24 Kasım Öğretmenler Günü 2019 | Vuslat Derneği

24 Kasım Öğretmenler Günü 2019

24 Kasım Öğretmenler Günü 2019

İnsan eğitimle var olan, eğitime muhtaç bir varlıktır. İlim ve öğretim, insanlığa tabiatın ve beşeriyetin işleyişini kavratır. Bu kavrayış, toplumların refah içinde yaşayabilmelerinin temel koşuludur. İlim; ilk olarak insanlığın hayatta kalabilmesini sağlamış, sonrasında ise insanlık yine ilimle kendi beşerî meselelerini kavramayı ve sorunlarını çözmeyi başarabilmiştir. Kutsal kitabımız Kur-ân-ı Kerîm’de okumanın ve öğrenmenin önemi şöyle vurgulanmıştır:

‘’Yaratan Rabbinin adıyla oku! O, insanı ‘’alak’’dan yarattı.’’ (Alak Sûresi 1-2)

‘’Oku! Senin Rabbin en cömert olandır.’’ (3)

‘’O, kalemle yazmayı öğretendir, insana bilmediğini öğretendir.’’ (4-5)

Tüm dünyadaki âlimlerin tabii; beşerî ve dini ilimlere yaptığı her küçük katkı, insanlığın bilgi havuzunda kullanılmak üzere birikir. İşte bu birikmiş bilgilerin ve dolayısıyla ilmin, gelecek nesillere doğru aktarılması insanlık için hayati önem arz eder. İlim yolculuğunda bizlere yol gösteren öğretmenlerimiz ise bu amaç uğrunda büyük bir özveri ile çalışırlar. İyi öğretmenlerden eğitim alan öğrenciler, zaman içinde toplumda yer edinir ve medeniyet bayrağını gelecek nesillere devrederler. Eğitimine ve öğretmenlerine önem veren toplumlar ilim yarışında önde olarak bu devamlılığın korunmasını sağlarlar.

Hz. Peygamberimiz (s.a.v.) hadisinde ‘’Ya âlim ya ilim öğrenen ya dinleyen veya bunları seven ol! Sakın beşincisi olma, yoksa helâk olursun’’ buyurmuştur. (Taberani)

24 Kasım vesilesiyle toplumuzu aydınlatan öğretmenlerin önemini bir kez daha hatırlıyoruz. Tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü kutlu olsun.


WhatsApp chat
Web Tasarım & Yazılım