Regaip Kandilinde Kılınan Namazın Faziletleri

Mübarek üç ayların başlangıcı olan Recep ayı, Müslümanları Şaban ve Ramazan ayına hazırlayan değerli bir aydır. Öyle ki Peygamber Efendimiz (s.a.v) Recep ayına girdiği zaman şöyle dua ederdi: “Allahım! Bize Recep ve Şaban'ı mübârek kıl ve bizi Ramazan'a ulaştır.”

Regaip Kandili, mübarek Recep ayı içerisinde bulunur. Recep ayının ilk Perşembe’sini Cuma’ya bağlayan gece, Regaip kandilidir. Regaip kandili, Müslümanların ibadetle geçirdiği; namaz kıldığı, oruç tuttuğu, sadaka verdiği bir gecedir. Peki, Regaip Kandili namazı olarak ifade edilen nafile namazlar nasıl ve ne zaman kılınır? Nasıl niyet edilir? Bu soruları sizler için cevapladık.

Regaip Kandilinde Kılınan Namazın Faziletleri

Regaip Namazı Nasıl Kılınır?

Regaip Kandili namazı ifadesi, Regaip Kandili’nde eda edilen nafile namazlar için kullanılır. Bu geceye has bir namaz yoktur. Müslümanlar bağışlanma, rızık, sağlık gibi dünya ve ahiretlik isteklerini bu gece kıldıkları nafile namazlar ve dualar ile Allah’tan isterler. Regaip Kandili’nde tavsiye edilen nafile namazlardan birisi de 12 rekatlık namazdır. Bu namaza “hacet namazı” denilir. İkişer rekat olarak kılınan bu namazın her rekatında, Fatiha Suresi’nden sonra 3 Kadir Suresi ile 12 adet de İhlas Suresi okunur.

Regaip Kandilinde Hangi Namaz Kılınır?

Regaip Kandili, Allah’a yakınlaşamaya vesile olan mübarek gecelerden birisidir. Bu nedenle Müslümanlar, bu geceyi ibadetle geçirmek isterler. Regaip Kandili’nde farz olan vakit namazlarla birlikte nafile namazlar da kılınır. Fakat bu namazların belirli bir rekat sınırı yoktur. Yukarıda bahsettiğimiz üzere, 12 rekat olarak kılınması tavsiye edilen bir nafile namaz da vardır.

Regaip Kandilinde Kaç Rekat Namaz Kılınır?

Nafile namazların farz namazlar gibi belirli bir rekat sayısı yoktur. Regaip Kandili’ne kavuşan bir Müslüman, vakit namazlarıyla birlikte dilediği kadar nafile namaz kılabilir. Bu gece geçmişte kazaya bırakılan namazlar da eda edilebilir. Alimler, nafile namazlarla ilgili rekat sayıları, namazda okunacak sureler ve namaz sonrası edilecek dualar hakkında açıklamalar yapmıştır. Bunlardan birisi de 12 rekatlık nafile namazdır.

Regaip Kandilinde Kılınan Namazın Faziletleri

12 Rekat Regaip Kandili Namazı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Regaip Kandili’nde kılınan 12 rekatlık namaz, hacet namazıdır. Nafile bir namaz olan hacet namazı, kişinin dünya-ahiret istekleri ve Allah’ın rızasını kazanmak için kıldığı bir namazdır. Regaip Kandili namazı olarak ifade edilen bu nafile namaz, ikişer rekatlar halinde kılınır. Bu namazın her rekatında, Fatiha Suresi’nden sonra 3 Kadir Suresi ile 12 adet de İhlas Suresi okunur. Her iki rekatta bir selam verdikten sonra 70 defa tesbihat yapılır.

12 rekatlık namazın tamamlanmasının ardından yapılan tesbihatta “Allahümme salli ala Muhammedin Nebiyyil Ümmiyyi ve ala Alihi ve Sellim” denilir. Tesbihatın ardından secdeye kapanılır ve 70 defa “Subbuhun Kuddüsün Rabbuna ve Rabbul Melaiketi Verruh” denilir. Daha sonra secdeden kalkılır ve tahiyyatta 70 defa “Rabbigfir verham vetecavez amme te~lemu feinneke entel azizul azam” denilir. Tesbihat ve zikirlerin ardından kişi kendi kalbinden geldiği gibi dua eder.

Regaip Kandili Namazı Ne Zaman Kılınır?

Regaip Kandili’nde kılınacak olan nafile namazlar (Regaip Kandili namazı) istenilen vakitte kılınabilir. Ancak alimler bu gecenin bereketinden nasipdar olmak için kılınacak nafile namazların akşam namazından sonra kılınmasını tavsiye etmiştir. Kişi, akşam namazından sabah namazına kadar nafile namazlar kılarak, Kur’an-ı Kerim okuyarak, tesbih ve zikir çekerek Regaip Kandili’ni değerlendirebilir.

Regaip Kandili Namazına Nasıl Niyet Edilir?

Nafile namazlara “Niyet ettim Allah rızası için namaz kılmaya” denilerek niyet edilir. Bununla birlikte 12 rekatlık hacet namazı için de “Niyet ettim Allah rızası için hacet namazı kılmaya” şeklinde niyet edilir.