Faaliyetlerimiz
Umut Mağazası
Aşevi
Ekmek Yardımı
Eşya Yardımları
Hafız Okutmak
Kömür Yardımları
Su Kuyusu
Adak Akika
Yetimlere Umut
Gıda Yardımları
Afet
Su Kuyusu

AFRİKADA SUYA ULAŞMANIN EN KOLAY YOLU SU KUYULARI

 

Afrika'nın üstünde susuzluk yaşanırken, kıtanın altında zengin yeraltı su kaynakları bulunuyor. Kıtanın susuzlukla boğuşan ülkelerinde bile yerin sadece 30 metre altında su bulunabiliyor, ancak yoksulluk yüzünden su yeryüzüne çıkartılamıyor. Afrika'ya yardım götürmeye devam eden VUSLAT DERNEĞİ, bir yandan da susuz ülkelerde su kuyuları açtırıyor. Gönüllü ve yardımseverlerin destekleriyle bugüne kadar Afrika'nın farklı ülkelerinde bir çok su kuyusu açılırken bu kuyular sayesinde binlerce Afrikalının hayatı değişti.

 

Çoğumuz susuzluk nedir bilmeyiz, çünkü evimizde her zaman sular akar, kesildiğinde ise mutlaka bir yerlerde önceden doldurulmuş bir kaç pet şişe su olur, fazla sıkıntı hissedilmez. Dert de etmeyiz, çünkü biliriz ki bir süre sonra görevliler sorunu halleder ve evimizde sular yeniden akmaya başlar. Suyun musluklardan akması sıradan bir olaydır ve üzerinde düşünme ihtiyacı hissetmeyiz hiç. Suyun yokluğunu bilmediğimiz
için, hayatımızdaki pek çok şeyde olduğu gibi, suyun ve ne kadar büyük bir nimet olduğunu da unutabiliriz.

 

Oysa bugün birçok ülkede içme suyu sıkıntısı yaşanıyor. Buna rağmen dünya genelinde israf edilen su miktarı akıllara durgunluk veriyor. Son yüzyılda dünya nüfusu 4 kat atarken, tüketilen su miktarı ise 10 kat artar. Bugün sadece bir otomobilin üretimi için harcanan su miktarı 20 tondan fazla. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre bir insanın yeme, içme, yemek yapma, temizlik v.s. diğer ihtiyaçlarını karşılamak
için günde 25 litre su yeterli olurken, ABD ve Japonya’da bugün kişi başına su tüketimi günlük 300 litreyi geçiyor.

 

Bir Su Kuyusu Neleri Değiştirecek?

 

* Yakınlarda açılacak bir su kuyusu sayesinde köylülerin 15 dakika içinde suya ulaşıp evlerine götürmeleri mümkün hale gelirken buradaki temiz su güvenle içilebilecek. İnsanlar artık kendilerine ve ailelerine daha fazla zaman ayırabilecek.

 

* Temiz suya erişmek kolaylaştığında hijyen sağlamak da kolaylaşacak. Suyun gelmesiyle birlikte insanlar kişisel temizliklerine daha çok özen gösterecek. Düzenli olarak temizlenen tuvaletler mikrop yuvası olmaktan çıkacak, bulaşıcı hastalıklar azalacak.

 

* Suyun gelmesiyle birlikte artık köylüler topraklarını ekip biçebilecek, bahçelerinde yerleştirdirdikleriyle ailelerini doyurabilecek. Eskiden su taşımakla harcadıkları zamanı bahçelerine ayırarak daha çok mahsul alabilecekler ve bunları satarak para da kazanmaları mümkün olabilecek.

 

* Çocuklar su taşımak için harcadıkları zamandan tasarruf ederek okullarına daha fazla zaman ayırabilecek. Eğitimlerini tamamlayan çocuklar, meslek sahibi olarak köylerine dönüp ülkelerinin gelişimine katkıda bulunabilecekler.

 

* Yakınlardaki diğer köyler bir su kuyusunun neleri değiştirdiğini görecekler ve kendi köylerinde de su kuyusu açılmasın için harekete geçecekler. Böylece su kuyusu açma girişimleri dalga dalga yayılarak Afrikada’da susuzlukla birlikte açlık da azalacak ve Afrika insanı yeniden kendi kendine yeter hale gelecek.

