Recep Ayı Namazı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Recep ayı, içerisinde 11 ayın sultanı Ramazan’ın da bulunduğu mübarek 3 ayların başlangıcıdır. Bu ayın içerisinde Regaip ve Mi'rac gibi mübarek gecelerin bulunması, Recep ayının Müslümanlar için değerini açıkça göstermektedir. Recep ayının bir diğer önemi de 4 haram aydan birisi olmasıdır. Bu ay içerisinde savaşmak haram kılınmıştır.

Recep ayı ibadetlerle geçirilmesi tavsiye edilen en önemli aylardan birisidir. Bu ay içerisinde nafile namaz kılmak, oruç tutmak, Kur’an-ı Kerim okumak, tesbih ve zikir çekmek oldukça sevaptır. Peki bu ibadetler nasıl yapılır? Recep ayında kılınacak namazlar ve tutulacak oruçlar hakkında detaylar nelerdir? Bu yazımızda sizler için bu sorulara cevap verdik.

Recep Ayı Namazı Nasıl Kılınır?

Dinimiz İslam, mübarek ayları nafile ibadetlerle geçirmeyi tavsiye eder. Nafile ibadetler, kişinin günahlarından arınmasına ve Allah’a yakınlaşmasına vesile olur. Günahlardan arınmak için en uygun aylardan birisi de Recep ayıdır. Recep ayında kılınan nafile namazlara Recep ayı namazı denilir. Bu namazlar, Recep ayının ilk gecesinde 20 rekat ve ay içerisine yayılan 30 rekat nafile namazlardır, ikişer rekat olarak kılınır.

Recep Ayı Namazı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

30 Rekat Recep Ayı Namazı Nasıl Kılınır?

Recep ayı içerisinde kılınması tavsiye edilen namazlardan olan 30 rekatlık namaz, hacet namazı olarak da adlandırılır. Hacet namazı, kişinin dünya-ahiret isteklerine ve Allah’ın rızasına kavuşmak için kıldığı namazdır. Recep ayında kılınan 30 rekatlık hacet namazının bir ay içerisine yayılarak kılınması uygun görülmüştür. Recep aynın ilk 10 gününde 10 rekat, ikinci 10 gününde 10 rekat ve üçüncü 10 gününde 10 rekat olarak kılınan hacet namazında (Recep ayı namazı) her rekatta 1 Fatiha, 3 İhlas ve 3 Kafirun Suresi okunur.

Recep Ayı İlk Gece Namazı Nasıl Kılınır?

Recep ayının karşılayıcısı olarak kılınan nafile namaz (Recep ayı namazı) 20 rekattan oluşur. Recep ayının başlayacağı gece kılınan bu namaz, her iki rekatta selam verilerek eda edilir.

Recep Ayının İlk Gecesi Kılınacak Namaza Nasıl Niyet Edilir?

Nafile namazlara “Niyet ettim Allah rızası için namaz kılmaya, Allahuekber” şeklinde niyet edilir. Ancak bu niyet, dualarla da desteklenebilir. Örneğin, “Ya Rabbim; Recep ayı hürmetine günahlarımızı affeyle, bu ayı hayırlı bir şekilde geçirmemizi nasip eyle, bizleri senin yolunda daim eyle, senin rızan için Allahuekber” şeklinde dualar ile de namaza niyet edilebilir.

Recep Ayının İlk Gecesi Kılınacak Namazda Hangi Sureler Okunur?

Recep ayının ilk gecesi ikişer rekatlar halinde kılınan nafile namaz, toplam 20 rekattan oluşur. Her rekatta 1 Fatiha ve 1 İhlas Suresi okunur ve iki rekatta bir selam verilir.

