Medrese İnşaatları | Vuslat Derneği

Medrese İnşaatları

İlim talebeleri İslam’ın taşıyıcı direkleri ise medreseler de onlara yuva olan manevi saraylardır. Bir toplumun çocuk ve gençlerinin Allah yolunda yetişmeleri, basiret kazanmaları, faziletli bireyler olmaları için daha çok medreseler inşa etmeliyiz.

Sultanımız Pirimiz Mahmud Efendi Hz. “Şu medrese öyle bir nimettir ki başınızı seccadeden kaldırmasanız yine şükrünü ödeyemezsiniz.” diyerek medreselerin ehemmiyetini ve kıymetini bizlere anlatmıştır. Ne yazık ki yaşadığımız dünya nefsine aldananların hüküm sürdüğü bir dünya olmakla birlikte, erken yaştaki gençlerimizi caydırmaya çok müsaittir. Temiz fikirlerini kirletmeye çalışan birçok etken onların savunmasızlıklarından faydalanmaktadır. Bu yüzden daha çok medrese inşa etmeli bu tehditlerden gençlerimizi sakınan kurumlar kurarak onlara İslami terbiyeyi vermeliyiz. Kendi benliklerinden uzaklaşmalarına ve doğru yoldan sapmalarına engel olacak yegane çatı olan medreseleri kurmak için Vuslat Derneği olarak hayırseverlerimizin destekleri ile yurtiçi ve yurtdışında çalışmalar yürütüyoruz. Hayır ve salah için çalışanlara ve Allah yoluna davet eden davetçilere lazım gelenin böyle büyük sarayları ayağa dikmek olduğunu biliyoruz. Yollarını kaybetmiş gençlerimize Kur’ân ve Sünneti öğretiyor, İslami terbiyeleri veriyoruz. Bu manevi huzur ortamlarında yetişen talebelerimiz hem eğitim açısından donanımlı bireyler oluyorlar, hem de nefislerinin sesini Kur’ân ile susturuyorlar. Yanlış bir fikir akıllarından geçtiğinde onları şerden koruyan Kur’ân ve ibadet ile bezenmiş medrese hayatları oluyor. Sadece ilmi öğrenmekle kalmayan talebelerimiz amellerinde de ilmi tatbik ediyorlar. Kur’ân-ı Kerim’i bilmekle kalmıyor, aynı zamanda yaşıyorlar.

Medreseler bulundukları bölgeler açısından da büyük kıymet taşıyorlar. Medresesi olan bir mahallede dara düşen bir insanın ve ihtiyaç sahiplerinin sığındığı yer yine bu medreseler oluyor. Ayrıca bulundukları bölgelerde irşad ve tebliğ faaliyetlerine de devam eden medrese mensupları, yolunu kaybetmiş kardeşlerine hakikati hatırlatıyorlar. Bunların yanında medreseler istihdama da katkı sağlıyor. Medresede yetişen gençlerimiz ilmi öğreten hocalar olarak manevi hayatlarına devam edebiliyor. Bu ilim ve iyilik kapılarının inşaalarının artması için sizler de bağışlarınız ile bizlere destek olabilirsiniz.

“Medreseler kurup dini ilimleri tahsil etmedikçe İslamiyeti ispat edemeyiz.”

Mahmud Efendi Hazretleri (K.S)

Şimdi Bağış Yap

WhatsApp chat
Web Tasarım & Yazılım