Şifa Kurbanı Nedir? Niçin Kesilir?

Şifa kurbanı; kendisi yahut hasta bir yakını için Allah’ın Şafii ismi şerifi hürmetine kurban kesmek, kurban ile şifa duasında bulunmak ve kurban etini ihtiyaç sahipleriyle paylaşmak anlamına gelmektedir.

Şifa Kurbanı Nedir?

Şifa Kurbanı Nedir?

Kaza ve kadere, hayrın ve şerrin Allah’tan olduğuna da iman eden Müslümanlar, iyi ve güzel işlerde olduğu gibi sıkıntı ve kederli anlarında da Allah’ı anmaktan geri durmazlar. Bu sebeple, iyi ve güzel hadiselerin neticesinde mutluluklarını Allah’a şükrün bir ifadesi olarak kurban (adak, akika, şükür) ile ifade eden Müslümanlar, başına gelen sıkıntılı ve kederli hadiselerde de Allah için kurban keserler. Nafile bir ibadet olan Şifa Kurbanı da bu kurbanlar arasındadır. Şifa Kurbanı; kendisi yahut hasta bir yakını için kurban kesmek, Allah’ın Şafii ismi şerifi hürmetine kurban ile şifa duasında bulunmak, kurban etini ihtiyaç sahipleriyle paylaşmaktır.

Şifa Kurbanı Niçin Kesilir?

Şifa kurbanı, adından da anlaşılacağı üzere şifa bulmak için kesilen kurbandır. Hasta olan kişi kendisi için yahut hasta olan anne-baba, abi-kardeş, dede-ninesi gibi akrabaları ve tanıdıkları için de şifa kurbanı kesebilir. Bir Müslümanın şifa kurbanı kesmesindeki maksat, Allah’ın Şafii (şifa veren) ismi şerifi hürmetine Allah’tan, kendisi yahut hasta bir yakını için şifa duasında bulunmasıdır.

Şifa Kurbanının Şartları Nelerdir?

Şifa kurbanının ve kurbanı kesecek kişinin sahip olması gereken şartlar şunlardır:

  • Şifa kurbanı kesecek kişinin ergenlik çağına ulaşmış ve aklı yerinde olması.
  • Kişinin maddi imkânlarının kurban kesecek derecede yeterli olması.
  • Kurban edilecek hayvanın kurbanlık şartlarına uygun olması

Şifa Kurbanı Ne Zaman Kesilir?

Diğer nafile kurban ibadetleri gibi şifa kurbanının da kesilmesi için belirli bir gün yoktur. Şifa kurbanı her zaman kesilebilir. Kişinin yahut yakınlarının hasta olması her an karşılaşılabilecek bir hadise olduğu için şifa kurbanı yılın her gününde istenilen zamanda kesilebilir.

Şifa Kurbanı Nedir?

Şifa Kurbanını Kimler Yiyebilir?

Şifa kurbanını kurban kesen kişi ve hasta olan kişi dâhil herkes yiyebilir. Ancak tavsiye edilen, kurban etlerinin yurt içinde ve yurt dışındaki ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasıdır. Vuslat Derneği şifa kurbanlarını bağışçılardan vekâlet alarak kesmekte, yurt içi ve yurt dışındaki ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaktadır.

Şifa Kurbanı Kesmek Caiz Mi?

Şifa kurbanı, hastalıktan kurtulmak için Allah’a dua ederek kesilen ve etinin ihtiyaç sahiplerine sadaka olarak verildiği nafile bir kurbandır. Peygamber Efendimiz (s.a.v) bir hadisi şerifinde “Mallarınızı zekâtla koruyun, hastalarınızı sadaka ile tedavi edin, belâya da dua hazırlayın.” buyurmaktadır. Bu sebeple, şifanın Allah’tan olduğunu bilerek ve kurban etlerini ihtiyaç sahiplerine dağıtarak yani sadaka vererek şifa kurbanı kesmek caizdir.

Nasıl Şifa Kurbanı Bağışında Bulunabilirim?

Şifa kurbanı çalışmalarımıza bağışta bulunmak için Genel Merkezimizi ziyaret edebilir yahut anlaşmalı olduğumuz bankalardan herhangi bir ücret ödemeden bağışınızı yapabilirsiniz. Online olarak bağışta bulunmak isterseniz sitemizin Bağış Yap sekmesini kullanabilirsiniz. 0212 659 28 80 numaralı hattımızı arayarak Vuslat Derneği iletişim merkezimize ulaşabilir, bağışlarınızı bu hattımız üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

Yurtdışı şifa kurbanı bedeli 2.900 TL, yurt içi şifa kurbanı bedeli ise 6.000 TL’dir.

Şifa kurbanı faaliyetlerimizi yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştiriyoruz. Yurt dışı şifa kurbanı çalışmamızı kuraklık, yoksulluk, iç çatışma ve savaş ortamında yaşamlarını sürdürmekte zorluk çeken kardeşlerimiz için Asya ve Afrika’da gerçekleştiriyoruz.

Bağışınız sonrasında SMS ile bilgilendirilecek, kesim sonrasında ise şifa kurbanının kesim video görüntüleri tarafınıza iletilecektir.