 

VUSLAT DERNEĞİ düzenlediği su kuyusu projesiyle Afrika'ya umut oluyor. Sizin de bir su kuyusunda isminiz; Bir muhtacın kalbinde yeriniz olsun...

 

Bir Su Kuyusu Bedeli 4,500 $'dır.

Fotoğraflar
Yardımlarına
Online Bağışta Bulunmak için
tıklayınız.
Afgan Mülteci Ailelere Yardım

Savaş ve işgallerin evlerinden ettiği 112 mülteci Aile Erzurum’a yerleştirildi.

 

Yıllardır devam eden göçler nedeniyle binlerce çocuk ve kadın hayatlarını dramatik bir şekilde kaybetti. Kimisi okyanusların azgın dalgalarına, kimisi Sahranın kollarına terk edildi ve hiç bir gidiş asla ayniyle geri dönüş olmadı. Gidenlerin birçoğu bir daha evlerini yurtlarını göremedi. Mültecilik Raporuna göre dünyada yaşadığı topraklardan ayrılarak farklı ülkelere umut yolculuğuna çıkan her 100 kişiden 20'si kaybolurken, 12'si ise yaşamını yitiriyor.

 

Vuslat Derneği, Devletimiz tarafından ERZURUM iline yerleştirilen Afgan Mülteci kardeşlerimize Türk Halkının misafirperverliğini göstermeye devam ediyor. Derneğimizin organize ettiği yardımlardan bazıları;


GIDA YARDIMI, YAKACAK YARDIMI, EĞİTİM YARDIMI HALI, BATTANİYE,
OCAK, VE EV EŞYASI YARDIMI AŞ DAĞITIM HİZMETİ

Devamı için Tıklayınız >>
Suriye Yardımları
Devamı >>
Habeşistan Planlarımız
Devamı >>
İslam'a İlk Kucak Açan Ülke HABEŞİSTAN
Devamı >>
Vuslat ile İyilik Zamanı LALEGÜL TV

Vuslat Derneği Kurumsal İlişkiler Sorumlusu Harun Yavuz YILMAZ'ın sunumuyla "Vuslat Sahur Vakti" programı Ramazan boyunca her gece saat 02:00'de KANAL 42 ekranlarında.


Vuslat Derneği'nin insani ve İslami çalışmalarının anlatıldığı, gündeme özgü konu ve konuklarıyla "Vuslat ile İyilik Zamanı" programı Pazartesi, Çarşamba, Cuma ve Cumartesi günleri saat 17:00'de LALEGÜL TV ekranlarında.

 

Televizyonlarınızdan LALEGÜL TV yi izlemek için aşağıdaki frekans bilgilerini kullanabilirsiniz.
Türksat 4A 12.423 MHz 30.000 Yatay (H)
İnternetten programımızı canlı olarak izlemek için:
http://lalegultv.com.tr/canlitv.php

Devamı için Tıklayınız >>
Vuslat Sahur Vakti - KANAL 42
Devamı >>
Vuslat ile İyilik Zamanı AKİT TV
Devamı >>
180 Öğrenci Hafızlığa İlk Adımı Attı
Devamı >>
Cübbeli Ahmet Hocaefendi Erenler Vakfı İcazet Merasimi
Devamı >>
Vuslat Derneği Günlük 5000 Ekmek Dağıtımı Yapıyor. Devamı >>
Ezher müjdesi Devamı >>
Vuslat Derneği Aşure Dağıttı Devamı >>
Biz açlıktan ölmeyiz, Somali’ye götürün Devamı >>
> SOSYAL AKTİVİTELER

 

Yurt ve Kurslarımızda eğitim gören ihtiyaç sahibi öğrencilerimizle yıl içerisinde ve yıl sonunda
çeşitli aktiviteler düzenlenmektedir. Bu aktiviteler gençlerimizin sosyal kazanımlarını arttırırken aynı zamanda öğrencilerimize yeni beceri ve kabiliyetler kazandırma adına faydalı olmaktadır.

 

Vuslat Derneği olarak Eğitim yaşındaki gençlerimizin bilgi ve birikimlerini arttırırken aynı zamanda sosyal etkinliklerini kazandıkları beceri ve kabiliyetlerini güçlendirmeyi planlamaktayız.

