Kadir Gecesinde Okunması Gereken Dualar

"Bin aydan daha hayırlı" olan Kadir gecesi, Ramazan ayının son 10 günü içerisinde saklıdır. Bu gecenin hangi güne denk geldiği kesin olarak bilinmemektedir. Nitekim Peygamber Efendimiz (s.a.v) bir Hadis-i Şerif’te şöyle buyurmuştur:

"Kadir gecesini Ramazan'ın son on günündeki tek gecelerde arayın!" (Buhârî, Leyletü'l-kadr 3)

Kur’an-ı Kerim’in ilk ayeti Kadir gecesinde inmiştir. Bu nedenle Kadir gecesi, mübarek kabul edilmekte ve bu günün ehemmiyeti Kadir Suresi’nde bizlere bildirilmektedir. Peki Kadir gecesi nasıl değerlendirilmedir? Bu gecede hangi dualar yapılmalıdır? Bu soruları sizler için cevapladık.

Kadir Gecesi Duası

Peygamber (s.a.v.) Efendimiz bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesinde şöyle duâ edilmesini tavsiye etmiştir:
Hz. Aişe (r.anha) şöyle dedi:

Ey Allah'ın Resulü! Kadir gecesinin hangi gece olduğunu bilecek olursam, o gece nasıl duâ edeyim? diye sordum. Allah Resulü şöyle buyurdu:

"اَللَّهُمَّ إِنَّكَ عَفُوٌّ تُحِبُّ الْعَفْوَ فَا عْفُ عَنِّي"
(Allah'ım! Sen çok affedicisin, affetmeyi seversin. Beni bağışla! diye duâ et" buyurdu. Tirmizî)

Kadir Gecesinde Okunması Gereken Dualar

İstiğfar Duası Manası

İstiğfar, işlenen günahlardan ve hatalardan dolayı Allah’tan af ve mağfiret niyaz etmek demektir. Kur’ân-ı Kerîm’de işledikleri kötülüklerden pişman olup tövbe-istiğfarda bulunanlar övülmektedir (Âl-i İmrân, 3/135). Kaynaklarda içeriği bakımından “istiğfar” anlamı taşıyan pek çok dua vardır. Hz. Peygamber’in (s.a.s.) “Seyyidü’l-istiğfâr” (İstiğfârın en güzeli) diye nitelediği dua şöyledir:

"اَللَّهُمَّ أَنْتَ رَبِّي لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ، خَلَقْتَنِي وَأَنَا عَبْدُكَ، وَأَنَا عَلَى عَهْدِكَ وَوَعْدِكَ مَا اسْتَطَعْتُ، أَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ مَا صَنَعْتُ، أَبُوءُ لَكَ بِنِعْمَتِكَ عَلَيَّ، وَأَبُوءُ لَكَ بِذَنْبِي فَاغْفِرْ لِي، فَإِنَّهُ لَا يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلَّا أَنْتَ"

“Allah’ım! Sen benim Rabbimsin! Senden başka hiçbir ilâh yoktur. Beni sen yarattın. Ben senin kulunum; gücüm yettiği kadarıyla senin ahdin ve va’din üzere bulunuyorum. Yaptığım fenalıkların şerrinden sana sığınırım. Üzerimde olan nimetlerini itiraf ederim; günahımı da itiraf ederim. Beni bağışla; çünkü senden başka hiçbir kimse günahları bağışlamaz.” (Buhârî, Deʽavât, 2, 16 [6306, 6323]).
Aslında kişinin Rabbine yönelerek içinden geldiği gibi dile getirdiği her türlü bağışlanma duası zaten bir istiğfardır. (Din İşleri Yüksek Kurulu)

Kadir Gecesinde Okunması Gereken Dualar

Kadir Suresi

Mekke döneminde inmiştir. 5 ayettir. Sure, Kadir gecesini anlattığı için bu adı almıştır. Kadr, azamet ve şeref demektir.

بِسْــــــــــــــــــمِ اﷲِالرَّحْمَنِ اارَّحِيم

(إِنَّآ أَنزَلۡنَٰهُ فِي لَيۡلَةِ ٱلۡقَدۡرِ (1) وَمَآ أَدۡرَىٰكَ مَا لَيۡلَةُ ٱلۡقَدۡرِ (2) لَيۡلَةُ ٱلۡقَدۡرِ خَيۡرٞ مِّنۡ أَلۡفِ شَهۡرٖ (3) تَنَزَّلُ ٱلۡمَلَٰٓئِكَةُ وَٱلرُّوحُ فِيهَا بِإِذۡنِ رَبِّهِم مِّن كُلِّ أَمۡرٖ (4) سَلَٰمٌ هِيَ حَتَّىٰ مَطۡلَعِ ٱلۡفَجۡرِ(5

Kadir Suresi Anlamı

1- Şüphesiz, biz onu (Kur'an'ı) Kadir gecesinde indirdik.
2- Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin!
3- Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.
4- Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner.
5- O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.

Kadir Gecesinin Fazileti ve Önemi Nedir?

Kadir gecesi, yaratılan tüm varlıkların Allah’ın nuru ile aydınlandığı bir gecedir. Bu gecenin fazileti Kur’an-ı Kerim’in inmeye başlaması ve İslam dininin ortaya çıkması ile açıklanabilir. Nitekim İslam dininin insanlığı karanlıktan aydınlığa çıkardığı aşikardır. Öyle ki İslam dininin Cebrail (a.s) vesilesiyle Hz. Peygambere (s.a.v) bildirilmesinden sonra cahiliye devri sona ermeye başlamış ve putlar yıkılmıştır. Kız çocuklarının diri diri gömülmesi de İslam’ın Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’e bildirilmesiyle sona ermiştir.

Kadir gecesi, Müslümanların günahlarından arınmasına vesile olacak önemli bir gecedir. Kadir Suresi’nin 4. ayetinde “Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner.” buyrulmaktadır. Melekler bu gecede Allah’a dua eden herkesin dualarına icabet ederler. Surenin devamında “O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.” buyrulmaktadır. Müslümanlar bu esenlikten istifade etmek için geceyi ibadetle geçirirler.