bu durumun şükrünü ifade etmek isterler. Müslüman, Akika kurbanı keserek hem Allah’a şükretmiş hem de kurban etlerini vesile kılarak yeni doğan çocuğunun sevincini Müslüman kardeşleri ile paylaşmış olur.

Akika Kurbanı Nedir?

Akika Kurbanı Kesmek Şart Mıdır?

Akika kurbanı nafile bir ibadettir. Bu nedenle, doğan çocuk için Akika kurbanı kesme şartı yoktur. Akika kurbanı kesmek niyetinde bulunan Müslümanlar, çocukları dünyaya geldiklerinde nafile bir ibadet olarak Akika kurbanı kesebilirler.

Akika Kurbanı Her Çocuk için Bir Tane Mi Kesilir?

Akika kurbanı, erkek ve kız çocukları için kesilen bir kurbandır. İnsanlar arasında "erkek çocuk için iki, kız çocuk için bir adet kurban kesilir" inancı yaygındır. Fakat böyle bir şart yoktur. Erkek çocuk için de kız çocuk için de akika kurbanı bir adet kesilir. Nitekim Hz. Muhammed (S.A.V) torunları Hasan ve Hüseyin için birer adet koç kurban etmiştir.

Akika Kurbanının Etinden Kimler Yiyebilir?

Akika kurbanında Adak kurbanındaki gibi bir şart yoktur. Kesen kişi de ailesi de Akika kurbanının etinden yiyebilir.

Akika Kurbanının Şartları Nelerdir?

Akika kurbanının ve kurbanı kesecek kişinin sahip olması gereken şartlar şunlardır:

  • Akika kurbanı kesecek kişinin erkek yahut kız çocuğunun doğmuş olması.
  • Akika kurbanı kesecek kişinin ergenlik çağına ulaşmış ve aklı yerinde olması.
  • Kişinin maddi imkânlarının kurban kesecek derecede yeterli olması.
  • Kurban edilecek hayvanın kurbanlık şartlarına uygun olması.

Akika Kurbanını Kimler Kesebilir?

Akika Kurbanını kesmek doğan çocuğun babasının yerine getirmesi gereken bir ibadettir. Baba Akika kurbanını kendisi kesebileceği gibi bağış yolu ile de kestirebilir. Fakat çocuğun babası olmaması yahut babanın kurban kesecek maddi yeterliliğinin bulunmaması durumunda babanın vekâlet verdiği birisi yeni doğan çocuk için kurban kesebilir.

Nasıl Akika Kurbanı Bağışında Bulunabilirim?

Akika Kurbanı çalışmalarımıza bağışta bulunmak için Genel Merkezimizi ziyaret edebilir yahut anlaşmalı olduğumuz bankalardan herhangi bir ücret ödemeden bağışınızı yapabilirsiniz. Online olarak bağışta bulunmak isterseniz sitemizin Bağış Yap sekmesini kullanabilirsiniz. 0212 659 28 80 numaralı hattımızı arayarak Vuslat Derneği iletişim merkezimize ulaşabilir, bağışlarınızı bu hattımız üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

Yurtdışı akika kurbanı bedeli 2.500 TL, yurt içi akika kurbanı bedeli ise 6.000 TL’dir.

Akika kurbanı faaliyetlerimizi yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştiriyoruz. Yurt dışı akika kurbanı çalışmamızı kuraklık, yoksulluk, iç çatışma ve savaş ortamında yaşamlarını sürdürmekte zorluk çeken kardeşlerimiz için Asya ve Afrika’da gerçekleştiriyoruz.

Bağışınız sonrasında SMS ile bilgilendirilecek, kesim sonrasında ise akika kurbanının kesim video görüntüleri tarafınıza iletilecektir.