 

Devamı için Tıklayınız >
> EĞİTİM SEMİNERLERİMİZ

Vuslat Derneği'nin Düzenlediği Aylık Konferans ve Seminerler

 

M. Şevket GÖKŞAN Hocaefendi;
Vuslat Derneği'nin, Erzurum'daki Genel Merkezinin Konferans Salonunda her hafta Cumartesi akşamları yapılan tefsir konulu seminerlerimiz devam etmektedir.
Sohbet Konusu: Çanakkale Zaferi Ve Önemi Hakkında'ki Sohbeti

 

 

Abdullah BÜYÜK Hocaefendi;
"Cihat insanlarla savaşmak değil, Büyük Mütessir İbni Kesir Cihadı ’’Allah ile İnsan arasına giren engelleri kaldırmak" olarak tarif ediyor" konulu konferansı.

 

Hüseyin AVNİ KANSIZOĞLU Hocaefendi;
‘’Tarihini doğru okuyamayanlar, kendi tarihlerini doğru çözemezler" Konulu konferansı büyük ilgiyle dinlendi.

 

Mehmet TURAN Hocaefendi;
Doğu Afrika ülkelerinin içinde bulunduğu kötü ekonomik durumları karşısında daha ziyade misyonerlik faaliyleriyle dinlerinden çıkartılmak istenmeleri konulu konferansı

 

AİLE MEKTEBİ SEMİNER KONFERANSLARI BAŞLADI..
Vuslat Derneği'nin, Erzurum'daki Genel Merkezinin Konferans Salonunda iki haftada bir Cuma akşamları düzenlenecek Aile Mektebi Seminerleri başladı.

 

Abdülmetin BALKANLIOĞLU Hocaefendi;
Peygamberimiz (s.a.v)'i çok sevmemiz gerektiği ve onun ahlakı ile ahlaklanmamızın gerektiği konulu konferansı.

 

Mahmut TOPTAŞ Hocaefendi;
Hayatın her anında kuran-ı ve sünneti hakim kılma, hayatı kur'an ve sünnet ile şekinlendirme konulu konferansı.

 

Mehmet TALU Hocaefendi;
Günümüzde insanlarımız en çok ilmihal eksiği ve açıklarının bulunduğu, bu açıkların giderilmesinin gerektiğinin vurgulandığı konulu konferansı.

 

Mustafa AĞIRMAN Hocaefendi;
Kişinin önce iç alemini düzeltip temizlemesi gerektiğini, daha sonra iç alemine yeni bir şeyler eklemesini gerektğinin vurgulandığı konferansı.

 

 

Devamı için Tıklayınız >
> KUTLU DOĞUM ETKİNLİĞİ ESENLER KÜLTÜR MERKEZİ

Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.) efendimizin Kutlu Doğum Haftası vesilesi ile Vuslat Derneği olarak bizlerde 11/04/2013 tarihinde Esenler Belediyesi Kültür Merkezinde bu mutlu günü; Lalegül Fm'in saygı değer Program yapımcısı Alican SALMAN kardeşimizin sunumuyla gerçekleştirdik.

 

Programda çok değerli Hocamız Vuslat Derneği onursal başkanı M. Şevket GÖKŞAN Hocaefendimizin teşrifleri ile programımıza önce sinevizyon gösterisi ile başlandı. Ardından Yusuf YILDIZ hocamızın etkileyici sesi ile Kur'an-ı Kerim okunması ile devam edildi. Salonu gözden geçirdiğimizde hanım ablalarımızın katılım oranı biz erkeklere göre daha fazla olduğu gözlerden kaçmıyordu.

 

Alican SALMAN kardeşimizin akıcı ve katılanları etkileyici sunumuyla Vuslat Derneği onursal başkanımız sayın M. Şevket GÖKŞAN hocaefendimizin, beklenen o etkileyici anlatmı için sahneye davet edildi.