Recep Ayı Namazı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Recep Ayı İlk Gece Namazı Duası

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) Recep ayının başlangıcında “Allah’ım, Recep ve Şaban’ı bize mübarek eyle ve bizi Ramazan ayına kavuştur” şeklinde dua ederdi. Bu dua, Recep ayında edilecek dualardan birisidir. Bununla birlikte kişi, Allah’a yakarışında samimi olmalı ve kendi gönlünden geçenleri Allah’tan istemelidir. Çünkü dua, Allah ile kul arasındadır.

Recep Ayı 15. Gece Namazı Nasıl Kılınır?

Hadis-i Şerif’lerde Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) her hicri ayın 13, 14 ve 15. gecelerinde oruç tuttuğu ifade edilir. Bu günlere eyyâm-ı biyz (beyaz günler) adı verilir. Bu günlerde oruç tutmak sünnet olduğu gibi Recep ayının 15. gecesini namaz kılarak ibadetle geçirmek de sünnettir. Recep ayının 15. gecesi 14 rekatlık nafile namaz ikişer rekat olacak şekilde kılınır.

Recep Ayının 15. Gece Namazına Nasıl Niyet Edilir?

Nafile namazlara “Niyet ettim Ya Rabbim senin rızan için namaz kılamaya” şeklinde niyet edilir.

Recep Ayının 15. Gecesi Kılınacak Namazda Hangi Sureler Okunur?

Recep ayının 15. gecesi kılınacak olan nafile namaz 14 rekattır. İki rekatta bir selam verilen bu namazın her rekatında 1 Fatiha, 20 İhlas, 3 defa Felak ve Nas Sureleri okunur. Namazın ardından Peygamber Efendimiz’e (s.a.v) 10 defa salavat getirilir. Sübhanallah, Elhamdülillah, Allah-u Ekber ve La ilahe illallah zikirleri otuzar defa çekilir.

Recep Ayı İlk 10 Gün ve Son 10 Gün Namazlarının Önemi Nedir?

Nafile namazlar, kişinin Allah ile yakınlaşmasına vesile olan ibadetlerdir. Recep ayının ilk 10 günü ve son 10 gününde kılınan namazlar da kalplerdeki Allah sevgisinin artmasını sağlar. Bu namazların önemi için ifade edilen bir görüş de kişiyi dedikodu ve laf taşımadan koruduğudur.

Recep Ayı Namazı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Recep Ayı İlk On Gün Namazı Nasıl Kılınır?

Recep ayında kılınacak 30 rekatlık namazların ilk 10 rekatı, bu ay içerisindeki ilk 10 günde, istenilen zamanda kılınabilir. İkişer rekat olarak kılınan bu namazın her rekatında 1 Fatiha, 3 İhlas ve 3 Kafirun Suresi okunur ve ardından 11 defa şu dua edilir: “La ilahe illallahü vahdehu la şerike leh. Lehü’l-mülkü ve lehü’l-hamdü yuhyı ve yümit. Ve hüve hayyün la yemutü biyedihi’l-hayr. Ve hüve ala külli şey’in kadir.”

Recep Ayı Son On Gün Namazı Nasıl Kılınır?

Recep ayının son 10 gününde kılınan namazlar da ilk 10 gün kılınan namazlar gibi kılınır. İkişer rekat halinde ve her rekatta 1 Fatiha, 3 İhlas ve 3 Kafirun Suresi okunan namazın ardından 11 defa yapılan dua ise şöyledir: “Allâhümme la mania lima a’tayte, vela mu’tiye lima mena’te, vela raadde lima kadayte, vela mübeddile lima hakemte, vela yenfeu ze’l-ceddi minke’l-ceddü. Sübhane rabbiye’l-aliyyi’l-a’le’l-vehhab. Sübhane rabbiye’l-aliyyi’l-a’le’l-vehhab. Sübhane rabbiye’l-aliyyi’l-a’le’l-kerîmi’l-vehhab. Ya vehhabü ya vehhabü ya vehhab”

Recep ayında kılınan nafile namazların mümin ile münafığı birbirinden ayırdığı, rızıkta bolluğa ve ömürde berekete vesile olduğu rivayet edilir.