 

M. Şevket GÖKŞAN Hocaefendimiz anlatımında; Peygamber efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)'ın Hayatını, dostlarını, dostluğunu, kendisinin ve dostlarını birbirlerine ne kadar dürüst ve doğru olduklarını, ihtiyaç sahiplerine kendilerinin çıplak kalacağını bile bile üzerlerindeki elbiselerini hiç düşünmeden veren, yiyecek tek lokmasını dahi paylaşmaktan çekinmeyen dostlarını ve daha sayamacağımız sayısız üstün özelliklerini anlatan bu sohbeti salonda bulunan bizlerikesinlikle yüreğimizden etkilemişti. Salonda bir sessizlik belirmişti. Sanki herkes aynı anda Peygamber Efendimizin zamanına bir yolculuk yapmış o zamanı yaşıyor, film izler gibi hocamzın anlatımını dinliyor ve aynı zamanda düşünüyorduk: Onlar ''O'' Allah(c.c.) dostları o yoklukta bunları yapmışlarsa, bizler neden yapmıyoruz diye...

 

Değerli Hocamız konuşmasını bitirdikten sonra program kapanışını yapan Alican SALMAN kardeşimize bizleri kırmayıp geldiği için biz Vuslat Derneği olarakta kendisine sonsuz şükranlarımızı sunuyor, Başarılarının devamını diliyoruz.

 

Program çıkışı tüm müsafirlerimize Peygamber Efendimizi simgesi olan kırmızı gül ve lokum dağıtımı ile geceyi bu şekilde ihya ettik.

 

Allah(c.c.) Emeği geçen herkesten razı olsun.

 

VUSLAT DERNEĞİ

Devamı için Tıklayınız >
> HAYAT BULAN PROJELER

İDDEF FEDERASYONU ile Yurtdışında ortaklaşa yürüttüğümüz çalışmalar:

 

İSLAMABAD İSMAİLAĞA MEDRESELERİ

 

Pakistan ile ilişkilerimizi daha da kuvvetlendirmek için hayata geçirdiğimiz projelere bir yenisini daha ekledik. Pakistan’ın İslamabad eyaletinde yeni bir medrese yaptırarak bölge halkının hizmetine sunduk.İslamabad’da yapılan bu medreseye İsmailağa ismi verildi. Dualara ve tekbirler eşliğinde yapılan medrese açılışına İslamabad ve çevresindeki bir çok ulema’da katıldı.

 

RAWALPİNDİ İSMAİLAĞA MEDRESELERİ

 

Rawalpindi’de açılışını yaptığımız medrese ile de Pakistanlı ehl-i sünnet medreseleri ile aramızdaki köprüyü daha da kuvvetlendirmiş olduk. Rawalpindi eyaletinin Lalazar bölgesinde yapılan medreseye İsmailağa ismini verdik. Dualara ve tekbirler eşliğinde yapılan medrese açılışına Rawalpindi ve çevresindeki yine bir çok ulema’da katıldı.

 

NAİL ERDOĞAN İSMAİLAĞA MEDRESELERİ

 

Muzaffergah eyaletinin Hamzawala bölgesinde yapılan medreseye Nail ERDOĞAN İsmailağa Medresesi ismi verildi. İDDEF İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu Heyeti; M.Şevket USTAOSMANOĞLU, Nedim PAYALAN, Mahmud EREN, Ali Ulvi UZUNLAR, Seyfeddin İNANÇ, Mehmet TURAN Hocalarımız ve bizlere faaliyetlerimizde maddi ve manavi destekleri olan gönüllülerimiz Nail ERDOĞAN, Cemaleddin ERDOĞAN ve Ali KURŞUN açılışa katıldılar. Çok sayıda ulemanın ve bölge halkının da bulunduğu medresenin açılışı dua ve tekbirler eşliğinde gerçekleştirildi. Ulema ve bölge halkına verilen yemek davetiyle devam eden açılışta, Medresenin bahçesine dikilen ilk ağaç ve talebelerin ilk derslerine başlaması ile medrese açılışının sevinci ikiye katlandı. 150 gündüzcü, 50 yataklı olmak üzere 200 öğrencinin eğitim göreceği Nail ERDOĞAN Medresesi geniş bir arazi üzerine inşa edilmiş, 18 oda ve geniş bir mescit den oluşmaktadır.

 

 

 

Devamı için Tıklayınız >

İstoç Ticaret Merkezi 2416 Sokak (1.Yol Sokak) Aktem Plaza E2 Blok No:4 K:3 (PTT Yanı) Bağcılar/İSTANBUL

(0212) 659 28 80 (pbx)
(0212) 659 28 50
vuslat@vuslat.org.tr